Jak wybrać szkolenie z Zarządzania Projektami? - Leadership Center

Jak wybrać szkolenie z Zarządzania Projektami?

Pewnego dnia wpada Ci do głowy myśl „a może by poszerzyć swoje umiejętności z zarządzania projektami”. W jaki sposób to zrobić, jakie formy poza szkoleniami istnieją? Jak dobrać właściwą formę dla siebie? O tym będzie dziś.

Jak wybrać szkolenie z zarządzania projektami?

Zanim przejdziemy do sedna, mała uwaga. Ja żyję ze szkoleń, z doradztwa i wdrażania zarządzania projektami w organizacjach. Część z tych elementów, o których dziś będę mówił, będę odnosił też do mojej oferty, to tak żebyśmy mieli jasność 😉 Natomiast założenie jest takie, żeby artykuł był jak najbardziej merytoryczny, tak jak każdy materiał, który przygotowuję.

A teraz przechodzimy do tematu – o czym Ci opowiem. Jak wybrać szkolenie z zarządzania projektami. Czego szukać i w jaki sposób, jakie są formy rozwojowe i  jakie wybierać.

Jak najlepiej z tego skorzystać? Najlepiej teraz, na chwilę, oderwij się od czytania i odpowiedz sobie na kilka pytań. „Czego szukasz?”, „Co cię interesuje?”, „Na jakie problemy chcesz znaleźć rozwiązania”. Dzięki temu będzie Ci łatwiej później zweryfikować, czy w ofercie, którą znajdujesz jest to czego szukasz.

Szkolenia z zarządzania projektami – jakie są możliwości i czego można szukać?

Wiedza – zależy Ci na wiedzy, chcesz poznać dziedzinę, wiedzieć więcej o zarządzaniu projektami. Jesteś w tym nowy, nigdy się z tego nie szkoliłeś, a lubisz mieć jakieś podstawy.

Ułożenie – osoby, które pracują już w jakiś sposób projektowo i chcą sobie poukładać tą wiedzę. Do naturalnych umiejętności chcą dołożyć też trochę teorii. Jakie to ma uzasadnienie? Np. jeśli szukasz pracy, to jesteś w stanie mówić o tych kompetencjach świadomie. Wiele osób ma nieświadomą kompetencję, jeżeli sobie poukładają wiedzę potrafią powiedzieć „zarządzam ryzykiem, tworzę harmonogramy, zarządzam interesariuszami”. To inaczej brzmi, lepiej. Natomiast jeśli nie masz tego słownictwa, czasem potrafi być trudno

Zrozumienie – chcesz zrozumieć w jaki sposób to działa, jak funkcjonuje, jak działają pewne mechanizmy.

Problem – masz jakiś konkretny problem do rozwiązania. Pracujesz i napotykasz na trudności, które nie wiesz jak pokonać.

Kariera – chcesz zrobić krok w karierze, szukasz czegoś, co Ci w tym pomoże.

Motywacji może być oczywiście więcej, np. chcesz zarabiać więcej itd. Wybierz, która z tych motywacji Ci najbardziej odpowiada, bo w zależności od tego dobieramy formę.

Jeżeli szukasz wiedzy to szkolenie jest dobrym rozwiązaniem. Mówienie, o tym, że szkolenia nie działają nie jest dobre… Zależy co mają robić, można powiedzieć, że młotek nie działa, bo nie wkręca śrub. No nie wkręca, bo jest do czegoś innego. Szkolenia mają dostarczyć wiedzę i ją poukładać. 80% w tym przypadku to wiedza. Generalnie jeśli chcesz posiąść umiejętność to trzeba ją praktykować. Natomiast jeśli ma się poukładany jakiś obszar i model wg. którego działamy, jest lepiej. Szkolenia są po to, żeby dostarczyć wiedzy i ją poukładać.

