Boisz się, że sobie nie poradzisz z projektem? - Leadership Center

Boisz się, że sobie nie poradzisz z projektem?

„Ale jak mam to zrobić! Przecież to będzie cholernie trudne!” Takie, ale podobne myśli towarzyszą każdemu, kto poważnie podchodzi do swojej pracy. A jeżeli jeszcze Ci zależy na wyniku ze względu na swój rozwój, czy satysfakcję to tym bardziej. I co robi większość? Mówi „jeszcze nie jestem na to gotowy” i szlag trafia możliwość bycia gotowym „na to coś!” Strach jest spoko jako emocja, uleganie mu już mniej. Opowiem Ci o tym jak sobie z tym radzić z praktyki.

To uczucie nigdy Cię nie opuści!

Niezależnie od tego, czy będziesz robił konferencję studencką, czy wdrażał międzynarodowy system, czy stawiał nowy biznes, czy realizował projekt dla międzynarodowego klienta to zawsze będzie to dla Ciebie „wielki projekt!”. Taki dopasowany do poziomu, na którym jesteś. Ja wiem, że tak mam. Niektóre projekty robię „powtarzalnie” i nie muszę się spinać, bo wychodzą same, chociaż dla wielu to będzie ogromna trudność. Są też takie, nad którymi siedzę bardzo długo i każdą wolną chwilę o nich myślę (tworzenie nowego biznesu).

Zabawa polega na tym, że tylko przez takie doświadczenia stajesz się do nich przygotowany :). Jednocześnie prawda jest taka, że bardzo łatwo jest poddać się presji i położyć „życiową szansę” nie dlatego, że nie moglibyśmy dać rady. Tylko dlatego, że sami się spalimy i zajmiemy nie tym, co trzeba.

Jak nie dać się zjeść tremie?

Przygotowanie! „Hej, zaraz, czy Ty sobie nie przeczysz?  Piszesz, że się nie da przygotować!” No nie do końca. Oprócz licznych wad i przypadłości mam jedną silną stronę, którą trudno podważyć – potrafię nadawać kształt nieokreślonym problemom i wypracować plan ich rozwiązania. Nawet jeżeli nie całościowy od A do Z od razu, to taki, który z czasem pozwoli problem rozwiązać. I tego do pewnego stopnia da się nauczyć. Zamiast bać się „Bestii”, z którą masz się zmierzyć możesz mieć w łapce plan na to jak ją pokonać.

Jak to zrobić? Odpowiedź jest prosta – Stwórz Wizję Projektu opisując:

 • Przesłanki do rozpoczęcia projektu
 • Cel projektu
 • Kluczowe osoby
 • Kryteria sukcesu
 • Zakres, Czas, Koszt
 • Odpowiedzialność i zaangażowane osoby
 • Zagrożenia
 • Szanse
 • Sposób monitorowania
 • Plan kontroli zmian

Przykład znajdziesz tutaj, a szablony do wykorzystania tutaj. Jak odpowiadać na pytania, żeby się historia ułożyła się w całość dowiesz się z darmowego kursu (zapis na dole strony).

Ja wiem, ja wiem, że ja ciągle o tym samym. Tylko, że to działa! Bo jak spojrzysz na problem z każdej strony to wiesz, gdzie go ugryźć! Albo na czym on naprawdę polega. Czy ja nadal z tego korzystam? Jak najbardziej! Za każdym razem, gdy nie korzystam to dostaję po kieszeni i po głowie!

Czy można przewidzieć przyszłość?

Tak. Jesteś w stanie to zrobić zanim projekt się zacznie! Do tego właśnie służy planowanie! Tu naprawdę nie chodzi o mechaniczne wypełnianie formularzy.

Rady na koniec

 1. Jeżeli się boisz to dobrze, znaczy, że będzie zabawa
 2. Zanim podejmiesz się projektu stwórz Wizję wg. 12pytań
 3. Jeżeli historia się lepi dopiero wtedy decyduj czy robić projekt, czy coś trzeba zmienić, czy uciekać jak najdalej
 4. Nie napalaj się za bardzo nigdy na żaden projekt! Nieważne jak bardzo Ci się wydaje, że to projekt życie. Im chłodniejsza głowa tym lepiej
 5. Zacznij myśleć w kategoriach „Jak kontrolować ten projekt?” zamiast „Co mam zrobić?” To naprawdę ważne

Powodzenia! Przez kolejne 12 tygodni będę się skupiał tylko na tylko na tych zaczynających z zarządzaniem projektami. Zostań z nami!

ninja zapis pod odcinkiem

Mariusz Kapusta
Mariusz Kapusta
Ekspert zarządzania projektami z ponad 17 letnim doświadczeniem, trener i przedsiębiorca. Od prawie 9 lat jest też właścicielem firmy Leadership Center. Autor książki „Zarządzanie projektami krok po kroku” i twórca metody 12 pytań, które w bardzo prosty sposób uczą zarządzania projektami. Z pasją tworzy gry symulacyjne dla managerów. Triathlonista i maratończyk. Wielbiciel Rozwoju Osobistego, czemu daje wyraz na mariuszkapusta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *