Lessons Learned wg IPMA PEB - Leadership Center
 

LESSONS LEARNED WG IPMA PEB


Analiza doskonałości w zarządzaniu projektami by ludzie, zespoły i firmy świadomie i efektywnie szli swoją drogą.

Zakres analizy:
- IPMA peb (3 obszary, 9 lub 20 kryteriów)
- cykl PDCA
- empowerment (6 autorskich wymiarów)

3 obszary analizy:
- PEB IPMA: ludzie i cele; procesy i zasoby; rezultaty
- CYKL PDCA: planowanie; realizacja; analiza; działanie
- EMPOWERMENT: 6 wymiarów włączenia i zaangażowania różnych grup interesariuszy; dodatkowy obszar autorski
 
 

ŚCIEŻKA DECYZYJNA

 
WYBIERZ PROJEKT1

WYBIERZ PROJEKT

Dla którego projektu chcesz przeprowadzić proces Lessons Learned?
WYBIERZ ETAP 2

WYBIERZ ETAP

planowanie projektu
przegląd w trakcie
końcowa refleksja
ocena po zakończeniu
ODBIORCY WYNIKÓW3

ODBIORCY WYNIKÓW

PM
zespół projektowy
PMO
Sponsor, KS
Firma
Klient
 
POZIOM WNIOSKÓW4

POZIOM WNIOSKÓW

wskaźniki PEB
działania
rekomendacje
UCZESTNICY PROCESU5

UCZESTNICY PROCESU

PM, zespół projektowy, PMO, Sponsor, KS, Klient
Partnerzy wewnętrzni i zewnętrzni, Dostawcy Społeczność
 GŁÓWNA STRATEGIA6

GŁÓWNA STRATEGIA

wywiady
warsztaty
wywiady i warsztaty

Kiedy chcesz zastosować Lessons Learned wg PEB IPMA

 • Planowanie projektu
 • Przegląd w trakcie realizacji
 • Końcowa refleksja
 • Ocena po zakończeniu realizacji

Chcesz takie szkolenie dla Twojego zespołu?

Dla kogo są wyniki

 
 • PM: spotkanie autorozwojowe (doradczo-coachingowe) z analizą wyników oraz wypracowaniem nowych sposobów działania
 • PMO, ZESPÓŁ, SPONSOR: omówienie wyników z kluczowymi interesariuszami projektu
 • KOMUNIKACJA DO ORGANIZACJI: wypracowanie formuły prezentacji wyników szerokiemu gronu interesariuszy z organizacji

Poziomy głębokości wniosków

Dwie strategie diagnozy


 • Wywiady zdalne lub osobiste
wywiady zdalne (telefon, skype) lub spotkania osobiste (u Klienta) z kluczowymi interesariuszami

Kluczowy cel: rozpoznanie silnych stron i obszarów do rozwoju, wypracowanie wskazówek rozwojowych

 • Warsztaty facylitowane
warsztaty facylitowane z udziałem przedstawicieli kluczowych interesariuszy

Kluczowy cel: wspólne rozpoznanie silnych stron i obszarów do rozwoju, wypracowanie rekomendacji

Chcesz takie szkolenie dla Twojego zespołu?

PAKIETY - wywiady

PAKIETY - warsztaty

Chcesz takie szkolenie dla Twojego zespołu?

JAK PRZEBIEGA PROCES LESSONS LEARNED?

 • Decyzja dotycząca celu i zakładanych rezultatów
 • Wybór i dostosowanie pakietu Lessons Learned
 • Realizacja działań wg przyjętego pakietu
 • Opracowanie raportu
 • Omówienie wyników i wypracowanie następnego kroku

Chcesz takie szkolenie dla Twojego zespołu?

Trenerzy

MAGDALENA ROBAK

Twórczyni procesu, odpowiedzialna za realizację procesu, prowadzi wywiady i warsztaty


Ekspert zarządzania zespołem – W zarządzaniu projektami to lubię najbardziej. Procedury są bardzo pomocne, ale bez nich projekty też się dzieją. Bez ludzi już nie bardzo.

Uwielbia proste i skuteczne narzędzia – Ludzie są na tyle różnorodni, że wystarczy komplikacji. Najskuteczniejsze są proste narzędzia, bo nie ma czasu na te skomplikowane.

Niestrudzona we wspieraniu talentów – Wiele osób jest awansowanych na stanowisko managera dlatego, że sprawdziły się na stanowisku technicznym. Pomagam im wzmocnić tą "drugą nóżkę" - koncentrację na człowieku i zespole.

MARIUSZ KAPUSTA

Ekspert ds metodyki zarządzania projektami


Ekspert Zarządzania Projektami – Mam na to dużo papierów :), np. PMP, ACP, Professional Scrum Master. Od 1998 prowadzę projekty, a od 2001 też międzynarodowe. Nie tylko papiery za mną stoją.