Zrozumienie – jeśli chcesz wiedzieć jak coś funkcjonuje polecam wszelakie symulacje. Ja już na studiach brałem udział w Euro Managerze, w Loreal Challenge, bardzo dobre gry symulacyjne, dzięki którym można przetestować czy Twoja wiedza sprawdza się w rzeczywistości. To jest o tyle ciekawe, szczególnie w przypadku projektów, że tam są elementy związane z realizacją. Bo bardzo łatwo na szkoleniach opowiadać o planie, natomiast o realizacji opowiadamy trochę teoretycznie, albo w miarę prostych ćwiczeniach. Jeśli przeprowadzisz sobie symulację jesteś w stanie zobaczyć co się w projekcie dzieje od początku do końca, co się dzieje z tobą i zespołem. Bardzo ciekawa forma

Problem – problemy najlepiej rozwiązywać na warsztatach. Bierzemy temat i zaczynamy go odpowiednio rozkminiać. Szkolenie da Ci modele na których możesz pracować, natomiast na warsztacie je konkretnie przepracujesz. Jeśli masz problem z przełożonym, albo z klientem, bierzemy to na tapetę na warsztacie, rozkładamy na czynniki pierwsze, bierzemy odpowiedni model i dopasowujemy go do Twojej sytuacji. Jeśli z zespołem macie jakieś wyzwanie, które was pali i chcecie je szybko rozwiązać, to warto szukać bardziej warsztatu niż szkolenia. Bo szkolenie da wiedzę, ale zostawi Was w tym samym miejscu, w którym byliście pod kątem rozwiązania problemu.

Zapomniałem, jeszcze wspomnieć o książkach. Moja znajoma po przeczytaniu książki, nie potrzebuje żadnych szkoleń. Tak efektywnie wdraża w życie tą wiedzę sama. Takie osoby są jednak rzadkością.

Szkolenie zaawansowane to kolejna opcja. Część elementów problematycznych – możesz szukać szkoleń dedykowanych do bardzo specyficznych tematów typu zarządzanie ryzykiem, interesariuszami, negocjacje itd. Szukamy mega dedykowanych szkoleń z punktu widzenia zarządzania projektami. To czego mnie nauczyło doświadczenie – problem polega na tym, że najczęściej nie stosujemy podstaw, a nie na tym, że brakuje zaawansowanej wiedzy. Natomiast może się zdarzyć, że pracujesz na takich projektach, w taki sposób, że potrzebujesz takich dedykowanych szkoleń, ze sprzedaży, z negocjacji itd.

Kariera – certyfikat. Tu się nie ma nawet co specjalnie zastanawiać. Rynek nie za bardzo doceni to, że się gdzieś szkoliłeś. Trzeba to potwierdzić certyfikatem. Więc jeżeli chcesz zrobić krok w swojej karierze to warto zrobić certyfikat. W odcinku o certyfikatach, który wstawiłem poniżej – mówię jaki certyfikat dla siebie dobrać:

 

Może być tak, że w żadnym z wyżej wymienionych formacie się nie odnajdujesz, jesteś na takim poziomie, że warto poszukać indywidualnego podejścia, gdzie mentoring i coaching jest fajnym rozwiązaniem. Mówię, o kimś kto jest praktykiem biznesowym, wie co i jak i potrafi Cię przeprowadzić przez pewne tematy i nauczyć Cię radzić sobie w nowych sytuacjach. Na przykład jeśli masz problem z negocjacjami z klientem, to coach może być dobrym rozwiązaniem, tylko Coach przez “duże C”. W mentoringu osoba, która z Tobą pracuje, pomaga Ci poukładać narzędzia, pracę, wskakujesz na wyższy poziom. Wreszcie jeżeli jesteś właścicielem i chcesz zmienić firmę – to transformacja. Trzeba zacząć od diagnozy sytuacji, by ruszyć dalej. O tym będzie osobny artykuł. Żeby transformacja zadziałała trzeba nad tym popracować, tu szkolenia nie wystarczą.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szkolenia z Zarządzania projektami?

Trener – czy trener jest istotny? Oczywiście, że tak. Osoba z którą będziesz pracować jest istotna, przy niektórych elementach bardziej, przy niektórych mniej. Jeżeli szukasz całkiem podstawowej wiedzy, to trener może wiedzieć tylko trochę więcej niż ty, wprowadzi Cię w tematy i będzie całkiem ok. Przy certyfikatach, też trener nie musi być super mega praktykiem tak naprawdę wystarczy, że wie jak Cię przygotować do certyfikatu. Bo do tego służą szkolenia przygotowujące do zdania Certyfikatu.

Ja zawsze zakładam jako trener, że oprócz zarządzania projektami dodaję całą moją wiedzę i doświadczenie jako managera, właściciela firmy, człowieka, który sporo projektów zrealizował. Plus moje doświadczenie coacha. Coachem nie jestem zawodowo na co dzień, bo nie mam tyle cierpliwości 😉 Natomiast dużo z tych technik wykorzystuję.

Kolejne ważne punkty: dopasowanie poziomu i dopasowanie do specyfiki Twojej branży. Dopasowanie poziomu będzie dla Ciebie ważniejsze. Jeżeli pójdziesz na szkolenie zbyt zaawansowane, to nie załapiesz części tematów i uznasz je za zmarnowane. Jeżeli  pójdziesz na zbyt proste, to też zmarnujesz czas. Natomiast dopasowanie do specyfiki twojej branży jest ważne, bo i działy mają swój charakter i branże tak samo. Natomiast z punktu widzenia zarządzania projektami techniki i problemy na które napotykasz są tożsame w wielu branżach. Są inaczej rozłożone akcenty i to jest ważne. Sprawdzaj najpierw dopasowanie poziomu a później dopasowanie specyfiki.

W naszych szkoleniach różnie to działa. Mamy szkolenia fundamentalne dla wszystkich takie same, ale też robimy je dla farmacji, dla budowlanki, dla HR, z różnym rozłożeniem akcentów na co trzeba zwrócić uwagę. To nie jest tak, że szkolenie jest całkiem inne, ale akcenty są inaczej rozłożone.

Kolejny punk to cena. Nie będę się odnosił do samych kwot, bo to jest do rozważenia samemu. Każdy ma inny budżet. Nie zawsze jest tak, że im droższe tym lepsze, a im tańsze tym gorsze, bywa różnie. Natomiast warto się zastanowić nad tym, że jeżeli indywidualnie to robisz, to faktycznie ta kasa kosztuje, jeżeli robisz szkolenie dla zespołu to cena szkolenia jest marginalna. Ważniejszy jest koszt czasowy ludzi, których wysyłasz np. na 2 dni, 12 osób. To są 24 dni, czyli ponad pół miesiąca, gdzie są oderwani od pracy. To są mega koszty. Warto rozważyć jakie ryzyko jest z tym związane i co chcesz na koniec uzyskać. Otworzyłem kanał na Youtube między innymi dlatego, abyście mogli mnie poznać, mój sposób pracy i myślenia, aby to ryzyko zredukować. Wiecie kogo kupujecie 😉

Ja tak wybieram szkolenia, tak dopasowuję szkolenia dla siebie i tak proponuję podchodzić do jakichkolwiek szkoleń.

Teraz trochę na temat zakresu, czego można szukać

Będę się tutaj odnosił też do szkoleń z naszej oferty.

Fundament – szukanie podstawowych rzeczy. Szkolenie u nas – Fundament Zarządzania Projektami, fundamentalne, wdrażające, dające mega solidne podstawy. Dobrze się sprawdza pod kątem wiedzy i ułożenia.

Planowanie – da się tego nauczyć na szkoleniach. I na Fundamencie Zarządzania Projektami w naszym przypadku tego też uczymy. Planowanie w projekcie jest istotne, warto tego się nauczyć

Rozwiązywanie problemów – dobrze mieć opanowaną tę umiejętność i warto poszukać tego w szkoleniach, nie koniecznie szkolenie z Zarządzania Projektami musi to zawierać, aby być dobrym szkoleniem. Akurat u nas Fundament Zarządzania Projektami to zawiera. Zawiera narzędzie do rozwiązywania wszystkich problemów, bo ja uważam, że to jest istotne. W projekcie musisz potrafić planować, mieć dyscyplinę i napotkasz na problemy, więc jakieś podstawowe narzędzia do tego, żeby sobie poradzić powinieneś znać. Dlatego ja umieszczam je w szkoleniu, nie wszyscy to robią, ale nie oznacza to dyskwalifikację szkolenia.

Zarządzanie zespołem – to też ważny element. Jeżeli masz fundament – planowanie, potrafisz rozwiązać problemy to kolejny punkt na który warto zwrócić uwagę, to jest to jak pracować z zespołem. Tym bardziej, że kierownik projektu będzie musiał wywierać wpływ na ludzi, na których bezpośredniego wpływu nie ma.

Zarządzanie interesariuszami – czyli ogarnianie tego na zewnątrz. To bardziej zaawansowany temat, natomiast istotny. Im wyżej jesteś w organizacji, tym bardziej to dla Ciebie ważne. W przypadku naszych szkoleń – Zarządzanie Projektami w HR ma mocny nacisk właśnie na to. Projekty prowadzone przez HR najczęściej wysypują się na tym, że interesariuszami nie zarządzają wystarczająco dobrze.

Retrospekcja – czyli wyciąganie wniosków. To jest temat zaawansowany, jeżeli chodzi o zarządzanie projektami. My akurat nie mamy osobnego szkolenia specjalnie na to, ja o tym mówię w ramach naszych szkoleń. Dzieję się w części elementów, które robimy, natomiast wprowadziliśmy to bardziej na zasadzie indywidualnej oceny projektów i pracy doradczej. Są szkolenia z retrospekcji, natomiast, umówmy się, najczęściej jest to część szkolenia i to wystarczy.

Realizacja – to jest temat, którego najtrudniej się nauczyć. Trzeba zakasać rękawy podziałać, pokombinować. Dlatego, uważam, że do tego najlepsze są symulacje takie jak Fort Brave

Krótkie podsumowanie jak wybrać szkolenie z zarządzania projektami

Zastanów się nad swoją motywacją, dobierz dla siebie formę i wybierz który z tych elementów (planowanie, rozwiązywanie problemów, zarządzanie interesariuszami, zarządzanie zespołem, realizacja, retrospekcja) znajduje się w zakresie szkolenia. O to pytaj przede wszystkim. Uzbrojony w to możesz zacząć wybierać.

Dwa słowa na temat szkoleń i flagowej oferty, którą my proponujemy. Ja i mój zespół, bo nie wszędzie szkolę ja. Niektórych tematów nie dotykam, bo są ludzie ode mnie lepsi, ufam im i wtedy jesteście dużo bardziej zadowoleni, jak oni z wami pracują niż ja.

Jeżeli chodzi o wiedzę i ułożenie to jest Fundament Zarządzania Projektami. Mega szkolenie, sprawdzone, od bardzo dawna. Super robi robotę, żeby poukładać wg. 12 Pytań

Zrozumienie i symulacja to Fort Brave. To symulacja, którą zaprojektowałem 11 lat temu i nadal robi robotę. Planujesz projekt, a później go realizujesz. Jak w soczewce uczysz się co i jak. Robimy tam planowanie, realizację, rozwiązywanie problemów i dużo czasu poświęcamy na retrospekcję. Tego mi brakowało w szkoleniach, dlatego tą symulację tak zaprojektowałem

Rozwiązywanie problemów to są albo indywidualne warsztaty i te robimy dla zespołów albo szkolenie, które opiera się na fundamencie, różnica jest taka, że przychodzisz tam ze swoim konkretnym problemem i każdy z uczestników ma 30 min, gdzie cała grupa i ja pomagamy te problemy rozwiązać.

Warsztaty konkretne dedykowane, w zależności od tematu. Tego najczęściej my nie robimy w otwartej formie, bo to nie ma większego sensu. To jest praca indywidualna.

Przygotowanie do certyfikacji PMP możesz znaleźć też na naszej stronie.

Mentoring i coaching i audyt też, chociaż to nie są elementy stricte szkoleniowe.

Z mojej strony to wszystko. Napiszcie w komentarzu, która z tych motywacji najczęściej was dotyka i czy w ogóle się szkolicie. Wiem, że są firmy, w których szkoleń praktycznie nie ma, natomiast nie poddawajcie się. Nie pozwólcie zatrzymać się w rozwoju, niezależnie od tego czy firma nie ma kasy, to wasza odpowiedzialność i warto, żebyście to robili.

Wiem, co mówię, z własnego doświadczenia. Przechodziłem taką sytuację, że pewnego dnia postanowiono sprzedać nasz cały dział, gdzieś indziej. Do tego do końca nie doszło, ale zdałem sobie sprawę, że albo ja zadbam o moją wartość na rynku pracy i będę mógł sam decydować, albo będę sprzedawany trochę jak na targu. Szukajcie szkoleń dla siebie, zadbajcie o swój rozwój!

Mariusz Kapusta
Mariusz Kapusta
Ekspert zarządzania projektami z ponad 17 letnim doświadczeniem, trener i przedsiębiorca. Od prawie 9 lat jest też właścicielem firmy Leadership Center. Autor książki „Zarządzanie projektami krok po kroku” i twórca metody 12 pytań, które w bardzo prosty sposób uczą zarządzania projektami. Z pasją tworzy gry symulacyjne dla managerów. Triathlonista i maratończyk. Wielbiciel Rozwoju Osobistego, czemu daje wyraz na mariuszkapusta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *