PMBOK Guide. Słowniczek - Leadership Center

PMBOK Guide. Słowniczek

PMBOK Guide

Definicja


PMBOK Guide (ang. A Guide to the Project Management Body of Knowledge) – zbiór dobrych praktyk w w dziedzinie zarządzania projektami (Library of Good Practices) zebranych i opublikowanych przez Project Management Institute[1]. Standard PMBOK Guide jest to zbiór powszechnie uznanych praktyk znajdujących zastosowanie w zarządzaniu projektami. Jest źródłem wiedzy niezbędnej do zdania egzaminów PMP i CAPM. Certyfikat znajomości PMI podobnie jak ITIL potwierdza znajomość dobrych praktyk w danej dziedzinie.
W USA PMBOK Guide jest zatwierdzony przez American National Standards Institute jako narodowy standard dobrych praktyk w zakresie zarządzania projektami.
Zasadniczą częścią PMBOK Guide są procesy pogrupowane w 5 grup i 10 obszarów wiedzy.
Źródło: wikipedia.org


Z polskiego na nasze

Głównym celem twórców książki było zebranie w jednym miejscu najlepszych praktyk dotyczących zarządzania projektami i stworzenie wspólnego słownictwa dla osób zajmujących się zarządzaniem projektami na co dzień. Jest to bardzo obszerna publikacja, przez co często można spotkać się z opinią, że PMBOK jest zbyt trudny do wdrożenia. Jest to wynikiem nieporozumienia, gdyż jest to standard, a nie metodyka. Skupia się na dostarczeniu kierownikowi projektu informacji, co należy robić, ale nie mówi jak to robić. Zostaje duża swoboda w dostosowaniu tego podejścia do projektu każdej wielkości.

źródło: “Zarządzanie projektami krok po kroku” Mariusz Kapusta

 V edycja

PMI po raz pierwszy opublikował PMBOK w 1983 r., w ciągu 30 lat przewodnik doczekał się pięciu edycji z których najnowsza ujrzała światło dzienne w 2013 r.

PMBOK

 


{zdj: pmchampion.com; targetpmp.wordpress.com}

Mariusz Kapusta
Mariusz Kapusta
Ekspert zarządzania projektami z ponad 17 letnim doświadczeniem, trener i przedsiębiorca. Od prawie 9 lat jest też właścicielem firmy Leadership Center. Autor książki „Zarządzanie projektami krok po kroku” i twórca metody 12 pytań, które w bardzo prosty sposób uczą zarządzania projektami. Z pasją tworzy gry symulacyjne dla managerów. Triathlonista i maratończyk. Wielbiciel Rozwoju Osobistego, czemu daje wyraz na mariuszkapusta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *