Każdy z nas kiedyś zaczynał coś nowego! Czasem nie idzie to do końca zgrabnie, a czasem masz wątpliwości i nie wiesz, jak do tego podejść. Dziś 10 trików dla początkujących kierowników projektów.
Gdybyś miał dać jedną radę początkującemu PM`owi to byłoby to… Co byście powiedzieli komuś, kto dopiero wchodzi w świat zarządzania projektami. Dajcie znać w komentarzach.
7 trików dla początkujących w zarządzaniu projektami
Zarządzanie projektami jest dla ludzi
Jeżeli czegoś nie rozumiesz to ktoś to źle wytłumaczył. Zarządzanie projektami wymyślono, żeby łatwiej się pracowało, osiągało lepsze wyniki. To są proste rzeczy, to co działa to są fundamenty. Trudność polega na nierobieniu ich. Może się boisz zrobić, nie wiesz jak, ale to inny case. Nie powinno być natomiast problemu ze zrozumieniem.
Robisz projekty, popełniasz błędy
Jeżeli zaczynasz robić unikalne projekty, nowy zespół itd, będziesz popełniać błędy. Tylko niech to nie będzie wymówka. Błędy będziesz popełniać, ale nie masz robić tego bezrefleksyjnie. Staramy się błędów nie popełniać, ale jak paraliżuje cię strach, że podejmiesz złą decyzję to nie jest dobry objaw. Nie masz odpowiedniego umocowania, albo nie czujesz się wystarczająco pewnie i daleko w ten sposób nie zajdziesz. Trzeba mieć gotowość brania na siebie konsekwencji, ale błędy będziesz popełniać.
Liczy się efekt
W projektach chodzi o to, żeby dowieźć konkretny rezultat. Nie metoda jest ważna, a wynik. Trzeba się trzymać sensu projektu i kontekstu. Co masz dowieźć, jaki problem rozwiązujesz, w jakim obszarze operujesz. Jeżeli pracujesz z ludźmi, którzy nie kumają zarządzania projektami to tłumaczenie metodyki nie ma sensu, trzeba dowieźć efekt dopracowując sobie właściwe sposoby działania. Choćby dyskretne zarządzanie projektami. Kiedyś pracowałem w organizacji NGO, gdzie nie mówiłem nic o zarządzaniu projektami, bo jedno słowo o zarządzaniu kojarzyło się z korpo i niczego bym nie osiągnął. Liczy się efekt, sens projektu trzymanie się kontekstu w którym operujesz.
Słaby plan jest lepszy od żadnego
Hasło, że nie ma sensu planować, bo wszystko się zmieni jest szkodliwe i głupie. Oczywiście, że się zmieni, ale planowanie to nie zaklinanie rzeczywistości. Planowanie przygotowuje Cię na zmianę planu. Jeżeli przeplanujesz warianty pomyślisz o różnych opcjach, masz główny blok działania, to jak zajdą zmiany będziesz wiedzieć co się faktycznie zmienia i będziesz w stanie szybciej wypracować rozwiązanie. Jeżeli ktoś uważa, że planujemy i nic nie zmieniamy to albo jest złośliwy albo nie rozumie o co chodzi. Plan nie jest po to, żeby wszystko zabetonować, tylko po to, żeby być gotowym, że jeżeli coś się zmieni to żeby móc odpowiednio zareagować. Podejście na zasadzie nie planujmy bo wszystko się zmieni, jest po prostu szkodliwe.
Raportuj często
Projekt to gra zespołowa. Nie chodzi o to, żeby chować się w jaskini. Raportowanie kojarzy się u nas źle, z kontrolą, ciśnięciem itd. Natomiast w istocie raport oznacza, że mówisz gdzie jesteśmy, co robimy, gdzie idziemy, jak wygląda sytuacja, czy nadal jesteśmy na tej samej planecie. O to chodzi w raportowaniu.
Jeżeli boisz się raportować, to właśnie wtedy to jest niezbędne
W pewnym momencie mniej doświadczeni kierownicy projektów przestają wysyłać raporty, bo chcą wysłać raporty zawsze na zielono, żeby było dobrze. Jeżeli przestajesz wysyłać raporty, to właśnie jest ten moment kiedy powinieneś się bardziej komunikować ze sponsorem, z osobami decyzyjnymi, bo inaczej wpakujesz się w problemy. Jeżeli wierzysz w to, że było źle i nagle się odbijesz i będzie dobrze, to źle myślisz.
Wybierz jakikolwiek model pracy i trzymaj się go
Jeżeli będziesz zmieniać non stop model to nie zadziała. Wybierz jakiś model, ja proponuję 12 pytań. Możesz wybrać SCRUM, PMBOK, cokolwiek. Jeżeli non stop zmieniasz model, to nie nauczysz się co w tych modelach działa a co nie. Tak naprawdę wszystkie będą o tym samym z naciskiem na różne punkty. Mój kładzie nacisk na prostotę. Jak zrobisz coś i zaczniesz działać to spora szansa, że się nauczysz.
W jednej z firm kupili moje książki “Zarządzanie projektami krok po kroku” wdrożyli podejście wg. tego co było napisane w książce, a później zaprosili mnie na audyt i warsztaty, żeby dopracować to na czym działają. To idealny sposób działania, bo najpierw uczysz się tak jak to rozumiesz, później konsultujesz to z kimś i dzięki temu masz dużo lepsze kompetencje.
Na koniec zapraszam Cię na szkolenie Fundament Zarządzania Projektami. Na szkoleniu pokazujemy jak ułożyć strukturę, jaki model zastosować, jakie najczęstsze problemy możesz napotkać w projekcie, jak sobie z nimi radzić. Dajemy Ci zestaw narzędzi i ćwiczymy. Solidna dawka wiedzy, nasze flagowe szkolenie. Serdecznie zapraszam.
Sprawdź plan i terminy szkolenia Fundament Zarządzania Projektami! (kliknij)
ZOBACZ VIDEO!