Jak być dobrym liderem? Jak być dobrym menedżerem? Jak być dobrym szefem? Dziś opowiem o praktycznym przywództwie, czyli o wzniosłych tematach w praktycznym stylu. Będzie o zadaniach lidera oraz o tym na co należy zwrócić uwagę zarządzając zespołem.
Jeśli nie wiesz jeszcze na czym polega zarządzanie projektami, na pewno warto odwiedzić artykuł – Zarządzanie Projektami – co to właściwie jest.
Do zarządzania firmą potrzeba tylko dwóch małp
Przeglądałem Gilberata i w tym miesiącu chodzą za mną małpy odnośnie zarządzania. W jednym z odcinków powiedział, że do zarządzania firmą potrzeba tylko dwóch małp. Pierwsza małpa jest od tego, żeby pokazywać Power Pointa, a druga, żeby patrzyła co pokazuje pierwsza małpa. Można się pośmiać, można się zastanowić. Jeżeli jesteś właścicielem firmy, zależy Ci, żeby budować wartość, jeżeli jesteś managerem zatrudnionym u kogoś to budowanie wartości buduje twoją wartość i zapewnia bezpieczeństwo w dłuższym okresie.
Myśl jak przedsiębiorca
Jaki jest sens istnienia Ciebie i Twojego zespołu? Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na to pytanie? Myśleć jak przedsiębiorca oznacza trzy elementy – misja, wizja i sens. Misja to rozwiązywanie istniejącego problemu, którego nikt inny nie jest w stanie rozwiązać/lepiej rozwiązać. Wizja to wyobrażenie sobie, gdzie będziecie za rok (trzymajmy się tej perspektywy rocznej). Zastanów się, gdzie za rok chcesz być ze swoim zespołem, co chcecie robić i jak pracować, jak świat będzie was postrzegał, co ty chcesz wyciągnąć dla siebie. Jak jesteś w stanie sobie wyobrazić gdzie idziesz to łatwiej dotrzeć do celu. Trzeci element to sens. Pytanie czy ten rok będzie spędzony z sensem czy nie. Rola managera, kierownika projektu jest nadanie sensu pracy tych ludzi, którzy tobie podlegają.
Zaczynaj z wizją końca
To myśl z książki “7 nawyków skutecznego działania”, którą stosuję. Chodzi o to, żeby sobie wyobrazić gdzie jest nasz cel. Bez celu gdzieś dojdziesz, ale nie wiadomo czy tam gdzie chcesz. Bez celu jest bezpiecznie, bo nikt nie może się przyczepić, ale jest antyrozwojowo. Postawa lidera to określenie co jest celem, na czym się koncentrujemy, co nas przybliża do celu. Będziesz mieć dużo rozproszeń w czasie podróży, jeżeli masz cel łatwiej odstrzelisz zbędne rzeczy. Mając cel wiesz czy jesteś bliżej, widać postępy. Sprawdzałem czy są jakieś prace w których ludzie mają większe poczucie, że ich praca jest sensowna. W jednej ze statystyk znalazłem, że 88% ludzi ma poczucie sensu w armii. Chronisz ludzi, masz poczucie misji. Niskie wyniki ok 38% znalazłem w działach sprzedaży, tam częściej słyszysz nie niż tak więc motywacja może spadać.
Graj według jasnych zasad
Są zasady, których się trzymamy, to powoduje większe poczucie bezpieczeństwa, unikamy konfliktów. Te jasne zasady to kilka rzeczy, po pierwsze struktura. Jak jesteście zorganizowani, jaki jest zakres odpowiedzialności, a także zasady współpracy w momencie kiedy coś nie jest do końca jasne. Czy wiesz jaka u Ciebie jest struktura, czy masz zakres odpowiedzialności i jak współpracujecie w momencie, gdzie coś nie jest do końca oczywiste.
Deleguj odpowiedzialność, nie problemy
Dylemat wielu managerów jest taki, że ludzie przychodzą do Ciebie z problemem i próbują go na Ciebie przerzucić. W pewnym momencie jesteś zasypany tymi problemami. Jak będziesz je brać wszystkie na siebie polegniesz. Może być tak też, że zaczniesz przerzucać swoje problemy na zespół, uważaj, bo jak przerzucisz niżej skomplikowane problemy z którymi sam nie mogłeś dać rady, to na jakiś czas pozbywasz się problemu, ale on wróci ze zdwojoną siłą. Twoja robota jako managera jest zgrać pewne rzeczy, żeby ze sobą grały, a nie robienie czegoś za ludzi. Jesteście na tym samym wózku, ale trzeba określić za co odpowiadasz Ty, a za co odpowiadają twoi ludzie.
Komunikacja głupcze
Większość problemów wynika z niedogadania. Możemy korzystać z różnych opcji i narzędzi. Jedną ze znienawidzonych form jest spotkanie, dlatego, że często są źle prowadzone. To jak robić spotkania, jak robić ustalenia, to bardzo ważna rzecz. Spotkania sensownie prowadzone spotkań jest potrzebne, dobre robienie ustaleń i przeglądów, żeby wiedzieć czy mamy właściwy rytm to podstawa. Warto o to zadbać.
Jak to wszystko o czym mówię zrobić? Zapraszam do naszej Szkoły Zarządzania Projektami Online, tam znajdziesz 3 kursy, które Ci w tym pomogą:
“Delegowanie zadań – jak to robić dobrze” – jak sprawić, żeby to co chcesz, żeby było zrobione, było faktycznie zrobione. Ten kurs ma pokazać jak przekładać zadania w zakresie odpowiedzialności, żeby były wykonywane.
“Jak prowadzić spotkania z zespołem” – jak mogą przebiegać przykładowe spotkania z zespołem w zależności od ich celu, jak wypracować zasady spotkań, w jaki sposób angażować pracowników w spotkania zespołowe.
“Jak określić misję i zaplanować swoje działania” – jak zdefiniować swoją misję lidera, na jakich poziomach możesz budować swój autorytet, w jaki sposób rozpoznać priorytetowe cele i działania oraz po czym poznać, że je realizujesz.
Warto się zastanowić w którym elemencie potrzebujesz pomocy, jeżeli, któryś Cię zainteresował wybierz coś dla siebie.
VIDEO