Asana i Trello – do czego służą i czym są?
Asana i Trello to internetowe aplikacje, które pomagają zespołom organizować, śledzić i zarządzać postępami w pracy. Zarządzanie projektami wymaga jednoczesnego realizowania wielu zadań, dlatego ważne jest, aby umieć organizować pracę zespołu oraz trzymać rękę na pulsie. Najprościej mówiąc, narzędzia do zarządzania projektami mają za cel zoptymalizować Twoje zasoby, zespół oraz koszty. Wszystko to ma przełożyć się na efekt końcowy oraz, co najważniejsze, zysk dla Twojej firmy. Na potrzeby dzisiejszego artykułu skupimy się na podstawowych (bezpłatnych) wersjach obu narzędzi, aby przybliżyć Tobie najważniejsze różnice i podobieństwa między nimi. Jeżeli chcesz poznać naszą obszerną opinię i porady na temat każdego z nich, to zachęcamy Cię do przeczytania recenzji, które znajdziesz poniżej ;)
Trello – co to jest, opinie i jak go używać – poradnik >>>
Asana – co to za narzędzie i jak z niego korzystać? >>>
Asana vs Trello – różnice
- Pierwszą dość istotną różnicą między tymi programami jest maksymalna liczba członków zespołu. W wersji bezpłatnej Trello oferuje nielimitowaną ich ilość, natomiast Asana ogranicza nas do 15 współpracowników. W przypadku projektów, czy tablic w Trello, sytuacja się zmienia. Asana oferuje nam nielimitowaną liczbę prowadzonych projektów i przypisanych do nich zadań. To bardzo duże ułatwienie w zarządzaniu projektami. Trello natomiast pozwala nam na stworzenie maksymalnie 10 tablic, ale liczba kart (zadań) jest nieograniczona.
- Oba narzędzia pozwalają na dodawanie załączników do zadań. W przypadku jednego i drugiego mamy do dyspozycji nieograniczoną pamięć masową. Trello udostępnia 10 MB na plik, natomiast Asana przestrzeń dziesięciokrotnie większą – 100 MB.
- W przypadku wyświetlania projektu, Trello udostępnia jedynie widok tablicy Kanban. Asana oferuje nam 3 rodzaje pracy: listę, która posegreguje nam zadania według kategorii, tablicę Kanban, a także kalendarz, który wyświetli nam nasze zadania nałożone na poszczególne dni miesiąca.
- Zarówno Trello jak i Asana pozwalają korzystać z różnego rodzaju integracji z innymi narzędziami. W przypadku Asany, mamy możliwość skorzystania z ponad 100 darmowych aplikacji, które ułatwią nam pracę. Trello również współpracuje z innymi programami, natomiast bezpłatna wersja pozwala skorzystać tylko z 1 dodatku „Power-Up” na tablicę.
- Trello pozwala na stworzenie 50 poleceń automatyzacji miesięcznie. Dzięki tej funkcji pozbędziemy się powtarzających zadań i ustawimy reguły na częste czynności, np. przenoszenie list, przypisywanie członków i wiele więcej. W bezpłatnej wersji Asana nie mamy takiej możliwości.
- Jeżeli potrzebujemy importować lub eksportować nasz projekt, na przykład z, czy do pliku CSV, nie zrobimy tego z poziomu Trello. W przypadku Asana, nic nie stoi na przeszkodzie i szybko stworzymy nową tablicę na podstawie arkusza Excel, lub przenosząc zadania z innych programów, takich jak Trello.
Asana vs Trello – podobieństwa
- Zarówno Trello jak i Asana oferują możliwość rozpoczęcia nowych projektów z gotowych szablonów. Asana posiada ich więcej, a do tego mamy możliwość skorzystania z podziału na działy, które będą na tych szablonach pracować. Z drugiej strony, Trello oferuje również szablony tworzone przez społeczność.
- Każde z narzędzi pozwala przypisywać współpracowników i termin wykonania do projektu. W przypadku Trello, do jednego zadania możemy przypisać wiele osób. Asana daje nam możliwość przydzielenia jednego zadania do jednej osoby. Oba z narzędzi pozwalają ustawić deadline, ale tylko Asana daje nam możliwość zaznaczenia daty rozpoczęcia.
- Producenci obu programów zadbali o aplikację mobilną, dzięki której bezproblemowo z każdego miejsca i o każdej porze zobaczymy na jakim etapie są zadania czy projekty. W każdym z przypadków znajdziemy aplikację na systemy Android i iOS.
Podsumowując, zarówno Asana jak i Trello to dobre narzędzia do współpracy. Trello zdecydowanie lepiej sprawdzi się wśród zespołów, które dopiero zaczynają pracować z projektami. Spowodowane jest to przede wszystkim mniejszą ilością funkcji i przejrzystszym interfejsem. Zasadniczo w 10 minut jesteśmy w stanie nauczyć każdego korzystania z tego narzędzia. Asana oferuje więcej funkcji i istnieje spore prawdopodobieństwo, że podczas rozrostu firmy, a co za tym idzie, realizacją większej ilości projektów, ten system stanie się użyteczniejszy. Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze narzędzia najbardziej dopasowanego do Twoich realiów, to zachęcamy do skorzystania z naszej usługi „Dobór narzędzi projektowych – Indywidualne doradztwo”. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie narzędzie do zarządzania projektami, a także do zarządzania czasem lub zespołem.