Trello i Microsoft Teams – do czego służą i czym są?
Trello i Microsoft Teams to zasadniczo dwa zupełnie inne narzędzia. Pierwsze z nich – Trello, to internetowa aplikacja, która w bezpłatnej wersji opiera się tylko i wyłącznie na tablicach Kanban. Służy do organizowania, śledzenia i zarządzania postępami w pracy. Możemy tutaj tworzyć zarówno proste projekty, jak i te bardzie zaawansowane, o ile przymkniemy oko na pewne niedogodności i ograniczenia systemu. Drugie narzędzie – Microsoft Teams, to platforma, która umożliwia kontakt z wieloma osobami w czasie rzeczywistym. Nie jest to zwykłe narzędzie do rozmów i wideokonferencji, ale wirtualne miejsce do współpracy z innymi, dzięki wielu integracjom, o które zadbał producent. Jeżeli chcesz poznać naszą obszerną opinię i porady na temat wyżej wymienionych aplikacji, to zachęcamy Cię do przeczytania recenzji, które znajdziesz poniżej :)
Trello – co to jest, opinie i jak go używać – poradnik >>>
Microsoft Teams – co to jest i jak działa – praktyczny poradnik >>>
Trello vs Microsoft Teams – różnice
- Aplikacje różnią się miedzy sobą przede wszystkim zastosowaniem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać je jako dwa uzupełniające się kanały komunikacji z zespołem. Dzieje się tak dzięki możliwościom integracji o której wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. Microsoft Teams w bezpłatnej wersji oferuje nam wiele wtyczek, które potrafią zrobić z niego kombajn do współpracy. Mamy możliwość dodania kart z Trello, a co za tym idzie – kontrolować projekt z jednego miejsca. Gdy nadejdzie taka potrzeba, możemy zadzwonić bezpośrednio z aplikacji do naszych współpracowników, albo utworzyć spotkanie i zebrać cały zespół w celu omówienia jakiegoś tematu.
- Skoro już o integracjach mowa, Microsoft Teams nie ogranicza nas w ilości dodawanych aplikacji do narzędzia. W przypadku Trello, darmowa wersja pozwala nam na dodanie tylko jednego, tak zwanego, dodatku Power’up.
- Zarówno Trello, jak i Microsoft Teams pozwalają nam na dzielenie się załącznikami. Trello oferuje nam ich nieograniczoną liczbę, pod warunkiem, że wielkość załącznika nie przekroczy 10 MB na plik. W przypadku MS Teams, nie mamy ograniczonej wielkości pojedynczego załącznika, istnieje natomiast ograniczenie załączników w czacie do 2 GB na użytkownika i 10 GB przechowywanych plików dla wszystkich zespołów. Mowa oczywiście o bezpłatnych wersjach tych narzędzi.
- MS Teams, z racji tego, że jest produktem Microsoftu bardzo dobrze współpracuje z produktami tego właśnie producenta. Warto zauważyć, że pozwala nam na korzystanie z internetowych wersji aplikacji Word, Excel i PowerPoint. Wystarczy, że umieścimy plik w systemie i już mamy możliwość wspólnej pracy nad dokumentami. Trello niestety nie oferuje takiej możliwości.
Trello vs Microsoft Teams – podobieństwa
- Oba z systemów pozwalają na zapraszanie gości spoza organizacji, czy to do współpracy, czy tylko do śledzenia postępów.
- Producenci obu narzędzi zadbali o bardzo dobre aplikacje na popularne systemy mobilne (iOS i Android). Są one bezpłatne, a za ich pomocą możemy śledzić na bieżąco postępy pracy. W każdym miejscu i o każdej porze. Jedynym warunkiem jest dostęp do Internetu.
Podsumowując, oba z narzędzi stworzone zostały z myślą o współpracy, ale każde z nich odpowiada za trochę inną działkę. Można natomiast śmiało wykorzystać je w synergii i przenieść współpracę nad projektem/ami na wyższy poziom :) Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze narzędzia najbardziej dopasowanego do Twoich realiów, to zachęcamy do skorzystania z naszej usługi „Dobór narzędzi projektowych – Indywidualne doradztwo”. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie narzędzie do zarządzania projektami, a także do zarządzania czasem lub zespołem. A jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z zarządzaniem projektami to polecam Ci artykuł “Zarządzanie Projektami – co to właściwie jest“, znajdziesz tam sporo ciekawych i praktycznych informacji dotyczących projektów ale również informacji o narzędziach.