Sztuczna inteligencja wkrótce nas zastąpi! Nie tylko malarzy, bo widać przykłady sztucznej inteligencji, która tworzy obrazy. Nie tylko copywriterów, bo ostatnio modne jest tworzenie treści automatycznie przez sztuczną inteligencję, ale managerów i project managerów. Czy tak się stanie? Jak to możliwe i czy trzeba się bać? O tym będzie w dzisiejszym wpisie.
Do 2030 roku 80% pracy PM`ów zostanie zastąpione przez AI
W zależności od różnych katastroficznych wizji może się okazać, że jako project managerowie nie będziemy potrzebni, bo sztuczna inteligencja sobie z tym sama poradzi.
W Gartnerze (uznanej organizacji) znalazłem informację, że do 2030 roku 80% pracy PM`ów zostanie zastąpione przez AI. Zastanówmy się na ile to jest prawdopodobne. Pierwsza moja myśl, była taka, że nie ma szans. To jest zbyt skomplikowane, spędziłem 20 lat ucząc się tego, jak sztuczna inteligencja może mnie zastąpić. Stwierdziłem, że odwrócę myślenie. Zastanowię się, a co jeżeli to jest prawda? Co to by dla nas oznaczało? Niezależnie od patrzenia na to, to jeden z komentarzy, który bardzo mi się spodobał, cytuję “Zarządzanie projektami zdecydowanie potrzebuje inteligencji. Obojętnie czy będzie naturalna czy sztuczna”. Potrzebujemy inteligencji w zarządzaniu projektami, żeby to działało. Sama inteligencja nie wystarczy, potrzeba trochę innych umiejętności, natomiast przyda się na pewno.
Załóżmy więc, że to prawda. Wydaje się nam skomplikowane to co robimy, ale może nie do końca tak jest? Część osób powiedziałaby o swoich szefach, że da się ich zamienić w 5 minut, bo przychodzą i pytają na kiedy to zrobisz? Byle algorytm jest w stanie to zrobić.
Co to jest sztuczna inteligencja
Spójrzmy na definicję sztucznej inteligencji. “Sztuczna inteligencja to zdolność systemu do prawidłowego intrepretowania danych pochodzących z zewnętrznych źródeł, nauki na ich podstawie oraz wykorzystywania tej wiedzy, aby wykonywać określone zadania i osiągać cele poprzez elastyczne dostosowanie.” Autorzy definicji – Andreas Kaplan i Michael Haenlein.
Czym innym jest zarządzanie projektami niż to co opisane tutaj. Czy zespoły projektowe są inteligentne? To jest dobre pytanie. Czy zespoły projektowe spełniają definicję sztucznej inteligencji. Zostawiam Was z tym. Śmiem powiedzieć, że nie, czasem nie wyciągamy wniosków itd. Natomiast sztuczna inteligencja będzie działać w pewien konkretny sposób.
Sztuczna inteligencja będzie weak i strong. Weak AI to sztuczna inteligencja wyspecjalizowana w konkretnej dziedzinie. Na przykład wybierająca optymalną drogę dojazdu do pracy. Alexa, Siri to są weak AI, działają w pewnym obszarze, ale nie łapią szerszego kontekstu. Podobnie jak wszelkie oprogramowania do tworzenia grafik czy opisów. Sprawia imponujące wrażenie, ale działa tylko w pewnym kontekście.
Strona AI, to takie AI jak terminator. Przychodzi rozwala, wygrywa z ludźmi, jest w stanie myśleć, adaptować się, rozwiązywać problemy. Zagrożenie dla naszej pracy i jednocześnie wsparcie dla niej wynika z weak AI i raczej tędy będzie droga.
Znalazłem narzędzia do zarządzania projektami, które są wspierane przez sztuczną inteligencję. Jak popatrzyłem na listę to były to m.in ClickUp, Monday, ASANA itd. Zaraz, zaraz, czy to nie jest więc tylko marketingowy trik? Trochę tak, wszystko co jest chociaż trochę informatyczne mówisz, że ma sztuczną inteligencję i ludzie to łykają. Nie wiedzą co jest sztuczną inteligencją. Natomiast te narzędzia zbierają multum danych już teraz i jestem przekonany, że za jakiś czas będą naprawdę skutecznie działać.
