Dziś sprawdzimy czy nadajesz się do roli kierownika projektu. Zrobimy test osobowości. Zapraszam do lektury.
Czy da się 4 literami opisać osobowość człowieka? Da się, testowałem to na sobie, na zespołach z którymi pracowałem i pokażę Ci coś co mi bardzo otworzyło oczy na to w jaki sposób działam i kim jestem. Można tylko przeczytać, ale dużo większą wartość z tego wyniesiesz jak zrobisz to o co Cię poproszę. Do tego przygotuj kartkę i długopis, no chyba, że masz świetną pamięć, to wtedy kartka i długopis nie będą Ci potrzebne ;)
Test MBTI
Określimy Twój typ osobowości i pokażę Ci czy z tym typem osobowości nadajesz się na kierownika projektu. Zaczynamy. Będzie o teście MBTI (Myers-Briggs Type Indicator). Każde rozwiązanie ma całą masę swoich krytyków i tu pewnie też się tacy znajdą. Natomiast ja sprawdziłem czy ten test działa w praktyce i jest niesamowity. Jesteś w stanie przewidzieć jak zachowają się ludzie w zależności od tego jaki typ osobowości prezentują. MBTI jest lepsze od horoskopu bo ma 16 typów osobowości, a nie 12, więc 133% tego co daje Ci horoskop. 20 lat trwały badania zanim wprowadzono ten test w życie. Autorkami testu są dwie panie – Myers i Briggs. Test porusza się na czterech wymiarach, które dają Ci informacje.
To co warto zrobić – jeśli jesteś praworęczny to weź długopis do lewej ręki, jeżeli jesteś leworęczny to do prawej. Napisz tą niedominującą ręką na kartce trzy razy swoje imię i nazwisko. I jak było? Część osób pewnie stwierdziła, że za każdym razem było coraz łatwiej, niektórzy stwierdzili, że coraz gorzej. Ale pytanie brzmi czy się da? Czy to co na kartce było dosyć czytelne? Pewnie było. To co sprawdzamy i co Ci dziś będę pokazywał to kwestia preferencji. Jeżeli masz sytuację stresową to człowiek naturalnie zaczyna korzystać z tych zasobów, których czuje się najpewniej. Jeżeli zapakują Ci prawą rękę w gips to musisz popracować lewą, ale jak tylko zdejmą gips to wrócisz do prawej, bo będzie Ci wygodniej. W głowie działa to podobnie, jeżeli pojawia się sytuacja stresowa, pojawia się presja, to uruchamiamy preferowany sposób działania. Zachowamy się tak, a nie inaczej.
Standardowo jak pracuje się nad typami osobowości to wypełnia się kwestionariusz, drugi element to samoocena. Dziś dokonamy samooceny, kwestionariusze MBTI są w sieci różne też, co do ich jakości to inna sprawa, jest też oczywiście odpłatny oryginalny produkt. Skupimy się na samoocenie, z mojego doświadczenia wiem, że całkiem nieźle to działa. Później z kwestionariusza i oceny składa się w całościowy obraz.
Sprawdzenie preferencji na czterech obszarach
Pierwszy z nich to pytanie w jaki sposób czerpiesz energię, co Cię nakręca do działania. Drugie to w jaki sposób przetwarzasz informacje. Trzecie jak podejmujesz decyzje i czwarte w jaki sposób działasz. Co to ma do zarządzania projektami? Dużo ma i to zobaczysz na końcu, a generalnie to ma bardzo dużo do życia. Ja ten test pierwszy raz zrobiłem ok. 12 lat temu, otworzyło mi to oczy, ktoś był w stanie mi powiedzieć jak się zachowam, miał to zapisane na kartce i ja to faktycznie zrobiłem.
Przygotuj sobie teraz kartkę i narysuj tam cztery linie zakończone strzałkami. Podziel te linie na 4 części z lewej strony strzałek wypisujemy literki ESTJ a z prawej INFP będziemy przechodzić przez 4 poziomy. Będę o nich opowiadać a ty zaznacz na której części skali są Twoje preferencje. Jeżeli wyjdzie po środku to też ok.
Tego nie musisz robić niedominującą ręką ;) Zaczynamy.
Gdzie pojedziesz na wakacje?
Wyobraź sobie, że przez ostatnie 2-3 lata ciężko pracowałeś, był spory projekt, wyżyłował Cię totalnie. Masz 9 dni na idealny, przedłużony weekend, majówka. Możesz jechać gdzie chcesz, wyobraź sobie to z kim pojedziesz, gdzie pojedziesz co będziesz robić.
Ekstrawertycy i introwertycy trochę inaczej podchodzą do tego skąd czerpią energię. Introwertycy, gdy pojawia się problem to muszą go przemyśleć, zrobić i znowu przemyśleć. Czerpią energię z refleksji, zastanawiania się dlaczego coś się wydarzyło, co się zadziało, jakie niesie konsekwencje. Przemyśleć to ich sposób rozwiązywania problemów. Lubią się skoncentrować, odciąć od otoczenia, popracować w ciszy i spokoju. Mają mało zainteresowań ale mocno w nich siedzą.
Ekstrawertycy działają bardziej na zasadzie zrób – myśl – zrób. Jest coś do ogarnięcia robimy, robimy, działanie to energia, która pcha do przodu. Jeżeli masz telefon, dzwonisz, rozwiązujesz problem i jedziesz dalej. Potrzebują ludzi do tego, żeby ruszyć. Interesuje ich “wszystko” ale raczej są to płytkie drążenie tematu.
Wracając do wakacji. Introwertycy najczęściej pojadą na wakacje, gdzie będą ze sobą, z bliskimi, gdzieś gdzie jest raczej spokojnie. Czytanie książki, natura, jazda na rowerze, cisza i spokój, samotnie albo w wąskim gronie.
U ekstrawertyków bardzo dużo się dzieje, są nawet opisy jeee impreza, party, dużo ludzi, poznawanie nowych ludzi, dużo się dzieje.
Jeżeli wybrałeś pierwszą opcję to najprawdopodobniej masz preferencje introwertyczną, jeżeli drugą to preferencja bardziej ekstrawertyczna. Zaznacz odpowiednio na pierwszej linii.
Co widzisz na obrazie?
Teraz pokażę Wam obraz, popatrzcie na niego i za chwilę zobaczymy co zobaczyliście.
Część ludzi widzi dłonie, jajko i wiele szczegółów. Część ludzi widzi zagładę, koniec świata, dwulicowość ludzkiej natury, dwoistość, piekło, niebo. To pokazuje kolejną preferencje tego jak zbieramy informacje z rzeczywistości nas otaczającej.
Mamy tu podejście Sensing vs. Intuition. Osoby typu S patrzą na fakty widziałem jako, dłonie, ludzi itd. Są bardzo pragmatyczne, tu i teraz, realizm, co my tu możemy zrobić bez gadania o teoriach. Obserwują co się dzieje. Osoby N to pomysły, szeroki obraz, wyobraźnia, patrzenie w przyszłość, tworzenie teorii, koncepcji.
Nie ma tu lepszej i gorszej opcji, problem pojawia się dopiero jak jesteś skrajnie S lub skrajnie N. Utykasz w szczegółach, nie jesteś w stanie spojrzeć na szerszy obrazek. Przegięcie w jedną bądź drugą stronę powoduje, że nakładasz sobie blokady. Jeżeli jesteś super wizjoner, milion koncepcji, pomysłów, ale żadnego nie realizujesz to też kiepsko. Zaznacz sobie którą opcje preferujesz na swojej linii na kartce.
Znajomej obrabowali mieszkanie, co powiesz?
Teraz wyobraź sobie, że dzwoni do Ciebie znajoma i mówi, że obrabowali jej mieszkanie. Co powiesz, jak się zachowasz, jaka będzie Twoja reakcja, o co spytasz? Inaczej na taką sytuację zareagują kobiety, a inaczej mężczyźni. Część osób powie “czy oni są w środku, miałeś ubezpieczenie, gdzie jesteś czy dzwoniłaś na policję” punkty, które zmierzają do rozwiązania problemu. Część osób zapyta jak się czujesz, czy w porządku, czy bardzo jesteś wystraszona? Oba podejścia są dobre, ale punkt wyjścia jest inny. I jedna i druga strona chce pomóc, ale robi to w inny sposób.
Osoby T to logiczna analiza, obiektywna prawda, bezosobowe kryteria, krytyka, zadaniowość. Natomiast F to wartości, uwzględnienie różnych punktów widzenia, harmonia, żeby wszyscy razem w zespole działali, biorą pod uwagę okoliczności osobiste, nagroda przed krytyką, zadbanie o relacje.
Opowiem jeszcze anegdotkę. Jaś i Małgosia mieli kota, który zdechł. Poszli do mamy,
Małgosia pyta – Gdzie jest mruczek.
– Mruczek jest w niebie.
– Czy jest mu tam dobrze?
-Tak
– Czy Pan Bóg o niego dba?
– Tak
A Jaś mówi – Mamo mam jedno pytanie – na co Bogu zdechły kot?
Jeżeli jesteś bardziej jak Małgosia to jesteś F, jeśli bardziej jak Jaś to jesteś T.
Odznacz się na linii i jedziemy dalej.
Dlaczego warto planować?
Ostatnia preferencja pokazuje Twój sposób działania. Zadaj sobie pytanie dlaczego warto planować. Mamy tu opcję judging vs perceiving. J to osoby, które planują, zorganizowane, kontrolują, nadają strukturę, harmonogram. Osoby P to osoby impulsywne, elastyczne, nie lubią się ograniczać, dostosowują się do sytuacji i są spontaniczne.
Pamiętajcie, że to preferencja czyli to co byście woleli, kwestia przetrwania i przeżycia zależy wiadomo od tego jak się dopasujemy. Znam kierowników projektów, którzy są P, ale nauczyli się działać w inny sposób. Miałem kiedyś kwestionariusze ludzi z banku, wszyscy byli jednym typem osobowości. To było niemożliwe, okazało się, że wypełniali tak jak są nauczeni pracować w danym otoczeniu, a nie zgodnie z preferencjami. Otoczenie kształtuje zachowania, ale nie koniecznie zmienia preferencje. Czy jesteś bardziej J czy bardziej P? Jeżeli wakacje masz zaplanowane pół roku wcześniej to pewnie jesteś J, jeśli lecisz jutro na Last Minute to pewnie bardziej jesteś P.
Masz teraz 4 literki, które określają Twój typ osobowości.
Na podstawie typu osobowości da się przewidzieć jak będziesz reagował w sytuacji stresowej i gdzie może Cię to doprowadzić i jak z tego wyjść. 95% w projektach to komunikacja. Osobowość bardzo mocno na nią wpływa. Wyobraź sobie, że jest problem, część osób będzie chciala przemyśleć, a część osób zarządzi natychmiast spotkanie, żeby przegadać. Świadomość i wykorzystanie silnych stron zespołu sprawia, że działasz dużo lepiej.
Czy nadajesz się na kierownika projektu?
W uproszczeniu. Jak mamy cztery fazy projektu – rozpoczęcie, planowanie, realizacja, zamknięcie. To trochę inne preferencje są potrzebne na poszczególnych fazach. Przy rozpoczynaniu projektu dobrze się sprawdzają ludzie z podejściem introwertycznym, potrzebujesz usiąść, przemyśleć, zobaczyć szeroki obraz na co ten projekt będzie wpływał. Na planowaniu to nadal praca wąskiej grupy ludzi, ale już na szczegółach. Na realizacji wychodzisz do ludzi, musisz zgrać wiele elementów. Domknięcie to ekstrawertycy, potrzebujesz wielu ludzi, ale trzeba domknąć detali.
Rzadko w życiu jest tak, że ktoś inny robi to a ktoś inny to. To ci pokazuje, że jeżeli masz dane preferencje, to w niektórych fazach będziesz potrzebować wydatkować więcej swojej energii, żeby z daną fazą sobie poradzić. Są tematy, których po prostu nie lubisz i to normalne.
Jest taka tabelka, którą kiedyś znalazłem, pokazuje ona 16 typów osobowości, które można określić wg. testu MBTI. Znajdź siebie. Jeżeli jesteś na zielonym to jest ok. Jeżeli na zielonym i żółtym to być może jesteś followersem. Jeżeli jesteś na czerwonym to czas składać papiery jeśli jesteś kierownikiem projektu ;)
Moim zdaniem to bzdura. To by było prawdziwe, gdyby ten kwestionariusz wypełniony był na zasadzie, że zachowujemy się tylko i wyłącznie tak i tak. Jestem tylko introwertykiem, tylko myślenie, tylko planowanie itp. Prawda jest taka, że to pokazuje jedynie preferencje, natomiast uczymy się dopasowywać. Są osoby całkiem na czerwono, które sobie radzą w projektach.
Może praca projektowa nie koniecznie będzie waszą preferencją, ale nie traktujcie nigdy kwestionariuszy osobowości jako wyrocznie. Potraktujcie to jako narzędzie rozwojowe. Dowiecie się o sobie więcej, a to pozwoli Wam bardziej świadomie kształtować karierę i rozwój. Moje doświadczenie pokazuje, że głównie praca nad sobą sprawia, że osiągamy większe rezultaty. Jeżeli będziesz rósł dziko to niewiele z tego wyjdzie. Trzeba pracować nad sobą. Banalne, ale sprawdzone. Poznaj siebie i pracuj ze sobą.
Jeżeli szukasz sposobu na uporządkowanie wiedzy, to zapraszam na Fundament Zarządzania Projektami. Nauczysz się:
- jak wyznaczyć cel, plan i rytm
- jak zaangażować sponsora
- jak robić coś co będzie ważne dla użytkowników
- jak dopasować to do swojej rzeczywistości
Szkolenie robimy w dwóch wersjach – otwartej i zamkniętej dla całych zespołów. Skontaktuj się z nami, dobierzemy właściwy program.
Fundament Zarządzania Projektami.
VIDEO