Twórca metody KISS PM – Lubię prostotę, a rozwiązania oparte na milionach formularzy nigdy się nie sprawdzały, dlatego powstało coś prostego

Autor książki „Zarządzanie projektami krok po kroku” – Pisanie sprawia mi przyjemność, a w przypadku tej książki okazało się, że czytelnicy lubią co napisałem

Chcesz takie szkolenie dla Twojego zespołu?

Zaufali nam

Opinie o nas

 • Zarządzanie Projektami HR to było szkolenie, którego szukałam. Dopasowane rozwiązania do specyfiki pracy w HR. 2 dni dawki wiedzy i praktyki, które wykorzystuję w obecnej pracy. Język projektowy bardzo pomocny. Korzystam też ze strategicznych wskazówek od Mariusza Kapusty (kto ma budżet, jak eliminować zadania, których nie wykonamy i z jakimi argumentami pójść by osiągnąć cel). Nie mówiąc już o podstawach projektów jak harmonogram, którym posługuję się w bieżącej pracy - nie tylko w ramach projektu, ale też po to by zobrazować toczące się procesy, zadania i ich deadline'y. Myślę, że większość HR-owców wyniesie wartość dodaną z tego szkolenia - pomaga porozumiewać się z biznesem i lepiej rozumieć ich język. Szczególnie jeśli pracuje się z grupami projektowymi. Nawet jeśli na co dzień nie prowadzisz swoich projektów, ale uczestniczysz w grupach projektowych - również skorzystasz z tego szkolenia. Będziesz bardziej świadomym uczestnikiem projektu, który może wnieść więcej wartości dodanej rozumiejąc specyfikę pracy projektowej.  
  Monika Jaśkielewicz HR Business Partner
  ATM S.A. (Atman)
 • Szkolenie ,,Zarządzanie Projektami HR” zorganizowane przez Akademię Leona Koźmińskiego -prowadzone przez Pana Mariusza Kapusta przyniosło pozytywne zmiany w naszej firmie. Szkolenie, a tym samym stosowana metoda 12 pytań KISS PM ™ bardzo pomogła naszej firmie w realizacji zamierzonego celu – pozwalając zauważyć istotne elementy, które wcześniej nie były widoczne. Ważne w szkoleniu jest indywidualne podejście prowadzącego, który słucha problemu danej firmy i pomaga znaleźć sposób rozwiązania. Profesjonalne i indywidualne podejście Pana Mariusza pozwala nam zarekomendować szkolenie z Zarządzania Projektami HR.  
  Sylwia Chałupczyńska Project Manager
  MasterHR Sp. z o.o.
 • Kiedy człowiek uczy się zarządzać projektami po prostu je robiąc, gromadzi wiele informacji i umiejętności, jednak brakuje mu czasu aby je ułożyć i nadać im strukturę. Szkolenie, na którym byłam (Zarządzanie Projektami HR) dało mi czas na refleksję nad tym co już wiem, a czego nie – pozwoliło na usystematyzowanie wiedzy i nadało jej większy sens. Uświadomiło, że dobry Project Manager czasami powinien zadać niewygodne pytania i czasami „zabić projekt” dla dobra organizacji. Nie wygra tym plebiscytu popularności ale zaoszczędzi organizacji wielu niepotrzebnych działań i inwestycji. Sztuka project managementu to nie tylko „robienie” projektów ale także odwaga aby ich nie „robić”.  
  IKEA Business Service Center Sp. z o.o.
 • Godny uznania jest sposób współpracy z nami jako klientem. Pomimo, że wiele etapów w naszym projekcie budowania standardu prowadziliśmy sami, byliśmy w ciągłym kontakcie z trenerem, który nas wspierał i mobilizował do kolejnych kroków. Widać dążenie do tego, aby klient był zadowolony oraz do tego, aby robić to, co jest w danym momencie najbardziej rozsądnym rozwiązaniem, a nie chęć sprzedania zadowolonemu klientowi „przyt okazji” kolejnych swoich produktów. Podoba nam się elastyczność ale też kreatywność i dążenie do rozwoju Leadership Center (np. e-learningowy kurs „12 pytań”). Z przekonaniem polecam Pana Mariusza Kapustę i firmę Leadership Center jako wartościowego partnera we współpracy w zakresie zarządzania projektami.
  Constantia Teich Poland Sp. z o.o.
 • Metodyka prowadzenia szkolenia, zastosowane formy warsztatowe, dyskusje, prace w podgrupach czy gry symulacyjne spotkały się z dużym uznaniem uczestników szkolenia.  Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Panią Magdaleną Robak i zespołem Leadership Center. Pani Magdalena posiada ogromną wiedzę dotyczącą umiejętności kierowania zespołem i potrafi przekazać ją w przystępny i ciekawy sposób. Z przekonaniem polecamy Panią Magdalenę Robak oraz firmę Leadership Center jako wartościowego partnera we współpracy w zakresie szkoleń.
  Dakoma Sp. z o.o.

Zgłoś się na szkolenie


Zarezerwuj sobie miejsce na szkoleniu. Zapraszamy do kontaktu, pomożemy ocenić, co najlepiej pasuje do Twojej sytuacji i wyzwań, przed jakimi stoisz.