Jamboard – co to jest?
Jamboard to idealny przykład darmowego narzędzia wspierającego. Jego obsługa jest bardzo prosta. Całość skupia się na bazie białej tablicy, na której umieszczamy kolorowe karteczki typu post-it z istotnymi dla nas informacjami. Całość możemy modyfikować za pomocą kilku dostępnych w narzędziu opcji edycji. Produkt nie jest przeznaczony do zarządzania samego w sobie, ale doskonale sprawdzi się, np. do realizacji retrospekcji w zespole – także zdalnej. Za jego pomocą na wiele różnych sposobów przeprowadzimy ćwiczenie zbierania wymagań interesariuszy. Sprawdzi się również jako narzędzie, w którym podsumujemy pracę zespołu.
Jeżeli szukasz innych narzędzi wspomagających albo potrzebujesz narzędzia, które będzie pomagało bezpośrednio w prowadzeniu projektów, zachęcamy Ciebie do pobrania stworzonego przez nas raportu „Narzędzia do zarządzania projektami”, którego pierwszą wersję stworzyliśmy jakiś czas temu (druga jest już w drodze). To podsumowanie wnikliwej analizy porównawczej wybranych narzędzi do zarządzania projektami, portfelem projektów, czasem i zasobami. Raport został sporządzony na podstawie testów, podczas których uważnie przyglądaliśmy się wszystkim funkcjom oferowanym przez poszczególne narzędzia. Wykorzystując dotychczasową wiedzę oraz doświadczenie poddawaliśmy próbom każdy program.
Raport możesz pobrać tutaj>>>
W czym może pomóc Google Jamboard?
Zastosowań dla Google Jamboard można znaleźć naprawdę sporo. Jednym z nich, jak już wyżej wspomnieliśmy, jest retrospekcja. Bez problemu możemy podzielić naszą tablicę na 4 części, udostępnić link współpracownikom i pracować „na żywo” z całym zespołem. Nie znaleźliśmy oficjalnej informacji, ile osób może pracować jednocześnie, ale spoglądając na inne narzędzia producenta przeznaczone do współpracy, możemy wysnuć wniosek, że nie powinno być żadnych przeciwskazań, żeby nad dokumentem pracowało do 100 osób. Nie mieliśmy okazji pracować w tak dużej grupie, ale przy 50 osobach Jamboard jak najbardziej sobie poradził.
Kolejną możliwością wykorzystania produktu jest tworzenie planu. Możemy stworzyć tutaj zarówno łatwy proces, jak i analizę procesu produkcyjnego dla klienta, który będzie opiewał na kilka stron czy tablic. Sami pracując nad niektórymi projektami wykorzystujemy to narzędzie i trzeba przyznać, że radzi sobie z tym dobrze.
Zasadniczo w wykorzystaniu Jamboarda ogranicza nas tylko i wyłącznie wyobraźnia. Możemy zebrać potrzeby pracowników, problemy, rozpisać strategię komunikacyjną czy zakres kursu do stworzenia. Odrywając się od projektów, warto zauważyć, że możemy tworzyć tutaj po prostu notatki :).
Google Jamboard – komu może się przydać?
Jamboard na pewno spodoba się osobom, które lubią prostotę. Znajdziemy tutaj możliwość prac manualnych, rysowania, malowania czy tworzenia „żółtych karteczek”. Jeżeli jesteś jedną z nich, potrzebujesz sobie wszystko zapisać i rozrysować na kartce, to to narzędzie powinno Ciebie zadowolić.
Jak w praktyce działa Google Jamboard?
Narzędzie jest proste i intuicyjne. Po stworzeniu nowej tablicy pojawia się biała przestrzeń wypełniająca praktycznie całą powierzchnię ekranu. Z lewej strony znajdziemy mały pasek, który daje nam dostęp do ośmiu podstawowych funkcji. Pierwsza z nich to pióro. Po kliknięciu mamy możliwość wybrania wirtualnego pióra, markera, zakreślacza lub pędzla, a wszystko w jednym z sześciu kolorów. Dzięki tej funkcji możemy tworzyć odręczne notatki, powiązania czy po prostu zaznaczać interesujące nas informacje. Następna w kolejce jest gumka, tej funkcjonalności chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć :)
Kolejne z nich to „Wskaźnik”, który pozwala nam łapać oraz przeciągać obiekty i „Notatka” czyli tworzenie samoprzylepnych karteczek. Po wybraniu tej funkcji pojawi się nam okno do wpisania notatek. Możemy wybrać jeden z 6 kolorów i wprowadzić tekst. Obowiązuje tutaj ograniczenie 181 znaków, ale spokojnie, nie musimy ich liczyć, na bieżąco w trakcie wpisywania na dole okna wyświetla się pasek postępu, który obrazowo pokazuje nam, ile jeszcze tekstu możemy umieścić. Po zakończeni klikamy „Zapisz” i karteczka pojawia się na naszej tablicy. Możemy dowolnie zmieniać jej wielkość i kąt pod jakim będzie wyświetlana.
Następna funkcja daje nam możliwość dodania obrazu. Możemy zrobić to na kilka sposobów. Wgrać z dysku, pobrać za pomocą URL czy, co chyba jest najciekawszą opcją, wyszukać bezpośrednio w grafice Google i dodać z poziomu programu. Grafiki, tak jak w przypadku karteczek, możemy dowolnie przemieszczać, zmieniać rozmiar i obracać. Następna z funkcjonalności „Pole tekstowe” działa analogicznie jak w każdym narzędziu. Daje nam możliwość dodania zwykłego tekstu. Ostatni na pasku jest „Laser”. Przyda się na przykład podczas prezentacji, żeby wskazać naszej publiczności o czym aktualnie mówimy.
Górny pasek narzędzia jest jeszcze skromniejszy. Mamy tutaj możliwość cofania czy przywracania zmian, pomniejszania/powiększania tablicy, czyszczenia całej powierzchni lub zmiany tła. Do wyboru mamy kilka predefiniowanych, takich jak linie i kratki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodać własne. Na samej górze wyświetla się ilość kart, które mamy utworzone w ramach jednego Jamboarda. Ich maksymalna ilość wynosi 20, a żeby dodać kolejną wystarczy kliknąć strzałkę w prawo.
Zdecydowaną zaletą narzędzia jest, jak już Google zdążyło nas przyzwyczaić, funkcja auto zapisu. Każdy z naszych kroków jest na bieżąco zapisywany, więc nie musimy się martwić, że jeżeli nie zapiszemy zmian, te z jakiegoś powodu przepadną. Dodatkowymi atutami są: możliwość pobrania naszych notatek w formie PDF albo obrazu; aplikacja mobilna, dzięki której możemy w każdym miejscu i o każdej porze zarówno obejrzeć jak i szybko zanotować nasz pomysły, a także cena Jamboarda- jest całkowicie darmowy :).
Recenzję znajdziesz również w formie wideo na kanale YouTube
„Zarządzanie Projektami – Mariusz Kapusta”.
Podsumowując, jest to bardzo dobre narzędzie wspomagające, które dzięki swojej elastyczności i prostocie sprawdzi się zarówno w kilkuosobowej firmie jak i dużej organizacji. Jeżeli szukasz narzędzia do ułatwienia pracy twojej i twojego zespołu, to zdecydowanie powinieneś poświęcić chwilę na Jamboard, albo skorzystać z naszej usługi „Dobór narzędzi projektowych – Indywidualne doradztwo”. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie narzędzia zarówno wspierające jak i te do zarządzania projektami, czasem lub zespołem.