Bezpłatny kurs zarządzania projektami

Zapisz się do newslettera i odbierz kod na bezpłatny dostęp do kursu "Poznaj metodę 12 Pytań KISS PM®️".

Ekspert zarządzania projektami z ponad 20 letnim doświadczeniem, trener i przedsiębiorca. Od 15 lat prowadzi firmę szkoleniowo-doradczą Leadership Center. Autor Metody 12 PYTAŃ KISS PM® oraz książki „Zarządzanie projektami krok po kroku”. Twórca bloga na temat efektywności w życiu i biznesie oraz kanału YouTube Zarządzanie Projektami – Mariusz Kapusta, który obserwuje ponad 20 000 subskrybentów. Autor licznych publikacji na temat efektywności i zarządzania projektami oraz prezentacji na konferencjach branżowych. Wykładowca zarządzania projektami według standardu PMBOK® na Politechnice Warszawskiej, studiach podyplomowych HRBP na Akademii Leona Koźmińskiego oraz na studiach MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Certyfikowany International Coach ICC (Executive, Business, Project Management Coaching), MBTI Practitioner (oceny typu osobowości), Certyfikat Project Management Professional PMP®, Agile Project Management Practitoner oraz Professional Scrum Master.

KOMENTARZE: 4

 1. Witam, generalnie trudno się nie zgodzić z odpowiedzą A jako najwłaściwszą. Trzeba jednak też pamiętać aby odróżnić projekt życia od nierealnych i nieuzasadnionych oczekiwań. Podzielę się pewnym doświadczeniem.
  Pamiętam jak kiedyś (10 lat temu) mój szef stwierdził ,że mam mu zrobić w excelu system do obsługi naszych klientów ( nie będę opisywał nawet założeń systemu, excel się do tego po prostu nie nadaje). Jako ,że byłem młody i niedoświadczony od razu odpowiedziałem , że nie tędy droga i ,że lepiej będzie zakupić najbardziej nam odpowiadający gotowy system oferowany przez jednego z wielu producentów i nawet zaproponowałem bardzo dobry i tani system który akurat testowałem.
  Prezes się rzecz jasna wkurzył (a był to straszny choleryk) no bo miał taki genialny pomysł a ja mu mówię że się nie da, stwierdził że jestem głupi i wezwał informatyka z innego oddziału. Ten doświadczony informatyk ku mojemu zdumieniu oświadczył :
  Oczywiście Panie prezesie, powołamy zespół projektowy do tego zadania i zaczniemy działać.
  Powołaliśmy zespół projektowy, po miesiącu czy dwóch w wyniku prac zespołu projektowego jednoznacznie stwierdzono ,że nie da się zrobić systemu w excelu, i najlepiej będzie kupić gotowy produkt a konkretnie ten który wcześniej zaproponowałem.
  Zakupiliśmy ten system do dzisiaj z niego korzystamy.
  W sumie wszystko dobrze się skończyło , z pracy mnie nie wyrzucili, zakupiliśmy system który do dzisiaj się sprawdza, tyle że straciliśmy miesiąc czasu albo dwa na projekt który w ogóle nie miał szans powodzenia i nie powinien zostać rozpoczęty.
  Do dziś pamiętam jednak tą lekcję, i staram się nigdy nie odmawiać wprost realizacji projektu, tylko mówię :
  Oczywiście, powołamy zespół projektowy do tego zadania i zaczniemy działać. Daje nam to czas do spokojnego zastanowienia się nad problemem, można nawet po jednym dniu określić wstępnie wymagane zasoby i przygotować się do rozmowy itd.
  pozdrawiam

  1. @Tomek: dzięki za historię :). Przypomniałem sobie moje czasu “młodego, gniewnego” ;). Słusznie piszesz – czas na myślenie i przygotowanie się do argumentacji, a przez to przejście na poziom bycia partnerem dla kogoś o większe sile bicie to sedno.

   Piszesz się na kolejne wyzwanie?

   1. Mariusz , to nawet nie to ,że pisze się na kolejne wyzwanie, ja te wyzwania przyciągam. Wyzwaniem jest wybrać właściwe wyzwanie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Miejsce na nagłówek Metodyki zarządzania projektami – 5 typów projektów