Po co jest zarządzanie projektami?
W tym wpisie opowiem Ci czym jest dla mnie zarządzanie projektami i co mi daje. Mam nadzieję, że wyciągniecie z tego jak najwięcej dla siebie.
Zacznijmy od bazowego podejścia, że „Najmilsi ludzie na świecie, to inteligentni egoiści”. Naprawdę tak uważam. Jak zorientujesz się, ze warto być miłym dla innych ludzi, bo to się opłaca to wszystkim żyje się dużo lepiej. Trzymając się tego założenia potraktuj ten odcinek z perspektywy egoistycznej, wyciągnij z niego ile się da dla siebie, a ludzie wokół Ciebie też na tym skorzystają.
Zarządzanie projektami wiąże się z problemami
Dla mnie zarządzanie projektami wiąże się z problemami. Problem oznacza, że w tym momencie nie wiesz co zrobić, trzeba sobie z tym poradzić. Możesz potraktować to jako wyzwanie czy inaczej dla mnie jest drugorzędne. Problemy są po prostu częścią naszej rzeczywistości. Nauczyłem się, że do każdego problemu jest przypisane rozwiązanie. Czasem złapanie nitki między problemem, a rozwiązaniem jest trudne, ale zawsze są minimum ze trzy rozwiązania. Dla mnie projekty są sposobem na rozwiązywanie problemów, które napotykam. Mogą to być bariery typu „chciałbym przekazywać więcej wiedzy, jak to robić?” – rozwiązaniem był YouTube i tworzenie filmów na kanał itd. Projekty są rozwiązaniem na złożone problemy, których nie da się załatwić „jednym telefonem”. Problem + rozwiązanie = transformacja. Zmieniasz rzeczywistość na nową. Oczywiście ona też będzie mieć swoje problemy. Podsumowując są problemy, które da się rozwiązać projektami, a to prowadzi do transformacji, zmiany rzeczywistości.
3 prawdy o życiu i projektach
Cytat, który znalazłem zastanawiając się nad tym odcinkiem to „Życie jest proste, tylko upieramy się przy tym, że je komplikować”. Trochę tak jest. Jest wiele prostych rozwiązań na częste problemy typu „jak mieć dobry związek?”, „jak zbudować muskulaturę”, „jak zrzucić wagę”. Tylko my komplikujemy, komplikowanie służy ukrywaniu prawdy. Jeżeli przychodzę gdzieś i zaczynamy pracować na projektach i przyglądać się jak wygląda rzeczywistość, to wypływa na wierzch dużo rzeczy, które nie są fajne, nie poukładane itd. Komplikujemy, bo jesteśmy w stanie otoczką przykryć, to gdzie naprawdę jest realny problem. Ukrywanie prawdy oddala nas od rozwiązania problemu. Komplikowanie jest narzędziem obronnym przed zmierzeniem się z prawdą.
Kolejna rzecz, która jest pod spodem to „Jeżeli pytasz wstydzisz się raz, jeżeli nie wiesz wstydzisz się całe życie”. Jest moment w którym musisz powiedzieć, że nie wiesz. Okazuje się, że w całej grupie kilkudziesięciu osób tylko ty podnosisz rękę. Większość tej grupy też nie rozumie, tylko nie podniesie ręki. Odwaga w docieraniu do prawdy jest bardzo ważna. Co jest nie tak? Co źle działa? Jeżeli będziesz unikać szukania prawdy, to będziesz jedynie krążyć i obudowywać temat. Element odwagi jest bardzo ważny.
Dochodzimy do trzeciego elementu „Prawda nie oznacza komfortu, prawda oznacza wolność”. Chodzi o to, żeby oprzeć swoje działania na stabilnym fundamencie. Jeżeli opieramy się o wymyślone rzeczy, które nie działają to nie da się za dużo zrobić, nadal się oszukujemy, że jest fajnie. Prawda nie będzie komfortowa, ale da Ci możliwość podejmowania dobrej decyzji. Jeżeli prowadzisz bloga, który ma 50 000 wyświetleń, ale nie masz za to, żadnej kasy, może lepiej będzie go ubić i zacząć robić coś co przyniesie zysk? Kilka takich punktów miałem w moim doświadczeniu, gdzie trzeba było coś takiego zrobić. Podobnie przy wdrażaniu projektów popatrz jak jest. Jeżeli okazuje się, że robisz 50 projektów, z czego udaje się 10, to jest jakaś prawda, o którą możesz się oprzeć. Prawda nie zawsze będzie komfortowa, ale da Ci argumenty do podjęcia decyzji. Przyjrzenie się ile projektów robisz, w jakim są stanie, czy robisz je dobrze to dobry kierunek. Zarządzanie projektami daje mi mierzenie się z rzeczywistymi problemami, a nie tworzenia wydumanych koncepcji wokół których będę spędzał czas. W momencie, w którym przestaję siebie oszukiwać, jestem w stanie zmierzyć się z rzeczywistością, to zmiana następuje. Zarządzanie projektami zastosowane dobrze prowadzi do pokazania jak naprawdę jest, co możesz zrobić, jak możesz rozwiązać problemy. Dużo narzędzi w projektach służy do tego, żeby przebić się przez otoczkę opakowywania projektów w nierzeczywistość.
VIDEO