Certyfikat z zarządzania projektami - jaki wybrać - Leadership Center

Certyfikat z zarządzania projektami – jaki wybrać

Jaki certyfikat z zarządzania projektami wybrać? Jak zdecydować się na taki, który będzie dopasowany do Twojej sytuacji? I czy robienie certyfikatu zawsze ma sens? O tym będzie w dzisiejszym artykule.

Na początek warto zadać pytanie “Kiedy certyfikaty mają sens?”, bo taka ścieżka, że zbierasz certyfikaty do szuflady na wszelki wypadek, nie ma sensu. Certyfikaty zarządzania projektami mają sens, kiedy jesteś kierownikiem projektu, wtedy warto potwierdzić swoje umiejętności certyfikatem. Certyfikat w takim wypadku nie zaszkodzi, a może pomóc.

Drugi przypadek, gdy pracujesz już robiąc coś jako kierownik projektu i chcesz sobie uporządkować wiedzę. To jest bardzo dobra motywacja. Ja zanim przystąpiłem do certyfikatu pracowałem ponad 5 lat jako kierownik projektu ucząc się i szkoląc nawet z zarządzania projektami. To jest dobry kierunek, żeby w każdej dziedzinie uporządkować sobie wiedzę w pewien sposób. Teorie i modele są potrzebne, żeby świadomie podchodzić do osiągania celów.

Trzeci dobry powód – chcesz się rozwijać w tej dziedzinie. Robienie nowych poziomów wtajemniczenia w tym co lubisz robić jest bardzo fajnym pomysłem. Ja lubię od czasu do czasu zrobić certyfikat dla siebie.

Chcesz się wyróżnić – to może być ciekawa taktyka, część osób które szkolę z zarządzania projektami w HR pyta czy warto robić certyfikat z zarządzania projektami dla ich działki. Są takie branże, w których zarządzanie projektami nie jest jeszcze bardzo powszechne, więc mając taki certyfikat można się wyróżnić. Pod warunkiem, że wiesz, że to kierunek w którym chcesz dalej iść. Kierownicy projektu będą coraz bardziej potrzebni w różnych działkach.

Ostatni element – robisz certyfikat, bo lubisz. Nie wnikam 🙂

Jedna bardzo ważna rzecz na którą trzeba zwracać uwagę. Przy wszelakich szkoleniach przygotowujących do certyfikatów. One przygotowują do certyfikatu. Nie uczą danej dziedziny, tylko jak zdać egzamin dotyczący tej konkretnej dziedziny. Dokładnie tak jak w kursie na prawo jazdy 😉 Zdobycie wiedzy i jej potwierdzenie to dwa różne cele.

Jaki certyfikat z zarządzania projektami wybrać?

Przechodzimy do etapu, gdzie już masz motywację i zastanawiasz się jaki certyfikat z zarządzania projektami wybrać.

Jeżeli masz poniżej 4 lat doświadczenia zawodowego, to do wyboru masz Prince 2 Foundation albo Agile Project Management Foundation. Idziesz na szkolenie, zdobywasz certyfikat, w twoim CV pojawia się już konkretny certyfikat. Rynek jeszcze nie jest na tyle dojrzały, żeby się zorientować jaki to jest poziom certyfikatu. Nie mówię, że one są nic nie warte, są wartościowe, warto je zrobić na początek.

Jeżeli masz co najmniej 4 lata doświadczenia zawodowego proponuję zrobić Project Management Professional. To jest certyfikat prestiżowy, z dużą renomą. Żeby go zdać weryfikowane jest doświadczenie zawodowe, plus wiedza teoretyczna, plus egzamin nie jest taki prosty. Jeśli potrzebujesz wybrać tylko jeden certyfikat to właśnie ten.

Jeżeli pracujesz w IT, albo blisko IT, to proponuję certyfikat dotyczący SCRUM-a. To jest na tyle popularny standard wytwarzania oprogramowania, że warto go zrobić. SCRUM nie jest certyfikatem, który potwierdza twoje kompetencje zarządzania projektami, tylko potwierdza, że rozumiesz w jaki sposób wytwarza się oprogramowanie zgodnie z frameworkiem SCRUM. Dzięki temu łatwiej będzie rozmawiać i wyrobisz sobie zdanie czy jest to dla Ciebie czy nie.

Jeżeli jesteś poza IT to proponuję Prince 2 Foundation, Agile Project Management Foundation albo Project Management Professional plus zrobienie certyfikatu branżowego. Jeżeli pracujesz w marketingu możesz zrobić certyfikat, który potwierdza twoje kompetencje w marketingu. Przede wszystkim jesteś tym kim jesteś w swojej pierwotnej roli, później dodajesz do tego zarządzanie projektami.

 

Mariusz Kapusta
Mariusz Kapusta
Ekspert zarządzania projektami z ponad 17 letnim doświadczeniem, trener i przedsiębiorca. Od prawie 9 lat jest też właścicielem firmy Leadership Center. Autor książki „Zarządzanie projektami krok po kroku” i twórca metody 12 pytań, które w bardzo prosty sposób uczą zarządzania projektami. Z pasją tworzy gry symulacyjne dla managerów. Triathlonista i maratończyk. Wielbiciel Rozwoju Osobistego, czemu daje wyraz na mariuszkapusta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *