Śniadanie HR Gdańsk 2016 - Leadership Center

Śniadanie HR Gdańsk 2016

Śniadanie HR

Kolejne spotkanie z cyklu „HR na śniadanie” za nami! Zarządzanie projektami dla HR to nie robienie pracy HR dla pracy HR, tylko zgranie jej z tym przed jakim wyzwaniem stoi biznes, który często „nie ma czasu” na strategiczną zmianę. Na śniadaniu mówiliśmy jak zaplanować projekty, pokazaliśmy jak można je „sprzedać” w organizacji i jak wykorzystując zarządzanie projektami HR może być liderem dla biznesu.  Między innymi o tym opowiadała nasza ekspertka Magdalena Brauer specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi.

Podczas wystąpienia Magdalena Brauer mówiła o  tym Jak dopasować do siebie zarządzanie projektami? Jak myślenie projektowe ułatwia realizacje celów HR na gruncie firmowym? W trakcie prezentacji skupiła się na aspektach takich, jak:

  •  „must have” projektów HR i po co nam one,
  •  sile wpływu Interesariuszy, motywacji Sponsora,
  •  zwinności projektowej

 

DSC_0192

 

Następnie zagraliśmy w grę Rzeczywistość Rozszerzona prowadząc projekt od początku do końca.

W trakcie gry uczestnicy prowadzili projekt od pomysłu do wdrożenia produktu na rynek. Stawiali czoła wyzwaniom, z którymi mierzą się kierownicy projektów.

 

DSC_0193

 

Na zakończenie Iga Król-Łęgowska  Specjalista w Wydziale Zarządzania Kompetencjami w Orange Polska opowiadała o zapleczu projektów związanych z grami:

  • Co jest potrzebne do sukcesu?
  • Co jest szczególnie trudne?
  • Jak pracować z biznesem, aby całość zakończyła się sukcesem?
  • Czego nie robić za żadną cenę?

DSC_0213

Bardzo dziękujemy Wszystkim za przybycie, było nam niezmiernie miło Was poznać i móc podzielić się wiedzą i doświadczeniem.

Kolejne Śniadanie HR już 11.05 w Krakowie szczegóły tutaj 

 

Dagmara Sitnik
Dagmara Sitnik
Pomysły pasjonatów zarządzania projektami zawsze są super :). Moim zadaniem jest przetłumaczenie ich na język zrozumiały dla innych. To naprawdę niezbędne. Oczywiste oczywistości kryją w sobie najwięcej problemów. Upewniam się, że wszyscy rozumieją je tak samo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *