Zarządzanie projektami przykładowy projekt - Leadership Center

Zarządzanie projektami przykładowy projekt

„Krótki przykład lepszy niż długi wykład”. To stosunkowo dobra zasada, która bardzo pomaga w nauce. Jeżeli zobaczysz jak coś wygląda to łatwiej sobie wyobrazić jak można to zastosować u siebie.

Z drugiej strony trudno jest wybrać przykład, który pasowałby wszystkim. Jest taka Książka zarządzania projektami, w której znajdziesz 3 przykłady projektów rozpisane od początku po ich zakończenie. Ale zanim tę książkę zamówisz i przeczytasz to spójrzmy na przykład, który dla każdego będzie zrozumiały i do przełożenia w dużej mierze na rzeczywistość.

Zarządzanie projektami na przykładzie podróży dookoła świata

Dlaczego ten? Zobaczysz :). Jest bardzo ciekawy ze względu na to, że każdy choć raz w życiu myślał o czymś takim i może odnieść to do siebie. Ma wszystkie cechy projektu

  • Jest to coś unikalnego i nowego
  • Ma początek i koniec
  • I trzeba doprecyzować w trakcie, co tak naprawdę chcemy zrobić.

Po dokładną odpowiedź na pytanie „Co to jest projekt” odsyłam na mój kanał YouTube, a teraz spójrzmy jak ugryźć taką podróż?

Etap 1 – Pomysł

Fajnie, wpadamy na pomysł, żeby zrealizować swoje marzenie. W biznesie może być podobnie. Prezes wpadł do biura i mówi „Robimy ekspansję na nowy rynek!”. Czad. Niezależnie od tego jak bardzo Ci się to podoba czy nie pomysł jest pomysłem. I jeżeli uznajemy, że trzeba go zrealizować to bierzemy się do roboty. Ale z głową.

Etap 2 – Rozpoczęcie

Tutaj nadajemy kształt naszemu projektowi. Trzeba sprawdzić, czym ten nasz pomysł konkretnie jest. Tworzymy tzw. Kartę Projektu, która dokładnie opisuję wizję naszego projektu.

Można to zrobić na różne sposoby.

Tutaj przykład jak to może wyglądać. Gdzie odpowiadamy sobie na 12 kluczowych pytań dotyczących projektu. Dzięki nim mamy pewność, że nic nam nie umknie. A co najważniejsze zweryfikujemy całkowicie różne pomysły na projekt :). Ciekawe, czy tak wyobrażałeś sobie swoją podróż 🙂

Zarządzanie projektami przykładowy projekt

W jednej karteczce Trello mamy rozpisane główne założenia projektu. Jeżeli razem łączą się w spójną historię i nasza opowieść o projekcie jest przekonująca to mamy to 🙂

Etap 3 – Planowanie

Teraz czas na zagłębienie się w plan. Czyli tworzymy dokładny zakres projektu. W tym przypadku jest to ryzykowne i wbrew pozorom duże przedsięwzięcie, dlatego dosyć dokładnie warto rozpisać sobie zakres projektu. W Trello każda kolumna to jeden z elementów zakresu, o który należy zadbać.

Panel Trello – zakres projektu

Tutaj widać od razu przypisane zadania do poszczególnych osób w projekcie. Nie można pozwolić sobie na to, żeby coś pozostało bez osoby odpowiedzialnej. Wtedy na pewno się nie wydarzy.

W kolejnym kroku zakres trzeba umiejscowić w czasie. Do tego wykorzystujemy albo bardzo dokładny harmonogram, albo możemy sobie na etapie planowanie założyć planowanie bardziej ogólne (np. z dokładnością do miesiąca) i wiemy co po kolei będzie się działo.

przykładowy projekt

I voila. Oto przykładowy plan projektu :). Oczywiście to nie wszystko, bo trzeba zadbać jeszcze o zarządzanie ryzykiem, monitorowanie przygotowań i całego projektu, ale dużą część pracy mamy już wykonaną

Etap 4 – Zapewnienie zasobów

Tutaj przypisane są już do zespołu odpowiednie osoby, czyli zakładamy, że mamy zespół. Ale może się okazać, że potrzebujemy zebrać pieniądze od sponsorów i partnerów.

Akurat w przypadku takiego projektu najpierw musimy zainwestować naszą pracę, żeby pojawiło się wsparcie, więc decydujemy, że pierwsze 3 miesiące styczeń-marzec, realizujemy z naszymi zasobami, a kolejne miesiące dopiero, gdy pojawi się konkretny sponsor i będziemy mieć podpisaną umowę. Inaczej nici z projektu.

Etap 5 – Realizacja

I tutaj niespodzianka! Bo podróż to nie tylko sama wyprawa! To tylko czas od wrzesień-listopad!

projekt przykład

Przed samą wyprawą mamy 8 miesięcy przygotowań

A po samym projekcie coś o czym często się zapomina

Etap 6 – zakończenie i wyciągnięcie wniosków

Nie można zapomnieć też o świętowaniu 🙂

Wnioski praktyczne

  1. Żeby realizacja projektu była przyjemna, potrzebny jest plan i przygotowanie
  2. Plan powinien jako minimum zawierać wizję projektu (odpowiedź na kluczowe pytania), zakres (co należy zrobić), harmonogram (kiedy to się zadzieje), odpowiedzialność (przypisane odpowiedzialne osoby) i regularne monitorowanie postępu
  3. Projekt to nie tylko jego główna część którą widać (tutaj podróż), nie zapominaj o planie, przygotowaniu a później zamknięciu projektu!

 

Powodzenia w projektach :). Jeżeli chcesz się nauczyć dobrze planować i realizować projekty to zapraszamy 🙂

 

Zobacz też nasz film na YouTube:

Mariusz Kapusta
Mariusz Kapusta
Ekspert zarządzania projektami z ponad 17 letnim doświadczeniem, trener i przedsiębiorca. Od prawie 9 lat jest też właścicielem firmy Leadership Center. Autor książki „Zarządzanie projektami krok po kroku” i twórca metody 12 pytań, które w bardzo prosty sposób uczą zarządzania projektami. Z pasją tworzy gry symulacyjne dla managerów. Triathlonista i maratończyk. Wielbiciel Rozwoju Osobistego, czemu daje wyraz na mariuszkapusta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *