Jeżeli coś skomplikujesz to nie zadziała, Jeżeli będzie tylko teoretyczne to nic nie zmieni. Jeżeli będzie żmudne to zrezygnujesz i na koniec nie będzie efektu.
Projektowałem, testowałem i wdrażałem nasze flagowe szkolenie Fundament Zarządzania Projektami.
- Jeżeli szukasz ciekawego szkolenia dla siebie lub swojego zespołu
- Jeżeli chcesz wejść w świat zarządzania projektami
- Jeżeli już zarządzasz projektami, ale chcesz usystematyzować swoją wiedzę
To zapraszam na szkolenie! A jak należysz do bardzo dociekliwych i chcesz wiedzieć, co o szkoleniu myślą uczestnicy, to zapraszam do przeczytania wpisu. Wszystko, co chcesz wiedzieć, a boisz się zapytać ;)
Ten wpis dla niektórych może być za mocno sprzedażowy, więc jeśli nie szukasz szkolenia, nie zastanawiasz się nad poszerzeniem swojej wiedzy z zarządzania projektami to zapraszam do innych wpisów.
Fundament Zarządzania Projektami – historia
Historia jaka stoi za tym szkoleniem to historia pewnego marzenia. Pomysłu na to, że można zarządzanie projektami robić inaczej. Jak mnie szkolono z zarządzania projektami to było dużo tabelek, dużo bardzo użytecznej wiedzy. Później się okazuje, że jak zaczynasz wdrażać to całe dobro w życie to potrafi być to za trudne we wdrożeniu, w przyswojeniu przez ludzi i wpadasz we frustrację.
Pomysł, który miałem, że zrobimy szkolenie proste, praktyczne i przyjazne. Przez lata sprawdziliśmy co działa, co funkcjonuje, które narzędzia są potrzebne. Jak można wejść w zarządzanie projektami z głową, a nie zakopać się w kolejnym temacie, który trzeba będzie długo rozwiązywać. Jeszcze jedno założenie, które stało za tym szkoleniem, było takie, że możemy się uczyć długimi dniami detali zarządzania projektami bazowy program przygotowujący do certyfikatu PMP to było bodajże 10 dni. Widziałem, że dla większości osób które szkoliliśmy to było za dużo. Całą wiedzę da się skondensować.
Fundament bazowo jest wersją dwudniową, czasem prowadzimy też wersję jedno dniową jako Intro do Zarządzania Projektami. Była taka potrzeba, bo nie wszyscy mieli budżet, niektórzy chcieli mieć w pigułce, wszystko jednego dnia. Dlatego jest też taka modyfikacja. Fundament Zarządzania Projektami jest naszym głównym narzędziem, które robi świetną robotę
Jak jest skonstruowane szkolenie Fundament Zarządzania Projektami
Fundament Zarządzania Projektami ma Ci dać całą wiedzę odnośnie tego jak sobie poukładać projekt. W jakie pułapki się wpakujesz ze względu na to jak mamy skonstruowany mózg i co z tym zrobić, jak podejść do projektu, żeby mieć to w miarę prosto w głowie, ale się nie zajechać. Kilka punktów programu Wam powiem na szybko.
Przekazuję Wam metodę 12 Pytań KISS PM®. Jak sobie zadać te 12 pytań we właściwy sposób, odnieść to do swojego projektu, żeby móc na tym pracować. Później robiąc swój projekt, żeby umieć się w tym poruszać. Pracujemy na abstrakcyjnym przykładzie oraz przypadki uczestników, jak to zarządzanie ma działać konkretnie u Was. Model, który przekazuje jest sprawdzony, ale najważniejsze jest w jaki sposób on się osadza, w kontekście w którym pracujesz. Dla części firm okazuje się, że nie ma potrzeby wszystkich 12 pytań, aż tak mocno rozgryzionych, ze wszystkimi narzędziami. Każde z tych pytań można zgłębiać w nieskończoność, ale okazuje się, że nie we wszystkich firmach potrzebna jest całość. Jednocześnie z trenerem można potwierdzić, że to jest dobry sposób myślenia.
Oprócz metody przechodzimy przez każde z 12 pytań po kolei przez różne narzędzia do wykorzystania. Odkrywania problemów, określanie celów, jak to robić poprawnie, jak identyfikować kluczowe osoby i wyłapać problemy, które mogą wyniknąć jeśli nie zidentyfikujesz osób. Jak się dowiedzieć o co ludziom chodzi i co zrobić na początku projektu, żeby na koniec nie usłyszeć, że nie o to chodziło.
Później przechodzimy do planu – o czym trzeba pamiętać i jak rozkładać plan projektu, tak, żeby nie zapomnieć o rzeczach ważnych, ale nie zakopać się w detalach. Jak szacować czas i koszty w sytuacji, w której nie wiesz ile coś kosztuje, bo robisz to po raz pierwszy, albo dostajesz wyzwanie od szefa, że za pół roku macie być na nowym rynku. Jak przypisać odpowiedzialność w zespole i skąd się bierze to, że ludzie tej odpowiedzialności unikają. Jak zarządzić ryzykiem w czasie przerwy na lunch, żeby zrobić analizę ryzyka, przełożyć ją na konkretne działania i jak tego pilnować. Wreszcie jak monitorować cały projekt, jak prowadzić spotkania statusowe, żeby się nie zamieniły w beznadziejne nasiadówki. Jak wykorzystać czarny zeszyt, super narzędzie do tego, żeby przypilnować projektu. To wszystko w interakcji z Wami.
To jest baza. Trener przynosi swoje doświadczenie, sprawdzony model, Wy dodajecie do tego Waszą rzeczywistość. Na szkoleniu otwartym mamy osoby z różnych branż, kilkanaście osób. Ktoś jest z budowlanki, ktoś z logistyki, ktoś z IT, ktoś z marketingu, ktoś z produkcji, a ktoś z finansów i okazuje się, że można znaleźć wspólny język. Da się przepracować wspólnie projekt ucząc się narzędzi, które są uniwersalne dla tłumaczenia różnych rzeczywistości.
Na szkolenia zamknięte przychodzi cały zespół z jednej firmy, żeby się nauczyć jak wspólnie funkcjonować bazując na tym samym języku.
Fundament Zarządzania Projektami – co to szkolenie daje?
Przeskanuję kilka ankiet, nie filtrowałem, nie ma takiej potrzeby. Owszem zdarza się, że raz na jakiś czas dostanę feedback, że komuś się totalnie nie podobało, zdarza się bardzo rzadko. Dobierając trenerów szukaliśmy takich z którymi chemicznie działamy i jesteśmy w stanie podpisać się za nich. Te osoby przeszły przez nasz proces, znają model, są fajnymi osobami, które podzielają nasze wartości i dowiezie jakość.
Co dało mi szkolenie – jedno z pytań ankiety. I teraz kilka odpowiedzi:
“To szkolenie dało mi to, że słowo projekt nie zawsze oznacza duże i skomplikowane procesy”. Dużo osób myśli, że zarządzanie projektami jest tylko dla bardzo dużych tematów, my codziennie robimy projekty. Większość z nich to małe rzeczy, ale czasem takie małe rzeczy potrafią wygenerować sporo stresu, bo w miarę wcześnie nie zostały rozpoznane jako projekt i zapomniało się o prostych rzeczach. Część osób się boi, że od tej pory będzie musiał wszystko rozpisywać w papierach. Nic bardziej mylnego, dajemy formularze, szablony z których można korzystać ale zachęcamy do tego, żeby były jak najprostsze. Pomyślenie projektowo sprawia, że nie pakujesz się w problemy.
“To szkolenie dało mi spojrzenie na dotychczasowe zarządzanie projektami i narzędzia do lepszego planowania”. Dla wielu osób, które mają już zarządzanie projektami to Fundament jest takim narzędziem, które pozwala świadomie poukładać swoje doświadczenie. Jest sporo osób, które mają doświadczenie, ale nigdy nie nazywały tego w świadomy sposób i brakuje im struktury. Nieświadoma kompetencja. Dodanie do tego części świadomej kompetencji sprawia, że efektywność rośnie i łatwiej dogadywać się ze światem zewnętrznym.
“To szkolenie dało mi podstawy merytoryczne i praktyczne do pracy w projektach oraz wskazanie kierunku dalszego rozwoju”. Nasi trenerzy nie mówią o teorii, mówimy o modelach, które działają. Mówimy o tym, jak te modele zastosować w waszej praktyce. Jest doprecyzowanie pewnych pojęć, żebyśmy poruszali się w tej samej, uzgodnionej rzeczywistości, natomiast to są modele. Zaaplikowanie ich wynika z naszego doświadczenia, z pracy na naszych projektach. Jest teoria i praktyka połączone razem z modelami. Część osób zastanawia się czy być kierownikiem projektu czy nie, większość z osób nie będzie szła w kierunku kierowników projektów. W większości przypadków szkolimy managerów i specjalistów do tego, żeby w projektach, które do nich wpadają potrafili sobie poradzić. Trafiają się też kierownicy projektów z nastawieniem na tą ścieżkę, żeby rozpocząć właściwą drogę, mieć praktyczną wiedzę, poukładać ją. Fundament daje ramę, żeby wasze doświadczenie móc sprzedać odpowiednio.
“To szkolenie dało mi wiele możliwości do wyboru przy realizacji projektu.” Dostajesz koszyczek narzędziowy z którego wybierasz sobie to co jest Ci potrzebne. Dostajesz ramę. Jakie narzędzia wybrać, jak szybko przeskanować projekt, dopasować właściwe narzędzia.
“To szkolenie dało mi ogólne pojęcie o etapach projektu”. Pokazujemy też jak projekt się rozwija, skąd się bierze. To przewidywalny proces.
Kolejne pytanie z ankiety “Najbardziej wartościowa dla mnie rzecz, którą wyniosłem ze szkolenia to…” i kilka odpowiedzi”
“Najbardziej wartościowa dla mnie rzecz to planowanie”. To co robimy to planujemy projekt. Bardzo wiele osób nie miało szansy doświadczenia planowania projektu. O co w tym chodzi. Planujemy od pierwszego kroku. Co planowanie oznacza na poziomie kierownika projektu, na poziomie zespołu, co się dzieje pod spodem, jak te elementy się łączą i do czego to planowanie jest. Planujemy cały projekt. Jeżeli się otworzysz na ciekawość tego co się dzieje pod spodem, to dostajesz niesamowite narzędzie do tego, żeby być partnerem do rozmowy w górę. Z prezesem, z szefami.
“Najbardziej wartościowa rzecz, którą wyniosłem ze szkolenia to współpraca w zespole, podział zadań, usystematyzowanie pracy przy pomocy programu ASANA.” Na Fundamencie Zarządzania Projektami pokazujemy również z jakich narzędzi skorzystać, bo w narzędziach odbywa się rewolucja. Do samych narzędzi mamy inne szkolenia, natomiast dostaniecie przegląd tego jak można tą całą wiedzę wykorzystać w nowoczesnych narzędziach.
“Najbardziej wartościowa rzecz dla mnie to szukanie od podstaw, czyli 5x dlaczego”. Szukanie dlaczego projekt robimy, wykorzystujemy taką metodę 5x dlaczego, żeby się dogrzebać do tego dlaczego ten projekt warto robić albo dlaczego w niego nie warto się angażować.
Kolejne pytanie z ankiety “Najciekawszym punktem szkolenia było…” i znowu kilka odpowiedzi:
“Poznanie cyklu życia i życie projektu i dobranie odpowiednich narzędzi” W zależności od cyklu życia i etapu trochę inne narzędzia będą potrzebne na poszczególnych etapach. To mocno porządkuje, na jednym slajdzie co gdzie, kiedy użyć.
“Planowanie projektu”, “Połączenie wiedzy praktycznej z teorią”
Szkolenie Fundament Zarządzania Projektami prowadzimy również w formie online. Okazało się, że nie traci na wartości cały przekaz, a co więcej momentami łatwiej się skupić pracując na narzędziach na których pracujemy. Dla mnie to był też ciekawy kierunek, że warto na projekcie czasami pracować online, gdzie każdy siedzi spokojnie na swoim stanowisku i mamy współdzielone narzędzia. Na szkoleniu na żywo zaczynamy je pewną grą, która daje dużo do myślenia.
Kolejne pytanie z ankiety “Najbardziej u trenera cenię…”
“Otwartość, poczucie humoru i wiedzę”, “Bezpośredniość, historyjkę, zaangażowanie, kreatywność”, “Otwartość, uniwersalność stosowanych zasad i rozwiązań”, “Komunikatywność, spostrzegawczość”, “Doświadczenie w biznesie”, “Otwartość, komunikację”, “Przygotowanie”.
Kolejne pytanie z ankiety “Co na pewno zastosuję w praktyce?”
“Przedstawione metody”, “Zasada 60-40” – ta zasada dotyczy zarządzania czasem, efektywności osobistej. Zarządzania projektami od efektywności osobistej nie da się oderwać. Sam Fundament nie ogarnie wszystkich tematów, bo jest ich sporo. Natomiast dajemy sobie przestrzeń na to, żeby każdy z tematów, który uczestnicy wrzucają móc też przepracować. Na tym szkoleniu poświęciliśmy część czasu na to jak sobie radzić jak tych projektów jest bardzo dużo, a czasu bardzo mało.
“Technikę zjadania żab” “PM HOUSE”
Nie będę przechodził przez wszystkie pytania z ankiety. Podsumowując jeżeli zaczynasz przygodę z zarządzaniem projektami, chcesz zrobić to dobrze, to Fundament Zarządzania Projektami jest dla Ciebie. Jeżeli jesteś managerem, chcesz, żeby Twój zespół działał w skoordynowany sposób, chcesz zadbać o swój zespół, dbać by zmierzał we właściwym kierunku to Fundament Zarządzania Projektami jest dobrym rozwiązaniem dla Twojego zespołu. Jeżeli masz już doświadczenie w projektach ale nie poukładałeś tego to Fundament Zarządzania Projektami jest dla Ciebie.
Napiszcie w komentarzach jeśli macie jakieś pytania odnośnie szkolenia.
Sprawdź szczegóły szkolenia Fundament Zarządzania Projektami! (kliknij – przejdź do planu szkolenia)
VIDEO