Jeżeli szukasz szkolenia dla osób, które mają już doświadczenie w zarządzaniu projektami, które chcą jeszcze bardziej poukładać swoją wiedzę i się sprawdzić to ten odcinek jest dla Ciebie. Będzie o Fort Brave – najbardziej dynamicznym szkoleniu z zarządzania projektami na rynku. W odróżnieniu od innych szkoleń na rynku, Fort Brave nie zostawia niedosytu. Tutaj doświadczysz projektu od jego rozpoczęcia, przez planowanie, aż po zakończenie. Dlaczego to szkolenie jest tak skonstruowane, co może dać Ci symulacja i dlaczego warto wziąć udział w tym szkoleniu? O tym opowiadam w dzisiejszym wpisie, serdecznie zapraszam
Gra symulacyjna Fort Brave
Fort Brave to szkolenie, które opracowałem ponad 10 lat temu. Prowadząc szkolenia jako trener wewnętrzny widziałem, że ludzie uczą się poszczególnych elementów zarządzania projektami (tworzenia harmonogramu, komunikacji, rozmów ze sponsorem itd) tylko w realnym życiu później nie do końca są w stanie połączyć wszystkie kropki. Stąd właśnie wziął się pomysł na szkolenie, podczas którego uczestnicy doświadczą projektu (od planowania po zakończenie).
Jak wygląda symulacja Fort Brave?
Zaczynamy od generała, którzy przychodzi z wyzwaniem – macie zbudować fort, w określonym czasie, w określonym budżecie i przy pewnych założeniach technicznych. Dostajesz zespół, które są podzielone na podzespoły odpowiedzialne za poszczególne elementy budowy.
Dostajesz do zrobienia coś o czym nie masz zielonego pojęcia, każdy dostaje swoją rolę i część informacji. Na początku jest totalna mgła. Mając przypisaną rolę dostajesz ode mnie kartę projektu, później przechodzimy przez proces, który możesz powtórzyć w rzeczywistości. Przechodzimy przez cel, kryteria sukcesu, określenie zakresu, harmonogramu, ryzyka, odpowiedzialności i prowadzimy wszystko tak, żeby projekt zakończył się sukcesem. Pomagam przejść przez ten proces, wielu osób nigdy nie doświadczyło planowania projektu. Masz szansę zobaczyć jak to się robi krok po kroku i poradzić sobie na tym, co zazwyczaj od planowania odrywa. Idea jest taka, że dzięki temu uczysz się jak wraz z zespołem stworzyć spójny plan.
Kiedy robiłem symulację po raz pierwszy kombinowałem jak zrobić, żeby nikt nie rozwiązał case`u związanego z fortem w ciągu 3 godzin. Po pierwszej symulacji okazało się, że muszę to tak uprościć, żeby dało się to zrobić w trzy dni :) Dlatego, że w momencie planowania da się jeszcze zapanować nad nawykami, nie ma aż tyle stresu, konfliktów. W momencie, gdy rusza budowa wtedy uruchamiają się wszystkie nawyki i plan pomaga ale jak w soczewce widać jak działasz i komunikujesz się w czasie stresu. W tej symulacji sponsor jest dosyć przyjazny, pomaga Ci, nie ma polityki, ale też ma swoje oczekiwania czy wrzutki w trakcie.
Czego uczy gra symulacyjna Fort Brave?
Uczysz się przede wszystkim tego, że plan jest potrzebny. Uczysz się jak wykorzystać ten plan i harmonogram do tego, żeby kontrolować rzeczywistość, z którą nie miałeś wcześniej do czynienia. Jeżeli jesteś kierownikiem projektu, pracujesz z zespołem kilkunastu osób, z których każdy ma swoje oczekiwania i zainteresowania nie jest wcale łatwo tym wszystkim zarządzać, rozmawiać ze sponsorem i kontrolować czas. Na koniec robimy też retrospekcję, coś czego większość zespołów nigdy nie doświadczyła. Dzięki temu przyglądamy się co zrobiliśmy dobrze, a co warto poprawić. Każdy z zespołów widzi w jakie problemy wpada, w jakie skróty wpada podczas planowania, czego nie robi w czasie realizacji, zaczyna rozumieć dlaczego ważne jest sprawdzanie postępów. Jak kontrolować postępy, żeby to nie była biurokracja, tylko, żeby kierownik projektu miał wiedzę, którą przekaże sponsorowi oraz dostarczył swojemu zespołowi takie środowisko, zasoby i środki, żeby projekt mógł zakończyć się sukcesem.
Nie ma dwóch takich samych symulacji, każda jest inna bo bardzo mocno zależy od zespołu i kierownika projektu. Dla mnie największą wartością jest to, że po tych dwóch dniach ludzie czują o co naprawdę w projektach chodzi. O co chodzi w planie, w relacji ze sponsorem, dlaczego sponsor zwraca uwagę na kamienie milowe, jakie informacje chce dostać, jak zarządzać ryzykiem, jak się komunikować, w co powinien angażować się kierownik projektu, a w co nie. To szkolenie wykorzystuje Twoją kreatywność, Twoje umiejętności zarządzania projektami i pozwala Ci spojrzeć w bezpiecznym otoczeniu na to jakie masz dobre nawyki, a nad którymi warto popracować. Od tej pory żaden projekt już nie będzie taki sam. Będziesz wiedział z jakimi wrzutkami sobie poradzić, jak podejmować trudne decyzje, jak poradzić sobie ze stresem. Jeżeli szukasz takiego szkolenia dla zespołu, któremu chciałbyś przekazać z czym to się wszystko je, gdzie jest esencja, poczuć to i dobrze się bawić przy okazji to zapraszam na szkolenie Fort Brave :)