Projekty są różne. Wow, ale odkrycie, nie? ;) Tylko jak rozpoznać z jakim projektem masz do czynienia i jak do niego dopasować podejście? Mam hopla na punkcie przystępności. Przez kilkanaście lat pracy z projektami doszedłem do wniosku, że to nie musi być skomplikowana dziedzina, tylko powinna być jak najbardziej przystępna dla kogoś, kto chce skutecznie osiągnąć stawiane przed nim cele. I jest to możliwe.
4 typy projektów, z którymi możesz się zetknąć w pracy
W skrócie i uproszczeniu projekty można podzielić sobie według poziomu skomplikowania na następujące kategorie. Opieram się w tej typologii o moje ulubione podejście 12 pytań :).
Projekt na 1 – To są „projekty”, dla których zaplanowania wystarczy zadać sobie pytanie „Co trzeba zrobić?”. Plan sprowadza się do stworzenia ToDo listy i wykonywania zadań po kolei. To najczęściej takie zadania jak „Przygotuj raport dla zarządu”. Które okazują się serią zadań do wykonania, a nie jednorazowym posiedzeniem przy ekranie.
Tu nie kombinuj z większym planowaniem. Spisz listę i rób po kolei.
Projekt na 3 – To projekty, które wiesz jak zrobić, bo masz już doświadczenie. Projekty są realizowane wewnątrz firmy bez wydawania gotówki. Wystarczą trzy pytania:
- Co?
- Kto?
- Kiedy?
Większość projektów w dużych firmach jest realizowana w ten sposób, że kosztem nie jest żywa gotówka, tylko w dużej mierze osoba zaangażowana w projekt. Planowanie to stworzenie prostego harmonogramu . A później wystarczy pilnować w regularnych odstępach, czy każdy robi to co miał robić, wtedy gdy miał to zrobić.
Projekt na 4 – To projekty, w których dysponujesz budżetem. Od poprzedniego różni się tym, że dodajesz do niego jeszcze jedno pytanie:
- Za ile?
I tyle :). Harmonogram taki sam jak w projekcie na 3.
Projekt na 12 – To nowe projekty, których nie realizowałeś wcześniej. Nie wiesz jak je ugryźć lub są skomplikowane, natomiast w dużej mierze panujesz nad zasobami zaangażowanymi w projekt. Albo w całości są w Twoim dziale, albo w firmie (jeżeli to mniejsza organizacja).
Wtedy zadajesz sobie pełne spektrum 12 pytań:
Te projekty wymagają już większej uwagi, bo jak każdy projekt naturalnie dążą do różnych dziwnych stanów ;), niekoniecznie pożądanych.
Projekt na Full – No i kategoria na pełnym wypasie. To projekty dużego ryzyka, realizowane w wielu funkcjach, albo przez kilka firm.
Tutaj oprócz zadania sobie 12 pytań trzeba zejść głębiej w narzędzia do każdego z nich. Jeżeli planujesz dużą inwestycję, albo projekty cross-funkcyjny to warto zainwestować kilka dni w solidne planowanie. Opłaca się.
To tyle jeżeli chodzi o projekty pod kątem skomplikowania. Można jeszcze dużo napisać jak poznać, że projekt zmierza ku zagładzie. Ale to już inny temat ;).
Z ciekawości: jakie typy projektów Ty najczęściej napotykasz u siebie?
{zdj:foter.com}