4 typy projektów (i piąty dla ambitnych) - Leadership Center

4 typy projektów (i piąty dla ambitnych)

4 typy projektów

Projekty są różne. Wow, ale odkrycie, nie? 😉 Tylko jak rozpoznać z jakim projektem masz do czynienia i jak do niego dopasować podejście? Mam hopla na punkcie przystępności. Przez kilkanaście lat pracy z projektami doszedłem do wniosku, że to nie musi być skomplikowana dziedzina, tylko powinna być jak najbardziej przystępna dla kogoś, kto chce skutecznie osiągnąć stawiane przed nim cele. I jest to możliwe.

4 typy projektów, z którymi możesz się zetknąć w pracy

W skrócie i uproszczeniu projekty można podzielić sobie według poziomu skomplikowania na następujące kategorie. Opieram się w tej typologii o moje ulubione podejście 12 pytań :).

Projekt na 1  To są „projekty”, dla których zaplanowania wystarczy zadać sobie pytanie „Co trzeba zrobić?”. Plan sprowadza się do stworzenia ToDo listy i wykonywania zadań po kolei. To najczęściej takie zadania jak „Przygotuj raport dla zarządu”. Które okazują się serią zadań do wykonania, a nie jednorazowym posiedzeniem przy ekranie.

Tu nie kombinuj z większym planowaniem. Spisz listę i rób po kolei.

Projekt na 3 – To projekty, które wiesz jak zrobić, bo masz już doświadczenie. Projekty są realizowane wewnątrz firmy bez wydawania gotówki. Wystarczą trzy pytania:

  • Co?
  • Kto?
  • Kiedy?

Większość projektów w dużych firmach jest realizowana w ten sposób, że kosztem nie jest żywa gotówka, tylko w dużej mierze osoba zaangażowana w projekt. Planowanie to stworzenie prostego harmonogramu . A później wystarczy pilnować w regularnych odstępach, czy każdy robi to co miał robić, wtedy gdy miał to zrobić.

Projekt na 4 – To projekty, w których dysponujesz budżetem. Od poprzedniego różni się tym, że dodajesz do niego jeszcze jedno pytanie:

  • Za ile?

I tyle :). Harmonogram taki sam jak w projekcie na 3.

Projekt na 12 – To nowe projekty, których nie realizowałeś wcześniej. Nie wiesz jak je ugryźć lub są skomplikowane, natomiast w dużej mierze panujesz nad zasobami zaangażowanymi w projekt. Albo w całości są w Twoim dziale, albo w firmie (jeżeli to mniejsza organizacja).

Wtedy zadajesz sobie pełne spektrum 12 pytań:

TUTAJ LISTA PYTAŃ

Te projekty wymagają już większej uwagi, bo jak każdy projekt naturalnie dążą do różnych dziwnych stanów ;), niekoniecznie pożądanych.

Projekt na Full – No i kategoria na pełnym wypasie. To projekty dużego ryzyka, realizowane w wielu funkcjach, albo przez kilka firm.

Tutaj oprócz zadania sobie 12 pytań trzeba zejść głębiej w narzędzia do każdego z nich. Jeżeli planujesz dużą inwestycję, albo projekty cross-funkcyjny to warto zainwestować kilka dni w solidne planowanie. Opłaca się.

To tyle jeżeli chodzi o projekty pod kątem skomplikowania. Można jeszcze dużo napisać jak poznać, że projekt zmierza ku zagładzie. Ale to już inny temat ;).

Z ciekawości: jakie typy projektów Ty najczęściej napotykasz u siebie?

{zdj:foter.com}

Mariusz Kapusta
Mariusz Kapusta
Ekspert zarządzania projektami z ponad 17 letnim doświadczeniem, trener i przedsiębiorca. Od prawie 9 lat jest też właścicielem firmy Leadership Center. Autor książki „Zarządzanie projektami krok po kroku” i twórca metody 12 pytań, które w bardzo prosty sposób uczą zarządzania projektami. Z pasją tworzy gry symulacyjne dla managerów. Triathlonista i maratończyk. Wielbiciel Rozwoju Osobistego, czemu daje wyraz na mariuszkapusta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *