Projekt. Słowniczek - Leadership Center

Projekt. Słowniczek

Projekt

Projekt

tymczasowe przedsięwzięcie zmierzające do stworzenia unikalnego produktu lub usługi.
Źródło: Project Management Institute
1. zamierzony plan działania;
2. opracowany graficznie plan działania;
3. wstępna wersja czegoś.
Źródło: sjp.pl

Z polskiego na nasze

Obecnie słowo “projekt”  kojarzy się głównie z dużymi przedsięwzięciami biznesowymi realizowanymi z dużym rozmachem i przy dużych nakładach finansowych. Budowa zakładu produkcyjnego, wprowadzenie nowego produktu na rynek itp. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że na co dzień zajmuje się projektami. 99% ludzi pracujących umysłowo pracuje nad projektami. W większości przypadków mamy tu do czynienia z przedsięwzięciami realizowanymi przez małe zespoły od jednej do trzech osób i w stosunkowo krótkim czasie mniej więcej do sześciu miesięcy). Zorganizowanie imprezy firmowej, wprowadzenie nowego systemu obsługi klienta, odświeżenie strony internetowej to właśnie projekty. W życiu prywatnym też ciągle mamy do czynienia z projektami np. remont domu, znalezienie lub zmiana pracy, zrobienie doktoratu i wiele winnych

Cechy charakterystyczne projektów
  • mają początek i koniec;
  • są unikalne;
  • są stopniowo doprecyzowane;
  • mają jasno określony cel;
  • zużywają zasoby;
  • mają ograniczony zakres działań;
  • mają ograniczony budżet;
  • stanowią skończony ciąg powiązanych ze sobą zadań.

Obejrzyj video:

Projekt – czym nie jest w zarządzaniu projektami

W języku polskim słowo projekt dużo częściej kojarzy się z jakimś planem domu, czy czymś takim. W rozumieniu zarządzania projektami projekt = przedsięwzięcie. Czyli wszystko co się z tym wiąże – określenie pomysłu, zaplanowanie, przygotowanie, przeprowadzenie i zamknięcie.

Zarządzanie projektami nie będzie zatem oznaczać siedzenie w biurze i przekładanie planów budynków z miejsca na miejsce ;), tylko kierowanie przedsięwzięciami (to dosłowne tłumaczenie „project management”, tylko brzmi mało sexy 🙁 ).

Projekt – ale po co mi to?

Czasami zdarza się, że niektóre organizacje wpadają w „projektozę”, czyli traktowanie wszystkiego jak projektu. To faktycznie nie ma sensu. Podejście projektowe i myślenie w kategorii projektów może Ci jednak bardzo ułatwić życie.

Zarządzanie projektami wymyślono po to, żeby nie marnować czasu. Założenie jest następujące: jeżeli zadbasz o to, żeby zaplanować sobie pracę i zorganizować ją dobrze to ukończysz ją z lepszym wynikiem niż gdybyś zaczął ją robić na żywioł.

Pytanie, czy się z tym zgadzasz, czy nie? Oczywiście może okazać się, że plan projektu jest zrobiony marnie :(, bo tego też trzeba się nauczyć. No i czasem praca do wykonania jest tak prosta, że planowanie trwa dłużej niż sama praca, jednak…

Rozejrzyj się wokół siebie i zobacz jak do pracy podchodzą choćby ogarnięte ekipy budowlane. U nich nie ma czegoś takiego, że łażą bez sensu i marnują czas. Dlaczego? Bo im szybciej zrealizują to, na co się z Tobą umówili tym więcej zarobią bo ruszą na kolejną budowę! Dlatego mają przemyślane jakie materiały im potrzebne, kiedy wchodzi który specjalista, jak to zoptymalizować, żeby zrobić szybko, zarobić dużo i jeszcze klient ich polecał!

Projekt, przedsiębiorczość i przywództwo idą razem ze sobą. Chodzi o szerokie spojrzenie, inicjatywę i pracę z zespołem.

Przykład projektu znajdziesz tutaj 

{zdj:freeimages.com}

 

Mariusz Kapusta
Mariusz Kapusta
Ekspert zarządzania projektami z ponad 17 letnim doświadczeniem, trener i przedsiębiorca. Od prawie 9 lat jest też właścicielem firmy Leadership Center. Autor książki „Zarządzanie projektami krok po kroku” i twórca metody 12 pytań, które w bardzo prosty sposób uczą zarządzania projektami. Z pasją tworzy gry symulacyjne dla managerów. Triathlonista i maratończyk. Wielbiciel Rozwoju Osobistego, czemu daje wyraz na mariuszkapusta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *