Cykl Deminga (Koło Deminga) Słowniczek - Leadership Center

Cykl Deminga. Słowniczek

Definicja Cyklu Deminga


 Cykl Deminga (model PDCA, cykl PDCA, koło Deminga, pętla Deminga, model PDSA, cykl PDSA) – schemat ilustrujący podstawową zasadę ciągłego ulepszania (ciągłego doskonalenia, Kaizen), stworzoną przez Williama Edwardsa Deminga, amerykańskiego specjalistę statystyka pracującego w Japonii.

Źródło: governica.com


Z polskiego na nasze

Najogólniej mówiąc cykl Deminga składa się z czterech kroków powtarzanych aż do momentu uzyskania oczekiwanego rezultatu:

 1. Zaplanuj, co chcesz osiągnąć. Bez planu ani rusz
 2.  Zrób to,co zaplanowałeś. Dopiero to działanie niesie za sobą naukę
 3. Sprawdź na ile udało Ci się osiągnąć oczekiwane rezultaty. To pozwoli Ci wyciągnąć właściwe wnioski
 4. Działaj odpowiednio do sytuacji. Zakończ działanie lub zmień plan i powtórz cały proces od początku

źródło: “Zarządzanie projektami krok po kroku” Mariusz Kapusta

Cykl deminga. Schemat

polityka-jakosci-300x300

schemat źródło: infograf.com.pl


{zdj: wikipedia.org}

No dobra, ale gdzie wykorzystać Cykl Deminga to w praktyce?

To bardzo dobre pytanie, bo odpowiedź brzmi – praktycznie wszędzie! Zauważ, że Deming pokazał tutaj genialną rzecz, która dotyczy

 • Nauki
 • Poprawy
 • Rozwoju

Ten sposób myślenia idealnie pasuje do każdego przedsięwzięcia, które jest dla Ciebie istotne, w którym nie do końca wiadomo co chcemy osiągnąć, albo takie, które chcemy usprawniać. Dlaczego?

 1. Planując zawsze robimy jakieś założenia. Im bardziej nowa dla Ciebie dziedzina tym więcej nie wiesz i tym więcej założeń musisz poczynić. Np. wdrażając nowy produkt, który sprawdził się w USA, na rynek Polski zakładasz, że przyjmie się tak samo dobrze, bo Polacy jednak lubią amerykańskie klimaty i jesteśmy podobnie mentalnie.
 2. Realizując dopiero możemy faktycznie zebrać rzeczywiste dane! Nie wszystko da się „rozkminić” intelektualnie. Amerykanie nauczyli mnie zwrotu „run water thorugh the pipes”, czyli puść wodę przez rury. Dopiero wtedy system zaczyna pracować i…
 3. Sprawdzasz gdzie przecieka! Czy dostajesz to czego oczekiwałeś, czyli produkt się sprzedaje zgodnie z oczekiwaniami, czy też może nie do końca? A może jest lepiej niż myślałeś i w Polsce popyt jest 3 razy większy niż zakładałeś? Dopiero tutaj jesteś w stanie zweryfikować jak jest naprawdę a nie jak się wydaje. I na podstawie tych danych
 4. Korygujesz swój plan. Jeżeli sprzedaż nie idzie to musisz spojrzeć na założenia. Może jednak Polacy nie szaleją na punkcie masztów do zawieszenia flagi, bo nie mają ich gdzie postawić. Trzeba skorygować kurs. A może okazało się, że Polacy oszaleli na punkcie deskorolek i wykupują je na potęgę i musisz zainwestować więcej w produkcję, bo nie nadążasz za zamówieniami!

Dopiero w ten sposób domykasz cały cykl! Im szybciej dowiesz się jak naprawdę jest tym szybciej będziesz mógł sterować swoimi działaniami a nie jechać na ślepo, jak to robi większość managerów (niestety) – „robić, robić, robić, robić, kto by miał czas na planowanie i wyciąganie wniosków”.

Niektórzy krytykują cykl Deminga za to, że jest ograny i zbyt prosty. Nie znają się! Całe zwinne podejście do zarządzania projektami, Agile i SCRUM są oparte o szybkie iteracje oparte o zasadę koła Deminga!

Czy ktoś korzysta z tego w praktyce? Wszyscy, którzy świadomie zarządzają korzystają z tego podejścia. Niektórzy bardziej, niektórzy mniej świadomie. Do której grupy chcesz dołączyć zależy to tylko od Ciebie. Dla mnie projekty bez tego myślenia nie mogą się udać, bo tam sukces zależy od tego jak szybko się uczysz, czyli jak szybko uruchamiasz pełne cykle od planowania do wyciągnięcia wniosków.

Powodzenia w projektach!

 

Mariusz Kapusta
Mariusz Kapusta
Ekspert zarządzania projektami z ponad 17 letnim doświadczeniem, trener i przedsiębiorca. Od prawie 9 lat jest też właścicielem firmy Leadership Center. Autor książki „Zarządzanie projektami krok po kroku” i twórca metody 12 pytań, które w bardzo prosty sposób uczą zarządzania projektami. Z pasją tworzy gry symulacyjne dla managerów. Triathlonista i maratończyk. Wielbiciel Rozwoju Osobistego, czemu daje wyraz na mariuszkapusta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *