Kim jest Kierownik Projektu? - Leadership Center

Kim jest Kierownik Projektu?

Kim jest kierownik projektu? Czy to ktoś, kto przynosi wartość dla zespołu i firmy? Czy może tak jak piszą niektórzy w komentarzach na blogu “pijawka”, która nic nie potrafi i żeruje na pracy innych? W tym odcinku postaram się odpowiedzieć na te pytania i obiecuje, że nie będzie stronniczo.

Jednym z impulsów do powstania tego artykułu był komentarz o “pijawkach”, który pojawił się na blogu. Kierownik projektu to pijawka, nic nie potrafi, goni ludzi do pracy, a później się nią chwali. Niektórzy żartują też, że kierownik projektu to taka osoba, która myśli, że 9 kobiet urodzi dziecko w miesiąc 😉 Część tych żartów jest może sprawiedliwa, może nie…

Kto to jest Kierownik Projektu i czego możemy od niego oczekiwać?

Pierwsza bardzo ważna rzecz – kierownik projektu to rola. To pewien zakres obowiązków, które wykonujesz, nie musi to być stanowisko. Bardzo często jest tak, że możesz być specjalistą i dostać projekt do poprowadzenia, wtedy pełnisz rolę kierownika projektu. Często rolę kierownika projektu pełnią managerowie, którzy zarządzają swoim zespołem. Często w roli kierownika projektu są przedsiębiorcy dowożąc pewne rozwiązania. Kierownik projektu to rola, a nie stanowisko.

Druga bardzo ważna rzecz – kierownik projektu nie musi być ze stanowiska nazwany kierownikiem projektu. W niektórych firmach są to key account managerowie, social media ninja prowadzący projekty, czasem kierownicy projektu. W różnych firmach różnie może się to nazywać. Jeżeli ktoś się zajmuje projektem to pełni rolę kierownika projektu (co to jest projekt możesz poczytać tutaj)

Spójrzmy głębiej na rolę kierownika projektu

Kierownik projektu kierownikowi projektu nie równy. Są ludzie, którzy robią małe projektu typu organizacja weekendowego eventu dla 20 osób i są ludzie, którzy budują stadion narodowy. Czym różnią się te dwie role?

Jeżeli patrzymy na kierownika projektu to pod spodem mamy 3 role. Pierwsza to Koordynator. Zajmuje się on odpowiedziami na pytanie – Co? Kto? Kiedy? Za ile? Pilnuje, żeby rzeczy się zadziały. To taka rola na froncie robót. W przypadku budowlanki to często kierownik budowy, który wszystko popycha do przodu, mimo różnych trudności. W agencjach to często key accounci, którzy na co dzień odpowiadają na wszystkie zapytania klienta. To są ludzie na pierwszej linii ognia, którzy dowożą część projektową

Druga rola to Manager. Manager patrzy z boku. Koordynator jedzie do przodu dostarczając rozwiązania. Manager zastanawia się czy taczka jest właściwie załadowana, czy idziemy we właściwą stronę, czy jedziemy o czasie… Rola stojąca trochę obok patrząca z innej perspektywy. Ocenia jakie są szanse, jakie zagrożenia, jak monitorujemy projekt i pilnując, aby nikt nie wprowadzał zmian do projektu z jednej i drugiej strony. Anegdota z “7 nawyków skutecznego działania”, którą często przytaczam jest o ekipie, która rąbie dżunglę. W pewnym momencie jeden z członków ekipy wchodzi na drabinę rozgląda się i mówi “Panowie mam złą wiadomość, jesteśmy w złej dżungli”, ekipa odpowiada “Nie przeszkadzaj, bo dobrze nam idzie”. Ten człowiek, który wszedł na drabinę i zszedł na dół to właśnie manager. Ten, który mówi “nie przeszkadzaj, bo dobrze nam idzie” to koordynator. Warto pamiętać o tym “dlaczego?”. Bo często te 2 role się mieszają. Pełnicie rolę i managera i koordynatora, ponieważ jesteście tak zajęci rąbaniem dżungli, że nie macie czasu się zastanowić czy nadal jesteście we właściwej. Te dwie role to inne spojrzenia mieszczące się w jednej osobie.

Trzecia rola to Lider. Lider odpowiada na cztery pytania – dlaczego robimy ten projekt? po co? dla kogo? po czym poznamy? Lider w projekcie angażuje ludzi, kształtuje ten projekt, upewnia się czy idzie on we właściwą stronę. Upewnia się, że nikt wam nie wparuje “do dżungli” i nie aresztuje ekipy. Ktoś kto upewnia się czy macie odpowiedni wsparcie, kto wystartuje projekt, nada mu kształt i ramy. Bardzo ważna rola, bo jeśli macie projekt nie do końca doprecyzowany, to zamiast rąbać dżunglę będziecie robić babki z piasku, a na koniec usłyszycie “nie o to nam chodziło”

Będąc kierownikiem projektu powinieneś się upewnić którą z tych ról pełnisz. Koordynatora, który ma dowieźć. Managera, który pilnuje czy wszystko idzie efektywnie, czy lidera, który ma ukształtować cały projekt. Te wszystkie elementy mieszczą się w roli kierownika projektu. Im wyższy poziom, tym więcej kompetencji ta rola wymaga. Odcinek, jaki warto obejrzeć jest o interesariuszach w projekcie – tutaj.

Najczęściej problemem jest, że wszyscy skupiają się na dowożeniu (Koordynator), mało kto ma czas się zastanowić czy idziemy we właściwym tempie (Manager), a Liderów projektu jest już naprawdę mało. Jeżeli coś ci nie wychodzi na jakimś poziomie, jeśli ciągle gasisz pożary to znaczy, że powinieneś przejść do roli Managera. Jeżeli się okazuje, że mimo iż monitorujesz, sprawdzasz ale wysypuje ci się projekt, warto żebyś się zastanowił czy nie powinieneś wejść w rolę Lidera, aby ochronić projekt.

Czym zajmuje się kierownik projektu?

Po pierwsze kierownik projektu przygotowuje plan wraz z zespołem. Musisz dać zespołowi ramę, którą zespół wypełni treścią. Jako kierownik projektu nie musisz wiedzieć wszystkiego. Jako kierownik projektu tworzysz otoczenie, środowisko, system i sposób działania, dzięki któremu zespół dochodzi do odpowiedniego planu.

Po drugie kierownik projektu dba o relacje z kluczowymi osobami w projekcie. Projekt nie dzieje się w próżni, dzieje się w otoczeniu innych osób. Jeżeli kierownik projektu nie zadba o kontakty z kluczowymi osobami to projekt się wysypie.

Po trzecie kierownik projektu czuwa nad realizacją. Sprawdza czy nie ma opóźnień, czy mamy odpowiednie narzędzia, czy wszystko idzie w dobrym kierunku.

Po czwarte kierownik projektu rozwiązuje problemy. Nie wszystkie i nie wszystkich, ale te związane z projektem. Główną rolą kierownika projektu jest udrożnić komunikację między wszystkimi osobami w projekcie.

Po piąte kierownik projektu przygotowuje rekomendacje dla sponsora. Mówi w którą stronę chcemy pójść.

Te pięć punktów odróżnia kierownika projektu od pijawki 🙂

  1. Przygotowanie planu i miejsca, żeby zespół stworzył plan
  2. Dbanie o relacje z kluczowymi osobami
  3. Czuwanie nad realizacją
  4. Rozwiązywanie problemów, które udrażniają nam projekt
  5. Przygotowywanie rekomendacji, w którą stronę chcemy iść

W skrócie to wszystko odnośnie roli kierownika projektu 🙂 Tyle z mojej strony, dajcie znać w komentarzach czy według was Kierownik Projektu to pijawka czy nie 😉

Mariusz Kapusta
Mariusz Kapusta
Ekspert zarządzania projektami z ponad 17 letnim doświadczeniem, trener i przedsiębiorca. Od prawie 9 lat jest też właścicielem firmy Leadership Center. Autor książki „Zarządzanie projektami krok po kroku” i twórca metody 12 pytań, które w bardzo prosty sposób uczą zarządzania projektami. Z pasją tworzy gry symulacyjne dla managerów. Triathlonista i maratończyk. Wielbiciel Rozwoju Osobistego, czemu daje wyraz na mariuszkapusta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *