Na początku chcę was uprzedzić, ten wpis może budzić emocje, więc czujcie się ostrzeżeni. Dlaczego będzie budził emocje? Bo popatrzymy sobie na projekt „życie” z perspektywy podejścia projektowego, czyli spróbujemy przyjrzeć się temu co przyniósł nam mijający rok przez metodę 12 Pytań KISS PM ®.
Spójrzmy na rok z perspektywy projektowej
Chciałem Was zaprosić do spojrzenia na mijający rok z perspektywy projektowej. Zadamy sobie 12 pytań używając .Kart do Zarządzania Projektami “12 pytań KISS PM ®”. Jeden z elementów na który chciałem zwrócić uwagę jest taki, że część osób bardzo krytycznie podchodzi do siebie, swoich osiągnięć, rzeczywistości i roku. I jak zacznę zadawać pytanie “co poszło nie tak?” to w ramach odpowiedzi będzie cała litania. Jeżeli masz przeczucie, że Twój zeszły rok był wspaniały i nic złego się nie zadziało, po prostu same plusy, nic złego się nie wydarzyło, to zmień dilera, albo bierz połowę ;) Nie chodzi o to, żeby Cię ściągać w dół, ale żeby ściągnąć Cię do rzeczywistości. Jak ktoś ma przegięcie w drugą stronę, czyli jedynie wynajduje rzeczy, które poszły nie tak to weź kontakt do dilera od tej pierwszej osoby. Bardzo rzadko dzieje się tak, że faktycznie nic nie funkcjonuje jak trzeba. Jeżeli czytasz ten wpis, to nie należysz do ludzi, którym na 100% wszystko wyszło nie tak. To tyle tytułem wstępu, chcę w jakiś sposób zaadresować, bo widzę, że dużo osób w spektrum przeciętnej normalności, w naszej szerokości geograficznej nie docenia siebie pod kątem tego co dostarcza. Jest dużo skromnych osób, które robią świetną robotę, a widzą głównie swoje błędy.
Chciałbym, żebyśmy zastosowali do tego dziś takie podejście łączące 12 pytań z metodą Walta Disneya. Metoda Walta Disneya polega na tym, że jak zaczynamy sobie myśleć o jakimś projekcie, to najpierw myślimy w sposób jakby nie było żadnych ograniczeń, same wspaniałe rzeczy. Wszystko co jest super, co zafunkcjonuje, taki Dream Plan. Druga perspektywa to taka – co jeżeli absolutnie wszystko pójdzie nie tak jak trzeba. Czarny scenariusz. Trzeci element integruje jedno i drugie w całość, czyli taki najbardziej realistyczny scenariusz. Przeglądając sobie rok, jak masz tendencję do pałowania siebie, to najpierw przejrzyj te 12 pytań z perspektywy tego, co było fajne, co było super, co dobrze zadziałało, a dopiero popatrz na mroczniejszą część. To będzie dla Ciebie dużo bezpieczniejsze podejście.
12 pytań KISS PM ®
Pierwsze pytanie: Dlaczego?
Dlaczego zaczynamy ten projekt? Więc odpowiednio pytanie dlaczego zaczęliśmy 2021? Zaczął się, więc nie mieliśmy wyjścia, natomiast jak o tym myśleć…. W projektach najczęściej myślimy z perspektywy jaki ból, jaki problem rozwiązujemy, na jakie wyzwanie się szykujemy. Dużo bardziej wierzę w rzeczy związane z bólem biznesowym w przypadku projektów, natomiast pod kątem życiowego podejścia warto by się zastanowić nad tym z jakimi problemami i wyzwaniami się mierzyłem w tym roku? Co było trudne, z czym zaczynałem rok, z czym chciałem powalczyć. Czy były jakieś wyzwania, które sobie postawiłem. Jedno i drugie jest ważne, w podejściu prywatnym wyzwania te są dość istotne. To mogą być ambitne plany, osiągnięcia sportowe, inne osiągnięcia itd. Zmierzamy do tego, żeby zidentyfikować, które z tych walk były Twoje, a które zostały na Ciebie narzucone. Zastanów się czy w kolejnym roku chcesz się z nimi mierzyć i czy faktycznie są Twoje. Te obszary mogą być różne, w tym roku był taki obszar i nadal jest z którym wcale nie chciałbym się mierzyć, ale pojawił się z zewnątrz i trzeba było prowadzić walkę. Jeżeli chodzi o wyzwania, u mnie to np. zabawa w strzelectwo dynamiczne. Całkiem nieźle poszło. Trochę wyzwań biznesowych i obszarów w których chciałem popracować, trochę tematów z rozwojem osobistym. Dlaczego ten rok był wartościowy? Z jakimi wyzwaniami walczyłeś? Jakie problemy chciałeś pokonać? Wypisz to sobie.
Drugie pytanie: Po co?
To pytanie o cele. Jakie cele sobie wyznaczyłem na początku 2021? Czy w ogóle wyznaczyłem jakieś cele? Nie mówię o postanowieniach noworocznych, bo to inna sprawa. Jeżeli na koniec roku masz poczucie, że niczego nie osiągnąłeś, to najprawdopodobniej nie jest prawda, ale spora szansa, że nie jesteś w stanie tego zweryfikować, bo nie było wyznaczonych żadnych celów. Kolejna rzecz “nie osiągnąłem wszystkich celów”. Jak jesteś zbyt ambitny to sobie wyznaczasz cele niemożliwe do realizacji. Co udało się osiągnąć? Warto sobie wypisać osiągnięcia z całego roku. Jeżeli były wyznaczone cele, warto je zweryfikować. Jeżeli nie, to zostaw sobie do rozważenia czy nie warto sobie wypisać celów na kolejny rok.
Trzecie pytanie: Dla kogo?
Dla kogo był 2021? Jednym z interesariuszy kluczowych w projekcie życie jesteś Ty. Pytanie, czy to był rok dla Ciebie? Jestem daleko od podejścia “doceń siebie, jesteś najważniejszy, jesteś w centrum wszystkiego”. Nie zgadzam się z tym, jesteś ważny w całej układance. Jeżeli nic nie było dla Ciebie w tym roku, to warto się zastanowić nad tym. Pytanie kto jeszcze był ważny, dzięki komu udało Ci się osiągnąć to co osiągnąłeś? Z kim pracujesz na co dzień? Kto jest istotny? Jak się zastanowiłem ile osób pracuje na to bezpośrednio w moim zespole, plus z naszymi dostawcami na to żebyśmy mogli robić to co robimy to naprawdę jest to spora grupa ludzi. Pomyśl też jakie osoby były dla Ciebie ważne, z kim odpoczywałeś, z kim się rozwijałeś, wypisz ludzi którzy byli istotni. Może też pojawią się ludzie z którymi nie chcesz już pracować, czy mieć kontaktów. Zrób listę też tych, którzy zaszli Ci za skórę, bo i z tego można wyciągnąć jakieś lekcje.
Czwarte pytanie: Po czym poznasz?
Po czym poznasz, że projekt zakończył się sukcesem? To chyba jedno z najtrudniejszych pytań, które sobie można zadać odnośnie kryteriów. Po czym poznam, że to był dobry rok? Prawdopodobnie nie masz odpowiedzi na to pytanie. Czasem to jest na obszarze uczuć, warto o tym pomyśleć, bo to sprowadza się do zastanowienia się jakie są wartości, jak wyceniam życie w ogóle?
Piąte pytanie: Co trzeba zrobić?
Pytanie o zakres. Warto się zastanowić czym się zajmowałeś, co zajmowało Twój czas, konkretne rzeczy. Zastanów się też czego nie będziesz robić w przyszłym roku z tych rzeczy, którymi się zajmowałeś rok temu. Bardzo duże prawdopodobieństwo, że są rzeczy, których nie chcesz robić, które Cię odciągają od tego w czym jesteś dobry, co przynosi wartość, co dowozi wyniki. I odcinanie sobie co jakiś czas rzeczy, które są od czapy. Z mojej perspektywy w momencie kiedy odcięliśmy część pomysłów, które były całkiem fajne, ale nie były corem i skupiliśmy się na zarządzaniu projektami dużo lepiej wszystko zaczęło działać. Warto zrobić listę rzeczy, które robiłeś w zeszłym roku i zastanowić się co chcesz nadal robić w przyszłym roku, a co nie.
Szóste pytanie: Na kiedy mamy to wykonać?
Czyli pytanie o czas. Warto spojrzeć na rok i zobaczyć kiedy się działy poszczególne aktywności. Można dostrzec wtedy pewne zależności. Na przykład biznes szkoleniowy jest faktycznie sezonowy i są takie kwartały, gdzie nie ma sensu wymyślać za dużo bo się nie zadzieje. Warto dopasować swoją aktywność do tego co się dzieje wokół. Żyjemy w pewnym systemie rozplanowanie sobie swoich aktywności w taki sposób, żeby były dopasowane do makrocyklu jest niegłupie.
Siódme pytanie: Za ile?
Czyli pytanie o koszt. Ile kosztuje nas zrobienie czegoś w projekcie? Warto do rzeczy, które wypisałeś, które się działy zastanowić się ile cię kosztowały czasu i energii. To ważny punkt, to nie kwestia pieniędzy w pewnych obszarach, ale oczywiście one też są ważne. Pieniądze, czas i energia to trzy waluty, które bym rozpatrzył pod kątem tematów, którymi chcę się zajmować i zastanowił się co one mi robią.
Ósme pytanie: Kto dopilnuje?
W naszym przypadku to pytanie – kto ci pomógł? Kto Ci pomógł w Twoich osiągnięciach. Co było Twoim wynikiem? Co było wynikiem zespołu? Co było Twoim indywidualnym wkładem w osiągnięcia? Co było wkładem zespołu? Co nie zadziałoby się gdyby Ciebie nie było. Warto się zastanowić co ja takiego zrobiłem, żeby zespół mógł osiągnąć to co osiągnął. Chodzi o świadomość siebie w zespole i zespołu. Są elementy, które generują synergię. Doceńcie też wszystkich, którzy Wam pomogli.
Dziewiąte pytanie: Co może pójść nie tak?
Jak przewidujemy przyszłość, to się zastanawiamy co nam takiego może się zdarzyć w 2022? Co nam wywróci nasze plany? Wszyscy mamy ustawiony filtr na pandemię. To jest już w miarę znane zagrożenie i jesteśmy w stanie nad nim w jakimś stopniu panować, trzeba się zastanowić co innego może się pojawić. Jakie elementy w 2021 wywróciły Ci plany? Co sprawiło, że było trudniej? Jest spora szansa, że nie za dużo się zmienia w systemie, w którym działasz i te zagrożenia mogą się ponowić. Jeżeli je wyłapiesz to zrobisz plan, który je zaadresuje i będzie łatwiej.
Dziesiąte pytanie: Co może pomóc?
Zastanów się co byś zrobił inaczej jakie możliwości wykorzystał, co było w zeszłym roku co pomogło w Twoich osiągnięciach? Co wykorzystywałeś? Czego nie dostrzegłeś? Warto sobie w życiu trochę ułatwiać. Poszukiwanie szans, łatwiejszych sposobów jest dobrym pomysłem.
Jedenaste pytanie: Jak będziemy wprowadzać zmiany?
To pytanie służy temu, żeby nie rozwalić projektu, gdzie mamy całkiem dobry plan, a później się okazuje, że on się totalnie rozsypuje, bo ciągle coś zmieniamy. Jeżeli mimo ciągłych zmian i “udoskonaleń” na koniec masz wynik to super, dobra strategia. Jeżeli nie masz wyniku, to warto trzymać się planu, który ustaliłeś na początku. Ustalasz plan i z dyscypliną go wdrażasz. Jeżeli widzisz, że zmiana oznacza mielenie wody i są obiektywne czynniki, które powodują, że trzeba to zmienić to jest ok. A jeżeli czujesz, że to zmiana pod wpływem emocji, nie czujesz się pewnie to trzeba zrobić time-out i zastanowić się czy to dobry kierunek.
Dwunaste pytanie: Jak będziemy monitorować postępy?
Jak sprawdzałeś postępy w zeszłym roku? Czy sprawdzałeś czy realizujesz wszystko, czy idziecie w dobrym kierunku czy gdzieś się może odchylamy? Wiele postanowień noworocznych pada bo robi się je raz w roku i sprawdza raz w roku. Sprawdzanie postępów to dobra decyzja, można to robić na różne sposoby. Warto co jakiś czas przyglądać się temu jak wygląda rzeczywistość. Nawet raz na kwartał będzie ok. Ja uważam, że biznesowo chociaż raz na miesiąc warto sprawdzić, raz na kwartał tematy osobiste, a raz na rok przegląd, gdzie idziemy dalej i działamy.
Zadaj sobie te pytania, sprawdź jak to u Ciebie wyglądało da Ci to pewną perspektywę myślenia o 2022.
VIDEO