Projekt - co to jest? - Leadership Center

Projekt – co to jest?

Projekt

Skąd się wzięło słowo projekt? Czy nie można działać bez tych wszystkich projektów? Pewnie, że można. Natomiast jest tak, że pojawiają się wokół Ciebie nowe zadania, których nie robiłeś wcześniej, grubsze tematy, które trzeba zrealizować i okazuje się, że stare podejście, z którego korzystałeś przestaje działać. Właśnie wtedy pojawiają się projekty, po to podejście projektowe zostało stworzone. Myślenie w kategorii projektu pozwala Ci wejść na inny poziom efektywności. Bardziej świadomie działać i prowadzić z sukcesem zadania do końca. Podejście na zadaniach w pewnym momencie przestaje się sprawdzać. Napotykasz na coś co jest nowe, co jest stopniowo doprecyzowane i angażuje więcej osób wokół Ciebie.

Podsumowując, żeby mieć spójną definicję – co to jest projekt:

Projekt to tymczasowe przedsięwzięcie, zmierzające do stworzenia unikalnego produktu lub usługi. Projekty wyróżniają 3 cechy:

 1. Unikalność
 2. Tymczasowość
 3. Stopniowe doprecyzowanie

Sedno projektów jest ukryte w tych 3 punktach, które projekty wyróżniają.

Unikalność oznacza coś nowego, coś nowego oznacza, że musimy się nauczyć nad tym pracować i oznacza pewnie trudności i problemy.

Tymczasowość to drugi ważny element. Projekty mają mieć swój koniec. Jeżeli coś się wlecze w nieskończoność to projektem już nie jest, trzeba nad tym zapanować inaczej.

Stopniowe doprecyzowanie – projekty mają to do siebie, że na początku dużo nie wiemy, a później w trakcie podejścia zarządzania projektem niwelujemy tą niepewność i zaczynamy coraz lepiej rozumieć co naprawdę chcemy dowieźć. Wiele osób tego nie rozumie i przez to pakuje się w problemy.

Obecnie słowo “projekt”  kojarzy się głównie z dużymi przedsięwzięciami biznesowymi realizowanymi z dużym rozmachem i przy dużych nakładach finansowych. Budowa zakładu produkcyjnego, wprowadzenie nowego produktu na rynek itp. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że na co dzień zajmuje się projektami. 99% ludzi pracujących umysłowo pracuje nad projektami. W większości przypadków mamy tu do czynienia z przedsięwzięciami realizowanymi przez małe zespoły od jednej do trzech osób i w stosunkowo krótkim czasie mniej więcej do sześciu miesięcy). Zorganizowanie imprezy firmowej, wprowadzenie nowego systemu obsługi klienta, odświeżenie strony internetowej to właśnie projekty. W życiu prywatnym też ciągle mamy do czynienia z projektami np. remont domu, znalezienie lub zmiana pracy, zrobienie doktoratu i wiele winnych

Cechy charakterystyczne projektów

 • mają początek i koniec;
 • są unikalne;
 • są stopniowo doprecyzowane;
 • mają jasno określony cel;
 • zużywają zasoby;
 • mają ograniczony zakres działań;
 • mają ograniczony budżet;
 • stanowią skończony ciąg powiązanych ze sobą zadań.

Projekt – czym nie jest w zarządzaniu projektami

W języku polskim słowo projekt dużo częściej kojarzy się z jakimś planem domu, czy czymś takim. W rozumieniu zarządzania projektami projekt = przedsięwzięcie. Czyli wszystko co się z tym wiąże – określenie pomysłu, zaplanowanie, przygotowanie, przeprowadzenie i zamknięcie.

Zarządzanie projektami nie będzie zatem oznaczać siedzenie w biurze i przekładanie planów budynków z miejsca na miejsce ;), tylko kierowanie przedsięwzięciami (to dosłowne tłumaczenie „project management”, tylko brzmi mało sexy 🙁 ).

Projekt – ale po co mi to?

Czasami zdarza się, że niektóre organizacje wpadają w „projektozę”, czyli traktowanie wszystkiego jak projektu. To faktycznie nie ma sensu. Podejście projektowe i myślenie w kategorii projektów może Ci jednak bardzo ułatwić życie.

Zarządzanie projektami wymyślono po to, żeby nie marnować czasu. Założenie jest następujące: jeżeli zadbasz o to, żeby zaplanować sobie pracę i zorganizować ją dobrze to ukończysz ją z lepszym wynikiem niż gdybyś zaczął ją robić na żywioł.

Pytanie, czy się z tym zgadzasz, czy nie? Oczywiście może okazać się, że plan projektu jest zrobiony marnie :(, bo tego też trzeba się nauczyć. No i czasem praca do wykonania jest tak prosta, że planowanie trwa dłużej niż sama praca, jednak…

Rozejrzyj się wokół siebie i zobacz jak do pracy podchodzą choćby ogarnięte ekipy budowlane. U nich nie ma czegoś takiego, że łażą bez sensu i marnują czas. Dlaczego? Bo im szybciej zrealizują to, na co się z Tobą umówili tym więcej zarobią bo ruszą na kolejną budowę! Dlatego mają przemyślane jakie materiały im potrzebne, kiedy wchodzi który specjalista, jak to zoptymalizować, żeby zrobić szybko, zarobić dużo i jeszcze klient ich polecał!

Projekt, przedsiębiorczość i przywództwo idą razem ze sobą. Chodzi o szerokie spojrzenie, inicjatywę i pracę z zespołem.

Przykład projektu znajdziesz tutaj 

Jak myśleć o projektach, co warto zapamiętać:

Projekt:
– określają 3 cechy: unikalność, tymczasowość i stopniowe doprecyzowanie
– projekty są wszędzie
– po polsku projekt to przedsięwzięcie
– możesz zarządzać projektem formalnie i nieformalnie
– pierwszym projektem było stworzenie świata

Na koniec, jeżeli interesuje Cię zgłębienie Zarządzania Projektami i lubisz czytać to polecam Ci moją książkę „Zarządzanie Projektami Krok po Kroku. Szukałem dobrej książki i nie mogłem znaleźć takiej, która by w mój sposób opisywała świat projektowy, więc postanowiłem taką napisać. Napisałem ją kilka lat temu i od tamtego czasu codziennie 3 osoby tę książkę kupują. Nie tą samą, każdy kupuje swoją 😉 Już ponad 6000 egzemplarzy od momentu wydania, więc rynek ją zweryfikował.

W książce znajdziesz 3 case`y projektów rozpoczynanych od początku przez ich poprowadzenie, zaplanowanie, z omówieniem jakie dobre rzeczy zostały zrobione i jakie błędy. Plus w luźniej formie (tak mówią czytelnicy) podejście krok po kroku jak się odnaleźć w projektach. Dodatkowo do książki opracowałem karty, które pomagają na co dzień wykorzystać tę wiedzę i pamiętać. Książka ma tylko 240 stron, lekko się czyta 😉  Książka i karty do kupienia tutaj 

Mam nadzieję, że dołączysz do grona czytelników książki i kolejna książka znajdzie swój dom, zapraszam 🙂

Mariusz Kapusta
Mariusz Kapusta
Ekspert zarządzania projektami z ponad 17 letnim doświadczeniem, trener i przedsiębiorca. Od prawie 9 lat jest też właścicielem firmy Leadership Center. Autor książki „Zarządzanie projektami krok po kroku” i twórca metody 12 pytań, które w bardzo prosty sposób uczą zarządzania projektami. Z pasją tworzy gry symulacyjne dla managerów. Triathlonista i maratończyk. Wielbiciel Rozwoju Osobistego, czemu daje wyraz na mariuszkapusta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *