Asana i Todoist – do czego służą i czym są?
Asana to narzędzie, które pomaga zespołom organizować swoją pracę. Sprawdza się zarówno w przypadku małych projektów, jak i dużych inwestycji. Za pomocą aplikacji, bez problemu zapanujemy nad różnymi etapami przedsięwzięć i rozpiszemy poszczególne ich etapy. Todoist natomiast, jak informuje nas producent aplikacji, jest menadżerem zadań typu to do list. Jego funkcjonalność jest bardziej ograniczona, niż wcześniej wspomnianej Asany, ale nie oznacza to, że nie pomoże nam w wykonywaniu codziennych obowiązków, czy zobrazowaniu całości planu, nad którym pracujemy. W dzisiejszym porównaniu, jak mamy to w zwyczaju, skupimy się na bezpłatnych wersjach obu narzędzi. Jeżeli chcesz poznać naszą obszerną opinię i porady na temat wyżej wymienionych aplikacji, to zachęcamy Cię do przeczytania recenzji, które znajdziesz poniżej ;)
Asana – co to za narzędzie i jak z niego korzystać? >>>
Todoist – premium i wersja free, co to za aplikacja i jak działa? >>>
Asana vs Todoist – różnice
- Główna różnica w podstawowych wersjach produktów, to ilość użytkowników, projektów i zadań dostępnych w bezpłatnych wersjach aplikacji. Korzystając z Asany mamy możliwość, współpracować z maksymalnie 14 użytkownikami (nie wliczając nas do limitu, który w tym wypadku wynosi 15 osób). Liczba projektów i zadań, które stworzymy w aplikacji jest ograniczona. Sytuacja zmienia się, jeżeli spojrzymy na Todoist. Tutaj mamy ograniczenie do 5 użytkowników na projekt. Aktywnych projektów, czyli takich, nad którymi realnie pracujemy, możemy mieć również 5, a limit aktywnych zadań w projekcie ogranicza się do 300.
- Zarówno Asana, jak i Todoist pozwalają załączać różnego rodzaju pliki do zadań, ale rozbieżność między ich wielkością jest całkiem spora. Pierwsze z narzędzi oferuje nielimitowaną ilość przesłanych danych, pod warunkiem, że wielkość pojedynczego załącznika nie przekroczy 100 MB. Todoist ogranicza nas natomiast do plików o maksymalnej wielkości 5 MB, więc pod tym względem Asana zdecydowanie wygrywa.
- Todoist, w przeciwieństwie do Asany pozwala tworzyć notatki głosowe. Ich długość nie może przekraczać 4 minut. Może to być przydatna funkcja dla osób, które żyją w biegu i muszą szybko np. coś zanotować.
Asana vs Todoist – podobieństwa
- Asana jak i Todoist, w podstawowych wersjach oferują niemalże identyczne sposoby wyświetlania zadań w projektach. Do dyspozycji mamy widok listy, który jest bardziej przejrzysty w drugiej z aplikacji (w tym wypadku nie ma się czemu dziwić, ponieważ przede wszystkim pod ten rodzaj obsługi twórcy przygotowali narzędzie). Drugi ze sposobów wyświetlania, to tradycyjna tablica kanban, której chyba już żadnemu z naszych czytelników przedstawiać nie trzeba :) Ostatni z nich, to tryb kalendarza. Zdecydowanie lepiej radzi sobie z nim Asana, chociaż w obu narzędziach jest jeszcze, naszym zdaniem, sporo do poprawienia.
- Obie z aplikacji udostępniają nam integracje z narzędziami innych producentów. Dzięki tej funkcji nie musimy martwić się, że na co dzień potrzebne nam informacje gdzieś „uciekną”, bo nad wszystkim jesteśmy w stanie zapanować z jednego miejsca. Mamy też możliwość kontroli czasu poświęconego na zadania, czy skorzystania z asystentów głosowych. Jest to oczywiście zależne od aplikacji z których korzystamy, a to czy Asana lub Todoist aktualnie je wspierają, najlepiej sprawdzić bezpośrednio na stronach internetowych produktów.
- Twórcy narzędzi zadbali o gotowe szablony, które pozwalają nam nie zastanawiać się w jaki sposób „ułożyć” sobie projekt, tylko przejść od razu do pracy. Więcej podstawowych informacji o projektach, zarządzaniu projektami znajdziesz tutaj “Zarządzanie Projektami – co to właściwie jest”
- Producenci Asany i Todoist zadbali o przygotowanie aplikacji mobilnych (co w dzisiejszych czasach jest już chyba na porządku dziennym) na platformę iOS oraz Android. Dzięki temu możemy kontrolować postępy pracy zarówno swoje jak i zespołu, czy dodać zadania z każdego miejsca, gdzie tylko mamy dostęp do Internetu.
- Zarówno w jednej, jak i drugiej aplikacji mamy możliwość przypisywania odpowiednich użytkowników do zadań. Nic również nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy ustawili terminy do każdego z nich, dodali zadania podrzędne lub poprowadzili czat ze współpracownikami na temat aktualnie wykonywanej pracy.
Podsumowując, Asana jak i Todoist to dobre narzędzia do współpracy. Jeśli pracujesz z większym zespołem, prowadzisz sporo projektów i potrzebujesz więcej miejsca na pliki, a ograniczona liczba zadań będzie dla Ciebie problemem to naszym zdaniem lepszym wyborem będzie Asana. Jeśli jednak zależy Tobie na pracy z zadaniami typu to do list i pracujesz w małym zespole, to Todoist może być naprawdę dobrym wyborem. Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze narzędzia najbardziej dopasowanego do Twoich realiów, to zachęcamy do skorzystania z naszej usługi „Dobór narzędzi projektowych – Indywidualne doradztwo”. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie narzędzie do zarządzania projektami, a także do zarządzania czasem lub zespołem.