Definicja Diagramu Gantta
Diagram Gantta (Wykres Gantta) to typ wykresu, który obrazuje harmonogram projektu. Pokazuje w pionie on listę zadań, które mają być wykonane, natomiast w poziomie uwzględnia linię czasu. Można odczytać na diagramie daty rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych działań.
Przykład Wykresu Gantta
Obecnie można tworzyć je wykorzystując odpowiedni program do zarządzania projektami, który można dopasować do siebie. Może to być specjalistyczne narzędzie do zarządzania projektami takie jak MS Project, czy Project Libre. Ale równie dobrze można do tego wykorzystać odpowiednio przygotowani arkusz kalkulacyjny, albo wydrukować sobie TEN szablon i wypełnić samodzielnie
Ciekawostka z Polską w tle.
Diagramy Gannt’a powinny tak naprawdę nazywać się Harmonogramem Adamieckiego. Tak, naprawdę to Polak wymyślił to narzędzie już w 1896 roku. Niestety nasza narodowa cecha to skromność, więc pierwszy pochwalił się tym Henry Gantt, który dla firmy Bethhlehem Steel opracował nowy system pracy i opublikował informację o tym w 1910 roku w „Engineering Magazine”.
Adamiecki opublikował w końcu swoją pracę w 1931, ale tylko po polsku, więc nie miała szansę przyjąć się tak szeroko jak anglojęzycznego odpowiednika
Po co robić wykres Gantta
Tak naprawdę nazwa harmonogram dużo lepiej odzwierciedla to, co chcemy uzyskać. Harmonogram pochodzi od słowa harmonia. Chodzi o to, żeby zharmonizować, zgrać działania różnych osób zaangażowanych w projekt. Tak, żeby każdy wiedział kiedy kończy się zadanie, na które czeka i miał informację do kiedy ma zakończyć swoje, żeby nie opóźniać pracy kolejnej osoby.
Dzięki temu zespół projektowy zaczyna pracować jak orkiestra, a nie jak indywidualni muzycy, każdy grający swoją melodię.
Diagram Gantta przykład
Na poniższym obrazku możesz zobaczyć jak wygląda diagram Gantt’a wykonany w arkuszu kalkulacyjnym Excel. Można odczytać daty rozpoczęcia, zakończenia działań, ale też poziom postępu każdego z nich. Jeżeli realizujesz projekt jedno-osobowo to nie wypełniasz kolumny „kto”. Jeżeli masz zaangażowane większą liczbę osób, to możesz im przypisać odpowiednie zadania.
W jaki sposób przygotować poprawnie Diagram Gantta
Przede wszystkim potrzebujesz dobrze zdefiniować zakres projektu tworząc tzw. WBS (Work Breakdown Structure), czyli strukturę podziału pracy. Tłumacząc na ludzki
Krok 1: Tworzysz listę zdań, które mają być wykonane w projekcie
Krok 2: Przypisujesz do nich osoby odpowiedzialne za projekt
Krok 3: Szacujesz ile dni roboczych będzie trwało dane zadanie
Krok 4: Określasz od jakich zadań zależy rozpoczęcie konkretnego zadania, czyli jego poprzedniki
Krok 5: Określasz kiedy startuje pierwsze zadanie w projekcie
Krok 6: Na podstawie tych informacji uzupełniasz daty rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych zadań.
Dużo pracy? Tak. Dlatego przydaje się odpowiednie narzędzie i trochę wprawy. Ale nie jest to zadanie niewykonalne.
Powodzenia w projektach :)