Czym jest Scrum? Jaka jest esencja tej metody, czy tak właściwie Scrum jest metodą? Dziś zajmiemy się dokładnym omówieniem definicji Scrum. Serdecznie zapraszam.
Definicja SCRUM
Definicja jest następująca – SCRUM to uproszczone ramy postępowania, które pomagają poszczególnym osobom, zespołom i organizacjom wytwarzać wartość poprzez adaptacyjne rozwiązywanie złożonych problemów.
Pierwsza bazowa rzecz – uproszczone ramy postępowania, ma być proste, daje pewną perspektywę w której działamy i pokazuje jak działać, żeby osiągnąć pewien rezultat. Wytwarzanie wartości – nie chodzi o to, żeby pracować więcej, tylko, żeby na koniec mieć rezultaty. Adaptacyjne rozwiązywanie złożonych problemów – adaptacyjne oznacza, że uczymy się. Musimy się nauczyć jak doprowadzić do danego rozwiązania, jak ze sobą pracować. Scrum nie powstał po to, żeby go używać do każdej rzeczy, to odpowiedź na sytuacje, gdzie mamy złożony problem, którego nie da się łatwo przeanalizować. Scrum to ramy postępowania, które pozwalają ci przepracować taki problem i przerobić na kawałki pracy, które da się przerobić, zebrać feedback i poprawić. Jeżeli zespół nie ma jasności jak coś zrobić to można wpaść w pułapkę, to nie róbmy, albo poczekajmy aż ktoś powie. Całe rozwiązanie kryje się pod spodem. Jak natrafisz na taką sytuację to Scrum jest dobrym pomysłem. Cynefin framework jest jednym z najfajniejszych modeli opisujących rzeczywistość, że nie jest ona jednoznaczna. Jedne projekty są poukładane, inne chaotyczne.
Wracając do definicji –najprościej rzecz ujmując Scrum wymaga, aby Scrum Master przyczyniał się do tworzenia środowiska, w którym:
– Product Owner porządkuje pracę potrzebną do rozwiązywania złożonego problemu, tworząc Product Backlog.
Czyli mamy człowieka, który ma uporządkować pracę. W projektach jest taka rola jak SPOC (Single point of contatct). Pracując z jednostką biznesową, gdzie jest 16 specjalistów, którzy znają się na jakimś temacie i przekazują informację, to nie zawsze jesteś w stanie to ogarnąć merytorycznie, bo się na tym nie znasz. Wybiera się wtedy SPOC, która ma rozważyć wszystkie te wymagania, złożyć w całość i przekazywać Ci informacje. Product Owner ma uporządkować pracę, wskazać co wg. niego jest najważniejsze i co robić.
– Scrum Team przekształca wybraną część tej pracy w wartościowy Increment trakcie Sprintu.
Czyli z backloga Scrum bierze co było do zrobienia i tworzy coś co jest wartościowe. Ten wartościowy Increment oznacza, że kawałkami będziemy robić nowe rzeczy. Ustalamy co chcemy uzyskać jako kolejny krok i na tym się skupiamy.
– Scrum Team oraz jego interesariusze sprawdzają efekty i dostosowują swoje działania na potrzeby kolejnego Sprintu.
Zespoły są zanurzone w jakiejś rzeczywistości i z interesariuszami też coś trzeba zrobić, akurat o tym mówi zarządzanie projektami PMBOK.
– Powtórz
Coś wam to przypomina? Może Cykl Deminga – zaplanuj, zrób, sprawdź, popraw. To nie zarzut wobec Scruma, że to nie jest coś nowego, ale to było od zawsze.
Kontynuując definicję – Scrum jest prosty. Wypróbuj go w takiej postaci, w jakiej został tu opisany i sprawdź, czy jego filozofia, teoria oraz struktura pomogą ci w osiągnięciu celów i tworzeniu wartości. Scrum rozumiany jako ramy postępowania jest celowo niekompletny, definiuje jedynie elementy wymagane do wdrożenia teorii Scruma. Scrum opiera się na inteligencji zbiorowej jego użytkowników. Zamiast dawać ludziom szczegółowe instrukcje, reguły Scruma pozwalają kształtować wzajemne relacje i interakcje.
To ważne z kilku perspektyw. Sam Scrum guide nie pozwoli osiągnąć Ci sukcesu, musisz sięgnąć po praktyczne zastosowanie tych rzeczy, różne aplikacje. Trzymanie się idei Scrum pomoże prawie zawsze.
W Scrumie można stosować różnorodne procesy, techniki, metody. Scrum obejmuje istniejące praktyki lub sprawia, że stają się zbędne. Scrum unaocznia względną skuteczność dotychczasowego zarządzania, środowiska, technik pracy, aby umożliwiać wprowadzenie usprawnień.
Ważną rzeczą jest to, że jeżeli przekładasz jakiekolwiek standard do rzeczywistości to ujawniają się braki obecnego systemu. To spory opór ludzki, bo przyjdzie ktoś i powie co było nie tak. Moim założeniem usprawniania czegokolwiek jest to, że ludzie robili coś dobrze do tego momentu. Wchodzimy i staramy się znaleźć rozwiązanie bo rzeczywistość się zmieniła i potrzeba zmian. Jeżeli nie zrozumiesz jak działa system to rozwalisz go, wdrożysz nie te rzeczy, które trzeba.
Mamy definicję Scrum i chyba nic więcej już nie dodam, dajcie znać w komentarzach co myślicie o definicji Scruma.
VIDEO