Nadmiar obowiązków Cię przytłacza? Skupiasz się na jednym zadaniu, a w międzyczasie zbierają się następne? Jak sobie z tym poradzić? Tutaj przychodzi zmiana paradygmatów. Zamiast „muszę dowieźć wszystko” trzeba przestawić się na myślenie „jak mogę dowieźć największa wartość” w ramach czasu i zasobów, którymi dysponuje. Zapraszam do lektury.
Moja perspektywa jest następująca – nie da się wyrobić ze wszystkim. Dla wielu osób, które czują odpowiedzialność i na tym budowały swoją tożsamość będzie to trudne. Takie osoby będą dostawały coraz więcej tematów, w pewnym momencie dojdą do ściany, bo nie da się wyrobić. Będzie problem bo przecież “ja jestem tym człowiekiem, który dowozi wszystko”. Tutaj przychodzi zmiana paradygmatów, zamiast muszę robić wszystko trzeba przestawić się na myślenie jak mogę robić największą wartość w ramach czasu, którym dysponuję.
Jak wyjść z przepracowania – techniki
Najlepiej byłoby zamknąć się w odosobnieniu na dłuższy czas i spokojnie sobie wszystko poukładać, ale nie zawsze się tak da. Zaproponuję Ci więc kilka prostych technik, które możesz wykorzystać.
1. Lista “czekam na” – większość z nas ma listę “to do”, ale niektóre z zadań, które zdelegujesz gdzieś znika, bo nie ma ich na liście “to do”. Później jak ktoś nie dostarczy w czasie tego co Ci potrzebne, to się spiętrzają opóźnienia. Prostym rozwiązaniem jest więc oprócz listy “to do” mieć listę “czekam na”. To niweluje część negatywnego wpływu ze świata zewnętrznego, gdzie dostajesz rzeczy za późno. Dzięki liście “czekam na” możesz reagować odpowiednio wcześniej i ścigać osoby, od których czegoś potrzebujesz.
2. Macierz “ważne – pilne” – dzielimy rzeczy, które do nas wpadają na takie, które są ważne i rzeczy, które są pilne. Rzeczy ważne to te, które wpadają w twój filtr wartości, istotne dla dowożenia Twoich wyników, a rzeczy pilne to te, które są głośne. Bardzo często dużo czasu zabierają rzeczy pilne. Warto popatrzeć na listę rzeczy, którymi się zajmujesz i określić czy wpadają w kategorię ważne czy pilne. To daje informacje czym warto byłoby się zajmować. Jeśli masz problem taki, że “wszystko jest ważne”, to wtedy zadaj sobie pytanie czy to jest twoje, czy chciałbyś to robić, czy pasuje to do twojej roli. Drugie czujesz, że to twoje, robisz to dla kogoś. Trzecia kategoria to dlaczego ja to robię. Z jakiegoś powodu, może z przyzwyczajenia, albo unikania presji możesz dawać sobie wciskać rzeczy, które nie są twoje.
3. Cotygodniowy przegląd – kluczowy nawyk, który pomaga wyjść z przepracowania. Sprawdzasz co się zadziało, co możesz zaplanować, na co potrzebujesz zarezerwować czas. Zacznij od trzech pytań: 1. Z czego się cieszę? Co udało się zrobić? 2. Co jest dla mnie najważniejsze w kolejnym tygodniu? 3. Co przestać robić? Tym sposobem uszczelnisz tematy, które zlecasz komuś, wyłapiesz te, które są twoje, przegląd też strasznie wzmacnia umiejętności planowania i utrzymania rzeczywistości w ryzach.
4. Tablice kanban – niesamowite narzędzie do pracy na zadaniach. Na jednym obrazku widzisz co robisz.
5. Karta celów – czyli spojrzenie z szerszej perspektywy na to co robisz. Wyznaczenie sobie celów w poukładany sposób. Dzięki karcie celów wyznaczysz cel, gdzie chcesz być na koniec 2022. Drugi element to obszary odpowiedzialności. Aby dojść do celu to określasz obszary, którymi chcesz się zaopiekować, obszary za które jesteś odpowiedzialny. Trzeci element to projekty, czyli wszelakie nowe rzeczy, które prowadzisz by wprowadzić zmiany. Do pewnego czasu rzeczy nowe to 80-90% Twojego kalendarza, od pewnego momentu te działki, którymi się opiekujesz zajmują coraz więcej czasu, rzeczy nowych jest mniej. Czwarty element karty to rozwój. W jaki sposób zadbasz o to, żeby być bardziej wartościowym po zakończeniu roku. W karcie celów mamy więc cztery rzeczy: cele, obszary odpowiedzialności, projekty i rozwój. Jeżeli świadomie to sobie poukładasz to dużo łatwiej zastosować wszystkie pozostałe techniki. Wiesz dokąd zmierzasz, wiesz co jest ważne, wiesz co możesz odstrzelić, wiesz na czym się skupiasz by popchnąć do przodu, wiesz, że na koniec roku twoja wartość będzie większa niż na początku. Kartę celów możesz kupić w naszym sklepie.
VIDEO