PRINCE2. Słowniczek - Leadership Center

PRINCE2. Słowniczek

PRINCE2

Definicja


PRINCE2 – metodyka zarządzania projektami oparta na produktach. Zastosować ją można do zarządzania i sterowania projektami wszelkiego rodzaju i wszelkiej wielkości.
Nazwa jest skrótem słów: Projects In Controlled Environments[1], tzn. Projekty w sterowanym środowisku.
Źródło: wikipedia.org


Z polskiego na nasze

PRINCE2 w odróżnieniu od PMBOK Guide to metodyka. Oznacza to, że oprócz tego co robić pokazuje też konkretne sposoby, z zastosowaniem których praca powinna zostać wykonana. Metodyka pochodzi z Wielkiej Brytanii. Zaistniała jako oficjalna metodyka administracji rządowej tego kraju w swojej pierwszej wersji pod nazwą PROMPT. W 1989 r. brytyjska agencja rządowa Central Computer and Telecommunications Agency (CCTA) opublikowała standard pod nazwą PRINCE jako zbiór najlepszych praktyk do realizacji projektów IT. Wkrótce metodyka zaczęła być stosowana też przy innych projektach, a w 1996 r. opublikowano PRINCE2 jako ogólną metodę zarządzania projektami niezależnie od branży czy rodzaju projektu.

źródło: “Zarządzanie projektami krok po kroku” Mariusz Kapusta

Model procesu wg. PRINCE2

PRINCE2_Process_Model

schemat źródło: commons.wikimedia.org


{zdj: logikalprojects.co.uk}

Mariusz Kapusta
Mariusz Kapusta
Ekspert zarządzania projektami z ponad 17 letnim doświadczeniem, trener i przedsiębiorca. Od prawie 9 lat jest też właścicielem firmy Leadership Center. Autor książki „Zarządzanie projektami krok po kroku” i twórca metody 12 pytań, które w bardzo prosty sposób uczą zarządzania projektami. Z pasją tworzy gry symulacyjne dla managerów. Triathlonista i maratończyk. Wielbiciel Rozwoju Osobistego, czemu daje wyraz na mariuszkapusta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *