W jaki sposób rozwijać siebie w zarządzaniu projektami, rozwijać swój zespół i rozwijać swoją firmę? Dziś będzie o wiedzy, umiejętnościach i postawach. Serdecznie zapraszam.
W Leadership Center budowaliśmy nasz zespół trenerów, którymi dowozimy ciekawe projekty pod spodem i czasem nie do końca wiadomo, Mariusz, co Ty właściwie robisz? Po prezentacjach ludzie zadają to pytanie, więc dzisiejszy wpis będzie o tym, że opowiem o tym, jak to zarządzanie projektami faktycznie wdrażać i jak my pomagamy to zrealizować.
Wiedza, umiejętności, postawy
To jest ciekawy model do spojrzenia na to, jak siebie rozwijać. Jak rozwijać firmę, jak rozwijać siebie indywidualnie. I model ten bazowy wiedza, umiejętności, postawy polega na tym, że po pierwsze, musisz wiedzieć, co jest możliwe. Po drugie, musisz się jakoś nauczyć poruszać w tym, co już się dowiedziałeś. A trzecie, jest kwestia zbudowania postawy, która sprawia, że ta wiedza i umiejętności zostaną efektywnie wykorzystane.
I pomimo prostoty, albo dzięki prostocie tego modelu, można naprawdę się zastanowić, jeżeli idziesz na jakieś szkolenie, idziesz na studia podyplomowe albo gdziekolwiek, to jakiej wiedzy oczekujesz, czego warto by było się nauczyć, jakie postawy chcesz sobie wykształcić. I ciekawe jeszcze w tym modelu jest to, że to się rozkłada w czasie. Czasem sytuacja jest taka, że po prostu potrzebujesz wiedzy. I dochodzimy do szkoleń otwartych i zamkniętych. W ogóle jako narzędzia. Powiem, jakie szkolenia otwarte, zamknięte mamy w naszej ofercie, czym się różnią jedne od drugich.
Natomiast bardzo często spotykam się z tym, przynajmniej w mojej bańce, że szkolenia nie działają. Ktoś poszedł na szkolenie, pobył na szkoleniu i nic się nie zmieniło. Generalnie się nie zmieni. Masz młotek, położysz go na stole i on sobie leży. Sam nie wbije gwoździa. Masz narzędzie, teraz tego narzędzia trzeba użyć. Czasem sytuacja jest taka, no dobra, to mam młotek, a tu się okazuje, że są dodatkowe narzędzia, dzięki którym można na przykład łatwiej przywiesić obrazki zamiast wbijania gwoździa w ścianę.
Więc czasem wyzwaniem jest to, że słuchaj, musisz w ogóle zbudować jakąś świadomość, jakie rozwiązania istnieją, co jest potrzebne i otwarcie głowy na nowe tematy jest pierwszym krokiem do tego, żeby działać dalej. Czy ja się szkolę? Tak, ja się szkolę. Biorę szkolenia, na których jeszcze mogę coś przepracować, a nie tylko słucham informacji. Natomiast czasem idę na szkolenie albo sięgam po książkę, albo oglądam YouTube’a po to, żeby poszerzyć w ogóle moją wiedzę w danym obszarze. I szkolenia bazowo do tego zostały wymyślone. Tak warto iść na szkolenia, żeby poszerzyć swoją wiedzę. Gorzej, jeżeli te szkolenia są zrobione w taki sposób, że siedzisz tam i dostajesz to, czego już wiesz. Ale to już jest kwestia, może nie problemu szkolenia, może być kwestia dostarczenia tego albo po prostu właściwego wyboru.
W ramach tego, co my proponujemy, proponujemy szkolenia otwarte, czyli takie, że może przyjść każdy, najczęściej pojawiają się pojedyncze osoby, grupy osób, na tych szkoleniach trafiają się osoby z różnych miejsc, z różnych organizacji.
Szkolenia zamknięte są dedykowane dla konkretnej grupy. Prowadzimy takie i takie. Otwarte cyklicznie prowadzimy część z nich, zaraz o nich opowiem. Zamknięte też jest sekcja konkretnych szkoleń. Pierwszym naszym takim flagowym szkoleniem warsztatowym jest Fundament Zarządzania Projektami. Dwa razy do roku organizujemy takie szkolenie w formie otwartej samodzielnie. Dwa razy do roku razem z Akademią Leona Koźmińskiego. I to jest szkolenie warsztatowe. Klucz jest słowo warsztatowe. To nie jest szkolenie, na którym wam opowiadam, o co chodzi w zarządzaniu projektami itd. Trochę opowiadam na początku, ale później z grupą sobie pracujemy. Czemu mówię, że opowiadam? Więc tam dostajecie wiedzę odnośnie 12 pytań, odnośnie podejścia do projektów i później pracujecie na swoich projektach. Nie wyrabiamy tam dupo godzin, tylko poszerzacie swoją wiedzę na temat zarządzania projektami, świadomość wykorzystania, ale nabywacie też umiejętności zastosowania technik projektowych w trakcie. Więc to jest połączenie tych dwóch elementów. A pod spodem przemycamy tą postawę podejścia odpowiedzialnego, podejścia brania na siebie tematów, stawania w prawdzie i jeszcze pokazujemy, jak sobie w tej strategii można poradzić.
Fundament Zarządzania Projektami, tak jak nazwa wskazuje, buduje fundamenty do tego, żeby ruszyć dalej z kolejnymi technikami. To jest szkolenie, które opracowałem kilkanaście lat temu i ono dojrzewało, rozbijało się. Teraz ekipa je dowozi i są firmy, które kupują to dla swoich kilkuset pracowników, żeby wszyscy wiedzieli, o co chodzi w ogóle w tych projektach i w jaki sposób na tym działać. I tu jest ciekawe, że trafiają do mnie osoby, z którymi pracowałem 20 lat temu. Mariusz, naucz moich ludzi tego myślenia projektowego, żeby oni w ogóle wiedzieli, o czym ja o nich mówię i chcę, żeby ludzie wiedzieli, że są projekty we wszechświecie. I bez tej świadomości, czy projektów, procesów, czy czegokolwiek, to niewiele działa.
Więc Fundament Zarządzania Projektami, szkolenia warsztatowe, zapraszam Was albo na kolejną edycję otwartą, albo dla szkoleń dla Twojego zespołu. Jeżeli robimy to w formie zamkniętej, jest to dopasowane do Waszej specyfiki i pracujemy na Waszych projektach.
Dźwignia Projektowa. To jest kolejne szkolenie, które robimy raz do roku w formie otwartej, gdzie pokazuję cały system pracy na podejściu projektowym. Jak myśleć o systemie zarządzania projektami, czyli jak to powinno być poukładane na poziomie właściciela firmy, na poziomie zarządu, na poziomie kierowników projektów, menadżerów i uczestników, żeby wszystko ze sobą harmonijnie działało.
Dźwignia Projektowa pokazuje cały obrazek i realizowana jest w formie jednego dnia takiej mega piguły zarządzania projektami. I w dużej mierze jest na wiedzę, na świadomość i danie Ci narzędzi, z którymi potrzebujesz sobie popracować dalej. Mamy przestrzeń na pytania, mamy przestrzeń na interakcję, natomiast to jest zaprojektowane tak, żeby w pigule, w ciągu jednego dnia załapać o co w tym wszystkim chodzi, nie tylko w ramach jak robić harmonogramy, tylko jak sprawić, żeby zespoły skutecznie działały.
Tu jest dużo bardziej nastawienie na wiedzę, umiejętności, zostawiam Tobie, natomiast przemycam bardzo mocno podejście postawy myślenia systemowego i podejścia przywódczego.
Dźwignia Narzędziowa to jest kolejne szkolenie, bardzo podobne w formule do Dźwigni Projektowej, czyli jeden dzień w pigule, jak podejść do narzędzi, do zarządzania projektami, jak sobie je ułożyć i jak sprawić, żeby to wszystko świetnie działało i harmonijnie i do siebie pasowało. Tutaj nastawienie jest na wiedzę i pokazanie możliwości narzędzi i pokazanie tego obrazu, w którym stworzyliśmy całą firmę, w której pokazujemy jak wszystkie rzeczy ze sobą grają.
Pozostałe szkolenia w naszej ofercie, większość jest warsztatowa. To jest nie tylko wiedza, ale ja od początku wierzę, że jeżeli masz coś zrozumieć, to musisz na tym położyć łapki i podziałać. Dlatego Agile w praktyce to jest kwestia naszej odpowiedzi na gadanie o teorii, jak fajnie, żeby Agile sobie działało i mówimy o jakimś Disneyowym podejściu. Agile w praktyce to jest szkolenie znowu zaprojektowane w taki sposób, żeby pokazać o co chodzi w filozofii Agile i pokazać techniki i narzędzia, które możesz faktycznie realnie wykorzystać w projekcie. Od lat robimy to. Część firm korzysta z nową, tak jak Fundamentu, od lat szkolimy ich zespoły, żeby wszyscy myśleli podobnie.
W tym bardzo duże firmy w branży logistycznej. Zarządzanie czasem, 8 dzień tygodnia, to kolejne szkolenie opracowane przeze mnie. Dużo tych rzeczy, które macie na tapecie, to są moje pomysły, które budowałem od początku, a które realizują teraz trenerzy. 8 dzień tygodnia to jest szkolenie nastawione na efektywność, pokazanie możliwości, jak mieć wpływ. Można mieć wpływ, jak ustalić priorytety, jak określić swoje cele, jak organizować swoje prace, jak pracować płynnie, żeby poradzić sobie z wyrzutkami i całą rzeczywistością. Jak popatrzycie sobie szerzej, o czym mówię, to te klocki, które wam proponujemy, składają się na cały system pracy i kompletnego menadżera, kompletnego lidera projektu.
Zarządzanie projektami w HR to jest wariacja Fundamentu Zarządzania Projektami, dedykowana dla działu HR, ze względu na specyfikę ich pracy. Tam działamy najczęściej, jak nazwa wskazuje, HR-owymi, ruszając tematy, które dotyczą interesariuszy, wywierania wpływu na organizację, przekazywania i adopcji rozwiązań, które pojawiają się w HR.
Zarządzanie projektami dla praktyków to jest krok dalszy w Fundamencie Zarządzania Projektami. To są warsztaty bardziej niż szkolenie, które działają w ten sposób, że uczestnicy szkolenia przychodzą na nie ze swoim problemem do rozwiązania, tym, co ich interesuje i określeniem oczekiwań i później rolą prowadzącego jest w taki sposób poprowadzić warsztaty, żeby po pierwsze ustawić agendę, która jest ustawiana dynamicznie, gdzie na podstawie potrzeb uczestników ustawiamy, co będzie się działo, a później wszyscy są zaangażowani w taki sposób, żeby pomóc te wyzwania rozwiązać różnymi technikami. Część to jest powtórzenie narzędzi zarządzania projektami, które być może trzeba użyć w tym konkretnym aspekcie w jakiejś kombinacji. Czasem to są techniki pracy grupowej, techniki facilitacji, kreatywności.
Mamy szeroki zestaw tych technik, których nie wszystkich będziemy korzystać, natomiast na 100% będzie poświęcony czas na to, żeby wypracować praktyczne rozwiązania. Dlaczego to jest dla praktyków? To jest dla tych wszystkich osób, które już prowadzą projekty, czują, że wiedzę mają wystarczającą, chcą popracować na umiejętnościach albo na postawach z realizowaniem realnych wyzwań na co dzień.
Kolejny ciekawy temat to jest Symulacja zarządzania projektami Fort Brave, gdzie to jest gra symulacyjna, która w ciągu dwóch dni pozwala ci doświadczyć całego projektu. Zespół pierwszego dnia planuje projekt, a drugiego dnia go realizuje. I to, co jest ciekawe w tym szkoleniu, to jest pokazanie tego, że bardzo często na szkoleniach, jeżeli robimy sobie plan, to wydaje się, że wszystko jest okej, nauczyliśmy się planować. Natomiast zderzenie tego planu z rzeczywistością sprawia, że jednak na tym planowaniu opuściliśmy jakieś kroki, które powodują, że kolejny raz, gdy do tego się zbierasz, twoje planowanie po prostu jest lepsze.
To działa dla zespołów, które już praktykują zarządzanie projektami. W trakcie szkolenia trenerzy przekazują taką bazową wiedzę i pomagają ten projekt zaplanować, bo czasem jest dosyć złożony w zależności od poziomu grupy. I to jest fajne, ta gra dopasowuje się do poziomu grupy. Grupa początkująca będzie miała mniej wyzwań, grupa bardziej zaawansowana będzie tych wyzwań miała więcej. I takie tematy jeszcze dosyć ważne, Skuteczny Scrum Master. Jeżeli pracujecie w Scrumie albo macie ochotę popracować w Scrumie, to takie szkolenia też dostarczamy.
No i wreszcie szkolenia narzędziowe w MS Project, Asany, Jiry i Mondaya, które w tym momencie działamy. ClickUp też jest w trakcie. Możemy dla Was wyrealizować, żeby całość tutaj funkcjonowała.
Więc ten blok warsztaty i szkolenia to jest kwestia budowania wiedzy, ale też umiejętności podlanych podstawą, która prowadzi nas dalej. Kolejny poziom to są usługi przygotowane pod konkretne potrzeby szyte na miarę. Pierwszy taki obszar, genialny. To jest świetna usługa, która działa od dawna i sprawia, że układamy organizacje, to jest Audyt Zarządzania Projektami, gdzie sprawdzamy, jak podchodzicie do projektów, jak to działa, jak funkcjonuje, co robicie dobrze, czego ewentualnie brakuje, po to, żeby stworzyć dla Was konkretną rekomendację do tego, co warto zrobić, a czym się nie warto zajmować. Tutaj skupiamy się, okej, jedno to jest kwestia wiedzy i świadomości pokazania Twojej organizacji według standardu pracy projektowej i dobrej praktyki pracy projektowej, uświadomienie na to, na co warto zwrócić uwagę, a kolejny krok to jest wypracowanie konkretnego sposobu pracy dla Was, czyli robimy system, który ma działać u Ciebie w Twojej rzeczywistości i być dopasowany do tego, czego oczekujesz w przyszłości, bez robienia tego w nadmuchanej formie. To jest clue.
Audyt wygląda tak, że wybieramy osoby kluczowe w Twojej organizacji, z którymi warto porozmawiać, nasi audytorzy przeprowadzają wywiady, budują rekomendacje, proponują Ci, pokazują Ci do czego doszliśmy i to jest moment, w którym mówisz, okej, dobrze zrozumieliście, idziemy dalej i na warsztatach wypracowujemy rozwiązania dla Ciebie albo mówicie, okej, dobra, nie zrozumieliśmy się, możemy przerwać w każdym momencie. To się nigdy nie zdarzyło, natomiast założenie jest takie, że od początku budujemy na podstawie odpowiedzialności i zbudowania tego, że to Ty wdrożysz to sobie w życie, oczywiście przy naszym wsparciu. Akademia Zarządzania Projektami tak naprawdę, wolę to nazywać Akademią Lidera Projektów, gdzie my bardzo mocno jedziemy na podstawie, czyli pokazujemy, że jesteś liderem projektu, Twoi ludzie są liderami projektów, dajemy im wiedzę, jak się poruszać w projektach, na poziomie procesu, na poziomie ludzi, na poziomie narzędzi i ćwiczymy, jak to zarządzanie projektami ma wyglądać w Twojej organizacji.
I to jest szyty na miarę program w zależności, od ilości osób, od podejścia, od kultury organizacji, od tego, czego oczekujesz, szyjemy go na miarę. Wynikiem Akademii Lidera Projektów jest to, że masz na koniec wytrenowany w taki sam sposób zespół ludzi, którzy są w stanie dźwignąć na siebie projekty. Mega skuteczny temat.
Kolejny element to jest wdrożenie narzędzi do zarządzania projektami, gdzie tutaj pracujemy z organizacjami, które mówią, okej, dobra, słuchaj, my sobie już ogarniamy pewne tematy, mamy narzędzie, chcemy je wykorzystać, chcemy je wykorzystać na maksa, bo chcemy oszczędzić czas, chcemy pracować sprawniej i my wdrażamy to dla Ciebie razem z zespołem i uczymy, w jaki sposób z niego korzystać. Na przykład, jak sobie zapanować nad dużą ilością projektów, jak zaplanować jeden projekt, jak pracować ze sobą na co dzień, jak wymieniać się informacjami, jak sprawić, żeby wyeliminować maile, a komunikować się prostszy sposób, jak mieć powiadomienia, ale nie być nimi zawalonymi, tylko mieć te konkretne, które Cię faktycznie interesują, jak pracować ze sobą na co dzień skutecznie. To wdrożenie polega na tym, że ustalamy, czego potrzebujesz, dopasowujemy narzędzie, a później pracujemy z Twoim zespołem, żeby zespół ruszył. Tutaj jest połączenie wiedzy, umiejętności i postaw. Zresztą postawy w dużej mierze na pracy na narzędziach bazuje się już w trakcie wdrożenia.
Webinary prowadzę ja najczęściej, chociaż coraz częściej nasi trenerzy także, na tematy związane z zarządzaniem projektami, z przywództwem, z technologią. Przykłady takich webinarów to jest Jak być ninja w każdym projekcie, Jak AI może zastąpić kierownika projektu, gdzie opowiadam o trickach, technikach i fireworkach, ale też o praktycznym podejściu do narzędzi, albo tematy związane z przywództwem, jak podejmować decyzje, jak radzić sobie wyzwaniami. Kiedy zastosowanie webinarów ma sens albo tej formy? Kiedy masz dużo osób, które fajnie, żeby poznały nową wiedzę, żeby pobudzić ich trochę myślenie.
I to, co ciekawa forma, jest taka, że to jest wiedza, to jest inspiracja przekazana z perspektywy autorytetu i często zapalenie, albo czasem wbicie szpilki, po to, żeby rozbudzić pewne konkretne postawy. Proaktywności, brania na siebie tematów, dowożenia tego dalej i pokazania, że znowu bardzo dużo zależy od indywidualnej odpowiedzialności i indywidualnej postawy.
I wreszcie kursy online i sklep kierownika projektu. Mamy pozbierane kursy online, na zasadzie najważniejsze. Poprowadź swój pierwszy projekt, Poznaj metodę 12 pytań, Poprowadź wiele projektów, co my jeszcze mamy? Mamy System pracy dla ciebie, System pracy do zespołu i kilka dodatkowych. Idea tego sklepu kierownika projektu kursu online i szablonów powstała po to, żebyście indywidualnie mogli popracować nad swoim podejściem do zarządzania projektami.
Jako Leadership Center głównie realizujemy szkolenia duże dla firm, natomiast ja od początku miałem taką ideę, że oprócz książki warto dać też materiały, z którymi każdy może popracować indywidualnie, bo nie każdy pracuje w firmie, która stawia mocno na rozwój i mocno was inwestuje. Więc to też jest opcja. I to też jest opcja dla indywidualnych przedsiębiorców, żeby od początku układać sobie pracę w pewien usystematyzowany sposób, żeby później się nie wywrócić.
Pracowaliśmy z różnymi firmami, od małych, dużych, średnich. To jest ciekawe, że z niczego, z pomysłu, wbudowaliśmy organizację, która robi naprawdę fajne rzeczy. Ja też mam przyjemność nad tym pracować, dlatego też z pasją o tym staram się opowiadać. Mówię o sobie i o nas w kontekście takim, z którym możemy razem podziałać. To, co mogłoby być ważne, to jeżeli któryś z tych tematów Cię interesuje, skontaktuj się z nami. Jak uważasz, że OK, dobra, fajnie by było, żebyście popracowali z moją firmą, bo u mnie czegoś takiego nie ma, prześlij kontakt do nas, do swojego HR, do oddziału.
Możemy podziałać. Prześlij do osoby decydującej namiary do nas z rekomendacją albo do nas prześlij namiary na tą osobę i będziemy się kontaktować. Dzięki. Zamieszałem chyba na koniec, bo dużo łatwiej nagrywa mi się filmy, w którym mówię tylko i wyłącznie o wiedzy, a nie ofercie, bo to chyba w ogóle jest błąd, ale mniejsza w tym.
Mam nadzieję, że do świadomych osób to dotarło. Jak się Wam podoba to, co robimy, polecajcie przyjaciołom. Jak się Wam nie podoba, polecajcie wrogom w kontakcie.
VIDEO