Jak obronić się przed kradzieżą projektu? - Leadership Center

Jak obronić się przed kradzieżą projektu?

Jak obronić się

WYZWANIE 4: Jak obronić się przed kradzieżą projektu?


Nikt nie lubi być wykorzystywany to fakt. Niestety w rzeczywistości  ludzie często padają ofiarą kradzieży. Bo jak inaczej nazwać przypisanie sobie cudzych zasług, przywłaszczenie cudzej pracy? Ciebie też to kiedyś spotkało? Dziś stawiam Cię przed wyzwaniem w którym będziesz musiał się obronić przed tego typu kradzieżą. Taka umiejętność na pewno Ci się kiedyś przyda. Prędzej czy później przez Twoją ścieżkę kariery przebiegnie cwany lis, który bez skrupułów chętnie przywłaszczy sobie to, co Twoje. No chyba, że już będziesz wiedział co masz wtedy zrobić :). Zaczynamy.

Przez ostatnie kilka miesięcy pracujesz nad projektem, który ma za zadanie dostarczyć system informatyczny wspierający dział marketingu w ustalaniu optymalnych cen na produkty. Zbiera dane z rynku i pokazuje jaka cena da optymalny market share. Projekt ciekawy, złożony, a jednocześnie bez dużej presji, bo pracujesz z dobrym zespołem, dla klienta wewnętrznego, który Cię ceni. Masz wyrobioną renomę jako kierownik projektu. W końcu spokój… Do czasu!  Jest kolejny dzień tygodnia, przychodzisz do pracy jak zwykle pierwszy (nie licząc recepcjonistki), robisz kawę, otwierasz skrzynkę pocztową i nie wierzysz własnym oczom… Dostałeś maila, którego przekierował do Ciebie Twój znajomy.

Temat: Połączenie projektów cenowych w program

Nadawca: Ktoś, kto szuka sposobu na zaistnienie (Wiesz, bo znasz człowieka)

Odbiorcy: Szef twojego szefa + kilka innych osób

Treść: Na wstępie fantastyczna opowieść o strategii, którą skanujesz wzrokiem, zaczyna się w Tobie gotować kiedy docierasz do słów: “W naszej organizacji istnieje kilka projektów obejmujących ten sam temat, w tym (tutaj nazwa Twojego projektu). W ramach optymalizacji zarządzania proponuję zorganizowanie projektów w program, żeby zarządzać nimi w skoordynowany sposób. Jako kierownika programu proponuję siebie.” Na zakończenie kilka mających przekonać do pomysłu pięknych zdań dotyczących optymalizacji, lepszej jakości dla klienta i oczywiście skuteczności.

Co to oznacza?

Jeżeli tak się stanie to Ty faktycznie będziesz robić to, co do tej pory, bo projekt trzeba prowadzić. Dodatkowo wpadnie Ci co najmniej spotkanie, gdzie będziesz zdawał raport do managera programu, który oczywiście będzie miał swoje pomysły na to co masz zrobić inaczej w projekcie. Co więcej to nie Ty będziesz raportować swoje osiągnięcia ale program manager, który pokaże jak dużo osiągnął, podczas, gdy de facto nie będzie robił niczego. Ruch genialny, ale zdecydowanie nie dla Ciebie.

Co odpowiesz i zrobisz?

A Podnosisz telefon i dzwonisz do nadawcy listu mówiąc mu co myślisz

B Odpowiadasz na maila do swojego szefa i szefa swojego szefa pisząc co myślisz

C Nie robisz nic i czekasz na rozwój sytuacji

D Odpowiadasz na maila zapraszając na spotkanie w celu omówienia sytuacji

E Własna inicjatywa – napisz w komentarzu

A może zrobisz coś innego? Wybierz odpowiedź, albo napisz swoją w komentarzu. Zobaczymy jak rozwinie się sytuacja. W piątek poznasz najbardziej prawdopodobne scenariusze do każdej z odpowiedzi

 

Sprawdź odpowiedzi

{zdj: foter.com}

Mariusz Kapusta
Mariusz Kapusta
Ekspert zarządzania projektami z ponad 17 letnim doświadczeniem, trener i przedsiębiorca. Od prawie 9 lat jest też właścicielem firmy Leadership Center. Autor książki „Zarządzanie projektami krok po kroku” i twórca metody 12 pytań, które w bardzo prosty sposób uczą zarządzania projektami. Z pasją tworzy gry symulacyjne dla managerów. Triathlonista i maratończyk. Wielbiciel Rozwoju Osobistego, czemu daje wyraz na mariuszkapusta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *