Trello i Monday.com – do czego służą i czym są?
Trello to narzędzie, za pomocą którego bez problemu wyznaczymy deadline, przypiszemy zadania do współpracowników, czy zamieścimy załączniki w różnej postaci. Dzięki wykorzystaniu tablic Kanban łatwo i szybko zobaczymy zadania, które jeszcze na nas czekają, jak i postępy w pracy. Monday.com to narzędzie do zarządzania projektami, zasobami i czasem. Pozwala planować i organizować pracę zarówno swoją jak i całego zespołu. Dodatkowo pomaga nam pozbyć się rutynowych zadań i uniknąć pomyłek dzięki zaawansowanym automatyzacjom, które stworzymy w kilka sekund (niestety nie znajdziemy ich w wersji bezpłatnej). Na potrzeby dzisiejszego artykułu skupimy się na podstawowych (bezpłatnych) wersjach obu narzędzi, aby przybliżyć Tobie najważniejsze różnice i podobieństwa między nimi. Jeżeli chcesz poznać naszą obszerną opinię i porady na temat każdego z nich, to zachęcamy Cię do przeczytania recenzji, które znajdziesz poniżej ;)
Trello – co to jest, opinie i jak go używać – poradnik >>>
Monday.com – co to jest, opinie i do czego służy Monday? >>>
Trello vs Monday.com – różnice
- Główną i chyba najbardziej rzucającą się w oczy różnicą między narzędziami, jest ilość użytkowników, którzy mogą współpracować nad projektami w wersji bezpłatnej. Trello oferuje nam niemal nieograniczoną liczbę osób, natomiast w przypadku Monday.com mamy do dyspozycji maksymalnie 2 miejsca dla członków zespołu. W przypadku projektów, Trello oferuje nam maksymalnie 10 tablic, ale liczba zadań/elementów na każdej z nich jest nieograniczona. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeżeli przyjrzymy się drugiemu z narzędzi. Monday daje nam dostęp do nieograniczonej ilości tablic, ale możemy umieścić tam maksymalnie 200 elementów (z możliwością rozszerzenia do 1000 za polecenia znajomych).
- Kolejna z różnić to sposób obsługi plików. Trello pozwala na przesłanie pojedynczych załączników o maksymalnej wielkości 10 MB. Monday.com nie narzuca takich ograniczeń, ale łączna suma wszystkich z nich nie może przekroczyć 500 MB.
- Trello pozwala na stworzenie 50 poleceń automatyzacji miesięcznie. Dzięki tej funkcji pozbędziemy się powtarzających zadań i ustawimy reguły na częste czynności, np. przenoszenie list, przypisywanie członków, czy tworzenie powtarzalnych zadań co tydzień. W przypadku bezpłatnej wersji Monday.com nie mamy takiej możliwości, choć w płatnych wersjach aplikacji działa to naprawdę dobrze.
- W przypadku integracji z innymi narzędziami, Trello udostępnia nam jeden tak zwany dodatek Power-Up na tablicę, a także bonusowe, które nie wchodzą w limit, ale ich liczba jest równie ograniczona. Drugie z narzędzi w podstawowej wersji nie pozwala na żadne integracje.
- Jeżeli potrzebujesz korzystać i śledzić zmiany dokonywane w projektach, to na pewno przyda się Tobie dziennik aktywności. Tutaj znów plus w kierunku Trello, ponieważ to z narzędzi oferuje nam nieograniczony dziennik aktywności. Monday.com udostępnia nam wgląd maksymalnie do tygodnia wstecz.
Trello vs Monday.com – podobieństwa
- Jednym z podobieństw, istotnym zwłaszcza z perspektywy bezpieczeństwa naszych danych jest fakt, iż oba narzędzia oferują uwierzytelnianie dwuskładnikowe, do którego używania gorąco wszystkich zachęcamy :)
- Zarówno Trello jak i Monday.com dysponują bardzo dobrze funkcjonującymi aplikacjami na systemy iOS i Android. Aplikacje są bezpłatne, a za ich pomocą jesteśmy w stanie kontrolować pracę z każdego miejsca, w którym tylko dysponujemy dostępem do Internetu. Pozwala to na monitorowanie zadań realizowanych w danym projekcie. To bardzo ważne w zarządzaniu projektami.
- Oba z narzędzi pozwalają szybko rozpocząć pracę w oparciu o gotowe szablony.
Podsumowując, jeżeli potrzebujesz bezpłatnego narzędzia, a Twój zespół liczy więcej niż 2 osoby, to wybór Trello jest w tym wypadku oczywisty. Monday.com to naprawdę dobre narzędzie, ale jego funkcjonalność zyskuje dopiero w płatnych wersjach narzędzia. Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze narzędzia najbardziej dopasowanego do Twoich realiów, to zachęcamy do skorzystania z naszej usługi „Dobór narzędzi projektowych – Indywidualne doradztwo”. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie narzędzie do zarządzania projektami, a także do zarządzania czasem lub zespołem.