Bezpłatny kurs zarządzania projektami

Zapisz się do newslettera i odbierz kod na bezpłatny dostęp do kursu "Poznaj metodę 12 Pytań KISS PM®️".

Ekspert zarządzania projektami z ponad 20 letnim doświadczeniem, trener i przedsiębiorca. Od 15 lat prowadzi firmę szkoleniowo-doradczą Leadership Center. Autor Metody 12 PYTAŃ KISS PM® oraz książki „Zarządzanie projektami krok po kroku”. Twórca bloga na temat efektywności w życiu i biznesie oraz kanału YouTube Zarządzanie Projektami – Mariusz Kapusta, który obserwuje ponad 20 000 subskrybentów. Autor licznych publikacji na temat efektywności i zarządzania projektami oraz prezentacji na konferencjach branżowych. Wykładowca zarządzania projektami według standardu PMBOK® na Politechnice Warszawskiej, studiach podyplomowych HRBP na Akademii Leona Koźmińskiego oraz na studiach MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Certyfikowany International Coach ICC (Executive, Business, Project Management Coaching), MBTI Practitioner (oceny typu osobowości), Certyfikat Project Management Professional PMP®, Agile Project Management Practitoner oraz Professional Scrum Master.

KOMENTARZE: 4

 1. Dzięki Mariusz za ten bardzo wartościowy artykuł! :)
  Zgadzam się z Tobą w pełni. Martwi mnie czasem, że innych dziwi i oburza takie postępowanie. “Tak już jest i nic nie zmienisz” zawsze mnie denerwuje. Właśnie, że zmienisz. Tylko trzeba trochę wysiłku i wyjścia ze swojej bezpiecznej strefy. Nie zaryzykujesz – nie wypijesz szampana ;) Poza tym długofalowy efekt jest lepszy niż doraźna nagroda.

  1. Trzeba robić swoje. Codziennie. Nauczyliśmy się akceptować takie podejście bo łatwiej, bo w pewnym momencie się męczymy. Święty nie jestem, ale widzę, że warto być jak najbardziej. Bo dzięki temu dużo lepiej się żyje. I zarabia.

 2. W dużych korporacjach jest bardzo trudno wprowadzać zmiany ……bo oni tych zmian tak naprawdę nie chcą , czemu strach o swoje stanowiska , kreatywność tylko dla znajomych , pracownik niższego szczebla nie ma szans bez wazeliny na jakikolwiek ruch , procedury, zakazy i nakazy które niszczą spontaniczność i radość przebywania ze współpracownikami a idziesz na spotkanie integracyjne bo musisz , nawet jeśli mówią inaczej a mówią że przecież nie musisz , że się nie angażujesz , że nic nie robisz ale gdy tylko próbujesz zaraz kubeł zimnej wody , po jakimś czasie stajesz się automatem i wszystko ci zwisa i o to im chodzi …..zostają tylko wierne sługusy które ślepo wykonują polecenia …..ludzie bez duszy , fantazji, polotu …..sterowane manekiny , ukształtowane kukły .

  1. Trochę się zgodzę i trochę nie. Zgoda, że bardzo trudno wprowadzić zmiany. Wierzę w zasadę, że chcąc wprowadzić zmianę w dużej organizacji musisz być gotowy na to, że albo wprowadzi się zmianę, albo odejdziesz. Bo inaczej determinacja będzie za mała, żeby ruszyć utrwalone struktury i procesy.

   Zgadzam się, że w wielu miejscach polityka potrafi wygrywać z ludzkim, merytorycznym podejściem. I wtedy to, co piszesz faktycznie się dzieje. I niektórzy w takiej organizacji po prostu się wypalają :(.

   Są 4 strategie poradzenia sobie z systemem i taką sytuacją. I wszystkie można zastosować
   1. Frustracja – nie polecam ;). Ale jak ktoś lubi to można. Tylko to “Zemsta na swoim zdrowiu za głupotę innych” ;). Narzekanie bez działania jest wg. bez sensu, ale dla niektórych może mieć uzasadnienie. Ja wolę którąś z kolejnych
   2. Wycofanie – nie gram w tę grę! Po prostu podjęcie decyzji, że szukasz dalej. Są fajne firmy i miejsca, gdzie ludzie wiedzą co robią i potrafią przewodzić. Trzeba poszukać i zmienić
   3. Akceptacja – nauczenie się grania w grę i zaakceptowanie niedoskonałości lub zasad działania systemu. Dużo robiłem, wiele miejsc widziałem. Wiem, że każda firma i miejsce ma swoje wady. Niektóre uczysz się akceptować i działasz, nie frustrując się
   4. Zmiana – to największe wyzwanie. Tak jak napisałem na początku – dużo energii wymaga.

   Przerabiałem każdą ze strategii ;). Stosuję 2-4 w zależności od sytuacji i polecam :). Jeżeli czujesz się tak jak w komentarzu, to proponuję nr 2.
   Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Miejsce na nagłówek Metodyki zarządzania projektami – 5 typów projektów