Zbieranie danych jest kluczem
Jak popatrzymy na hierarchię potrzeb jeżeli chodzi o data science. Pierwszy poziom to zbieranie danych. Musisz mieć na czym pracować. Później je zbierasz w jedno miejsce, transformujesz, opisujesz, optymalizujesz, a dopiero później możesz na nich się uczyć. W zarządzaniu projektami często nie mamy bazowych danych, dopóki ich nie będzie nie ruszymy. Jeżeli te dane będą pozbierane, to jestem w stanie sobie wyobrazić, że dane z ASANY czy ClickUpa zagregowane odpowiednio będą w stanie zadziałać w taki sposób, że będą Ci pokazywać czy ty w ogóle realizujesz projekty. To co my ostatnio robimy z raportowaniem w ASANIE na poziomie generowania raportów to jest mega. Jeżeli te narzędzia dobrze wykorzystają swoją sytuację, będą miały miliony użytkowników, którzy pracują wykorzystując automatyzację, generując swoje raporty to tam powstanie super narzędzie wspierające zarządzanie projektami. Jak chcesz powstrzymać sztuczną inteligencję, to nie dostarczaj żadnych danych ;)
Explainable AI, czyli historia o zaufaniu
Czy my będziemy w stanie sprawdzić w jaki sposób są podejmowane decyzje przez algorytmy. Przykład dosyć znany jest taki – opracowano algorytm, który miał na podstawie sieci neuronowych uczyć się jak odróżnić wilka od psa Husky. Jest 6 obrazków, na których jest albo wilk albo Husky i później to co przewidział algorytm. Na pierwszym obrazku jest lew, którego sztuczna inteligencja rozpoznała. Na drugim jest Husky, sztuczna inteligencja sobie poradziła. Na trzecim jest wilk, rozpoznany. Na czwartym Husky, rozpoznany. Na piątym wilk, rozpoznany. W ostatnim wypadku sztuczna inteligencja popełniła błąd. Na obrazku był Husky, a sztuczna inteligencja rozpoznała go jako wilka. Okazało się, że w procesie uczenia sieci neuronowej sztuczna inteligencja nauczyła się rozpoznawać śnieg. Szukała śniegu a nie zwierzaka. Większość zdjęć do nauki, gdzie był wilk miała śnieg więc elementem wspólnym odróżniającym obrazki jest albo śnieg albo brak śniegu. Tam gdzie był śnieg algorytm rozpoznawał wilka, tam gdzie nie było wskazywał na psa Husky. Świetne nie? To też prowadzi do ciekawego punktu, jak my podejmujemy decyzje. To, że masz od kogoś decyzję, nie znaczy, że wiesz jak on ją podjął.
Co przejmie AI, a co będą robić Project Managerowie
To bardziej partnerstwo niż wojna. Bardziej wyobrażam to sobie na zasadzie kontekstowych weak AI, które w pewnych obszarach nas wspierają i to może się zadziać. Natomiast to co ma do uzupełnienia sztuczna inteligencja to jest to myślenie kontekstowe, praca na danych, kompleksowe rozwiązywanie problemów. Według raportu PWC kompetencje na które warto postawić to: kompleksowe rozwiązywanie problemów, współpraca i przywództwo, zarządzanie interesariuszami, inteligencja emocjonalna, komunikacja, negocjacje itd. Elementy trudne do zakodowania. Raportowanie statusów będzie robione przez AI, zakomunikowanie co wynik oznacza jest po naszej stronie itd. To prawdopodobny kierunek. Warto rozumieć co się robi, rozumieć procesy, zastanowić się jaką pracę może robić średnio inteligentna ameba, bo spora szansa, że to nie jest to w czym chcesz się specjalizować.
Na co ja stawiam
Swoje pieniądze stawiam na mistrzostwo rzeczy oczywistych. Fundament się nie zmienia. Podstawowe tematy związane z zarządzaniem projektami, zrozumienie dynamiki całego procesu, to nadal nie jest proste, żeby kontekst poukładać z różnych klocków. Zrozumienie różnych metod, podejść i ich zastosowania zostaje po naszej stronie.
Umiejętność rozwiązywania problemów. Techniki, algorytmy, odwaga w myśleniu. Tego AI nie weźmie. Warto się nauczyć analizowania złożonych problemów.
Płynne przywództwo. Od hierarchii do turkusu. Umiejętność poruszania się w zespole, zarządzania w odpowiedni sposób, brania na siebie odpowiedzialności. To się nie zmienia.
Narzędzia do zarządzania projektami. Umiejętność poruszania się w nich jest konieczna.
Sztuczna inteligencja to temat, którym warto się interesować. Weak AI wystarczy, żeby zmienić zasady gry. Już tam jesteśmy. Wypełnianie tabelek zniknie, naturalnym językiem opowiesz do komputera co zrobiłeś, wygeneruje się status, wyśle do kierownika projektu.
VIDEO