Jak dobrze rozpocząć swój projekt? Jak stworzyć dokument, dzięki któremu dobrze sprzedasz swój pomysł, będzie na tyle atrakcyjny i czytelny, że obroni Cię nawet w trudnej sytuacji? O tym będzie dzisiejszy artykuł, pokażę Ci to na konkretnym szablonie, zapraszam
Będziemy pracować na materiałach, które przygotowałem dla czytelników mojej książki „Zarządzanie Projektami Krok po Kroku”. Wejdź na stronę www.leadership-center.pl/dla-czytelnikow-ksiazki to zostaniesz przekierowany do strony z materiałami. Pobierz dokument Karta Projektu Średniego.
Karta projektu powstaje na początku projektu. Służy temu, żeby się zorientować nad czym będziemy pracować. W każdej sekcji pobranego szablonu zamieściłem pytania, wystarczy, że na nie odpowiesz i będziesz mieć gotowy dokument.
Jeśli zastanawiasz się po co to robić, opowiem Ci historię uczestniczki jednego z moich szkoleń. Pracowała ona w firmie, w której były zablokowane wydatki na jakiekolwiek projekty. Ta dziewczyna po szkoleniu, rozpisała w tym szablonie projekt i poszła z nim do zarządu. Co się okazało? Znalazło się 100 000 zł na projekt. Dlaczego? Bo była jedyną osobą, która przyszła z tak dobrze rozpisanym projektem, że zarząd stwierdził, że wie co robi i pieniądze nie zostaną zmarnowane.
Większość projektów rozsypuje się, bo mówisz o pomyśle, nie jest on skonkretyzowany. Karta projektu służy temu, żeby pomysł ubrać w coś konkretnego. Później z tym dokumentem będziesz chodzić do osób, które chcesz zaangażować w projekt. Karta jest skonstruowana w taki sposób, że opowiada historię całego projektu:
– skąd on się wziął
– co chcemy osiągnąć
– z kim będziemy pracować
– jakie są kryteria sukcesu
– co będzie zrobione i kiedy
– ile to będzie kosztować
– czego nie będziemy robić
– co może pójść nie tak
– co może pomóc
– jakie są zagrożenia
– kto jest sponsorem
– kto jest kierownikiem projektu
– inne
Prosty, konkretny dokument.
Jak z tego korzystać?
Pobierz szablon i zacznij go uzupełniać. Pierwszą wersję możesz zrobić na brudno, nie staraj się zrobić od początku jej ładnie.
Zaczynamy. Co nas skłoniło do rozpoczęcia projektu? Np. Chcemy stworzyć inkubator pomysłów. Coś takiego, co pomoże ludziom, którzy mają fajne pomysły społeczne. Stworzyć przedsiębiorstwo, które rozwiązuje problem a jednocześnie na tym zarabia.
- Jest na rynku zapotrzebowanie na takie rzeczy
- Mamy przetestowane rozwiązania z kilkoma organizacjami NGO
Po co go realizujemy?
- Lubię takie akcje
- Rozwój zarządzania projektami
Co chcesz osiągnąć?
- Inkubacja100 social enterprises
Po czym poznasz, że cel został osiągnięty?
- Firmy zyskają finansowowanie i będą się utrzymywać
Kiedy to ma być osiągnięte?
- 2019 pilotaż procesu, min 1-3 firmy start-upy
Gdzie to ma być osiągnięte
- Polska
Z kim to ma być osiągnięte?
- Zaprzyjaźnione organizacje NGO
To działa tak, że później usuwasz pytania i zostawiasz same odpowiedzi. Jeśli którejś z odpowiedzi nie jesteś pewien możesz ją oznaczyć np. na żółto. Jeśli nie masz w ogóle odpowiedzi to zaznaczasz np. na czerwono i wiesz, że nie jest to coś co zleciła osoba, a co sam wymyśliłeś.

Praca z tą kartą po tym jak powstanie plan ostateczny idziesz do osoby, która zleciła Ci projekt, pokazujesz kartę i sprawdzacie czy dobrze się rozumiecie.
Podsumowując – w taki sposób zaczyna się projekty. Jest to bardzo fajna rzecz i sprawdza się w wielu miejscach. Jeśli nie mamy spisanego projektu w taki sposób, to idziemy w ciemność i trudniej jest opowiadać o tym dalej.
Bardziej rozbudowany szablon karty projektu wraz z nagraniem live możesz kupić tutaj >>>