„Krótki przykład lepszy niż długi wykład”. To stosunkowo dobra zasada, która bardzo pomaga w nauce. Jeżeli zobaczysz jak coś wygląda to łatwiej sobie wyobrazić jak można to zastosować u siebie.
Z drugiej strony trudno jest wybrać przykład, który pasowałby wszystkim. Jest taka Książka zarządzania projektami, w której znajdziesz 3 przykłady projektów rozpisane od początku po ich zakończenie. Ale zanim tę książkę zamówisz i przeczytasz to spójrzmy na przykład, który dla każdego będzie zrozumiały i do przełożenia w dużej mierze na rzeczywistość.
Dlaczego ten? Zobaczysz :). Jest bardzo ciekawy ze względu na to, że każdy choć raz w życiu myślał o czymś takim i może odnieść to do siebie. Ma wszystkie cechy projektu
Po dokładną odpowiedź na pytanie „Co to jest projekt” odsyłam na mój kanał YouTube, a teraz spójrzmy jak ugryźć taką podróż?
Fajnie, wpadamy na pomysł, żeby zrealizować swoje marzenie. W biznesie może być podobnie. Prezes wpadł do biura i mówi „Robimy ekspansję na nowy rynek!”. Czad. Niezależnie od tego jak bardzo Ci się to podoba czy nie pomysł jest pomysłem. I jeżeli uznajemy, że trzeba go zrealizować to bierzemy się do roboty. Ale z głową.
Tutaj nadajemy kształt naszemu projektowi. Trzeba sprawdzić, czym ten nasz pomysł konkretnie jest. Tworzymy tzw. Kartę Projektu, która dokładnie opisuję wizję naszego projektu.
Można to zrobić na różne sposoby.
Tutaj przykład jak to może wyglądać. Gdzie odpowiadamy sobie na 12 kluczowych pytań dotyczących projektu. Dzięki nim mamy pewność, że nic nam nie umknie. A co najważniejsze zweryfikujemy całkowicie różne pomysły na projekt :). Ciekawe, czy tak wyobrażałeś sobie swoją podróż 🙂
W jednej karteczce Trello mamy rozpisane główne założenia projektu. Jeżeli razem łączą się w spójną historię i nasza opowieść o projekcie jest przekonująca to mamy to 🙂
Teraz czas na zagłębienie się w plan. Czyli tworzymy dokładny zakres projektu. W tym przypadku jest to ryzykowne i wbrew pozorom duże przedsięwzięcie, dlatego dosyć dokładnie warto rozpisać sobie zakres projektu. W Trello każda kolumna to jeden z elementów zakresu, o który należy zadbać.
Tutaj widać od razu przypisane zadania do poszczególnych osób w projekcie. Nie można pozwolić sobie na to, żeby coś pozostało bez osoby odpowiedzialnej. Wtedy na pewno się nie wydarzy.
W kolejnym kroku zakres trzeba umiejscowić w czasie. Do tego wykorzystujemy albo bardzo dokładny harmonogram, albo możemy sobie na etapie planowanie założyć planowanie bardziej ogólne (np. z dokładnością do miesiąca) i wiemy co po kolei będzie się działo.
I voila. Oto przykładowy plan projektu :). Oczywiście to nie wszystko, bo trzeba zadbać jeszcze o zarządzanie ryzykiem, monitorowanie przygotowań i całego projektu, ale dużą część pracy mamy już wykonaną
Tutaj przypisane są już do zespołu odpowiednie osoby, czyli zakładamy, że mamy zespół. Ale może się okazać, że potrzebujemy zebrać pieniądze od sponsorów i partnerów.
Akurat w przypadku takiego projektu najpierw musimy zainwestować naszą pracę, żeby pojawiło się wsparcie, więc decydujemy, że pierwsze 3 miesiące styczeń-marzec, realizujemy z naszymi zasobami, a kolejne miesiące dopiero, gdy pojawi się konkretny sponsor i będziemy mieć podpisaną umowę. Inaczej nici z projektu.
I tutaj niespodzianka! Bo podróż to nie tylko sama wyprawa! To tylko czas od wrzesień-listopad!
Przed samą wyprawą mamy 8 miesięcy przygotowań
A po samym projekcie coś o czym często się zapomina
Nie można zapomnieć też o świętowaniu 🙂
Powodzenia w projektach :). Jeżeli chcesz się nauczyć dobrze planować i realizować projekty to zapraszamy 🙂
Zobacz też nasz film na YouTube: