Zarządzanie ryzykiem w projekcie - Leadership Center

Zarządzanie ryzykiem w projekcie

„Ryzyko jest nie po to, żeby się bać, tylko po to, żeby działać”

Zarządzanie ryzykiem to według międzynarodowej normy ISO 31000:2009, oraz polskiej normy PN-ISO 31000:2012 skoordynowane działania dotyczące kierowania i nadzorowania organizacją w odniesieniu do ryzyka.

Ryzyko to z kolei bazując na definicji PMI – niepewne wydarzenie lub stan, który jeżeli wystąpi może mieć negatywne lub pozytywne (sic!) konsekwencje dla celu projektu

Zarządzanie ryzykiem w projekcie jest jak jazda samochodem

Czyli w skrócie chodzi o to, że realizując każdy projekt, a praktycznie każde zadanie nigdy nie możesz być na 100% pewien wyniki i tego, że Twój plan się powiedzie. Oczywiście im bardziej znany temat, im masz większe kompetencje to niepewność jest zredukowana, ale ryzyka nie da się wyeliminować całkowicie.

To jak z jazdą samochodem. Jeżeli jeździsz codziennie tę samą trasą z pracy do domu, to znasz możliwe miejsca, gdzie będą korki, gdzie najczęściej dochodzi do stłuczek, gdzie jest szkoła i dziecko Ci może wybiec na ulicę. I uczysz się tej drogi, żeby zminimalizować zagrożenia (negatywne ryzyko). Jednocześnie znasz też potencjalne skróty i miejsca, gdzie można pojechać do końca jednym pasem, żeby się włączyć do ruchu sprawniej i szybciej dotrzeć na miejsce (wykorzystujesz szanse, czyli pozytywne ryzyko)

Nie wyeliminujesz jednak ryzyka wypadku, stłuczki, bo ono będzie istnieć zawsze. Możesz oczywiście nie wyjeżdżać samochodem z garażu, wtedy stłuczki raczej nie będzie, ale za to nie dotrzesz w miejsce docelowe. Więcej o tym jak minimalizować zagrożenia z głową znajdziesz w artykule METODY ZARZĄDZANIA RYZYKIEM.

Inaczej będzie, gdy zdecydujesz się wyjechać samochodem na wyprawę przez pustynię. Pojawią się nowe zagrożenia, których nie ma w ruchu miejskim. Brak stacji benzynowych, awaria bez możliwości wezwania pomocy drogowej, utknięcie ze względu na nieprzyjazny teren. Plusem będzie pewnie brak policji, ale kto wie, kto jeszcze jeździ po pustyni ;).

Zarządzanie ryzykiem w projekcie polega na tym, żeby zaplanować, kontrolować, podjąć działania, które

  • Zminimalizują zagrożenia
  • Pozwolą wykorzystać szanse

Przy kontrolowaniu kosztów podjętych działań tak, żeby projekt nadal był opłacalny! To bardzo istotne, bo zysk z projektów bierze się z tego, że potrafisz zarządzać ryzykiem lepiej niż inni. I to za zarządzanie ryzykiem w projekcie dostajesz premię.

Zarządzanie ryzykiem w projekcie w praktyce

O co zadbać, żeby zarządzanie ryzykiem miało sens w Twoim projekcie

  • Plan – określ kto będzie odpowiedzialny z kontrolę ryzyka w projekcie
  • Analiza ryzyka – przeprowadź po kolei działania, które opisuje proces zarządzania ryzykiem
  • Monitoruj – regularnie sprawdzaj jak wygląda sytuacja i reaguj zgodnie z wnioskami z analizy ryzyka
  • To naprawdę jest takie proste :). Większość kierowników projektów nie wykorzystuje tego podejścia, bo wydaje im się bardzo złożone i skomplikowane. Nic bardziej mylnego. A co najlepsze to jesteś w stanie ułatwić sobie życie przy każdym projekcie. Jeżeli raz zrobisz dobrze analizę ryzyka to możesz ją wykorzystywać cały czas, bo w 90% Twoje projekty i zadania będą obarczone podobnymi zagrożeniami.Jeżeli prowadzisz swoją firmę to takie podejście bardzo może Ci też pomóc. Jeżeli wprowadzisz system zarządzania ryzykiem (tak, wiem, to brzmi bardzo poważnie, ale może być bardzo proste) to spokojnie możesz wprowadzić zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie i poważnie wpłynąć na lepszy wynik finansowy.Powodzenia
Mariusz Kapusta
Mariusz Kapusta
Ekspert zarządzania projektami z ponad 17 letnim doświadczeniem, trener i przedsiębiorca. Od prawie 9 lat jest też właścicielem firmy Leadership Center. Autor książki „Zarządzanie projektami krok po kroku” i twórca metody 12 pytań, które w bardzo prosty sposób uczą zarządzania projektami. Z pasją tworzy gry symulacyjne dla managerów. Triathlonista i maratończyk. Wielbiciel Rozwoju Osobistego, czemu daje wyraz na mariuszkapusta.pl

1 Comment

  1. Iwona pisze:

    dzień dobry, czy prowadzi Pan jeszcze bezpłatny kurs Zarządzanie ryzykiem w projekcie? czy to się odbywa stacjonarnie? czy mogłabym zaprosić Pana do firmy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *