Uwielbiam harmonogram, a pogłoski o jego śmierci są mocno przesadzone ;) Można usłyszeć, że harmonogramy nie działają, że to stare narzędzie, w nowym świecie – zwinnym i agile harmonogramy to przeżytek. To nieprawda. Tak mówią osoby, które nie potrafią z niego korzystać. Harmonogramy są jedną z najlepszych metod, którą możesz wykorzystać, do tego, żeby kontrolować projekt. Zanim przejdę do tego, co jest sensem harmonogramu to ustalmy definicję.
Harmonogram – definicja
Harmonogram to część planu projektu określająca co, kto i kiedy ma wykonać. Najczęściej przedstawiana w formie graficznej.
Jest to więc nic innego jak rozpisany plan działania. Może to być tabelka w Excelu, może być zwykła kartka lub zeszyt w którym będziesz zapisywał plan prac, kolejność czynności, możesz dopisać osoby które mają się zająć konkretnymi zadaniami i jakim terminie. Możesz dodać też inne nie wymienione elementy w zależności od potrzeb Twojego przedsięwzięcia dla którego będziesz rozpisywać taki plan. Harmonogram przede wszystkim ukazuje zakres czynności do wykonania ułatwia kontrolę nad postępem prac i umożliwia wykrywanie potencjalnych zagrożeń. To naprawdę bardzo proste a jednocześnie bardzo pomocne narzędzie. Każdy projekt mały czy duży powinien mieć rozpisany taki dokument, dzięki czemu praca będzie posuwać się do przodu i jasno wytyczonym kierunku i czasie.
Przykłady harmonogramów:
- rozkład jazdy;
- plan zajęć;
- plan roku akademickiego
- harmonogram projektu;
- rozpiska dostaw;
Przykładowy arkusz harmonogramu do pobrania w wersji xls oraz pdf.
Przyglądając się bliżej naszemu bohaterowi – bardzo ciekawe jest źródłosłów słowa harmonogram. Harmonogram pochodzi od słowa harmonizować. Chodzi o harmonię, o zgranie ze sobą członków zespołu, różnych osób biorących udział w projekcie, różnych organizacji. Harmonogram jest odpowiednikiem nut dla orkiestry. Jeżeli ustawisz najlepszych muzyków symfonicznych w jedno miejsce i powiesz grajcie, bez przedstawienia nut, jest spora szansa, że zamiast koncertu wyjdzie kakofonia. Podobnie jest w przypadku harmonogramu. Harmonogram nie powstaje po to, żeby leżał w szufladzie. To jest żywe narzędzie komunikacji, kontroli projektu i rozwiązywania problemów, zanim się pojawią.
Jeżeli korzystasz z harmonogramu regularnie, jeżeli regularnie robisz przegląd, to jesteś w stanie zareagować odpowiednio wcześniej i przewidzieć jakie problemy kryją się pod spodem. Wiele osób myśli „no dobra, to jest tylko i wyłącznie jakiś tam wykres.” To błędne myślenie. Najczęściej przedstawia się go faktycznie w formie Diagramu Gantta, gdzie widać takie paski – co kiedy powinno się dziać przez jakiś czas, ale można to zrobić też w formie tabelarycznej. Bardzo często harmonogram jest tworzony niewłaściwie, nie zawiera całego zakresu. Jest tworzony indywidualnie, tylko i wyłącznie przez jedną osobę. Jeżeli robisz harmonogram sam – to przestań. Zacznij to robić z zespołem. Zacznij korzystać z niego, jako z narzędzia, które służy nie tylko dla tego, żeby pokazać co i kiedy mamy zrobić, ale też dlatego, żeby móc skontrolować i korygować plan.
Podsumowując najważniejsze punkty dotyczące harmonogramu, które warto zapamiętać
Harmonogram:
– synchronizuje działania wielu osób
– pozwala kontrolować postępy prac
– dzięki niemu szybko zauważysz problemy
– jest to „żywe” narzędzie komunikacji
– NASA i SpaceX korzystają z harmonogramu J
Niestety wiele osób nie miało nigdy w życiu okazji, żeby zobaczyć jak się tworzy plan projektu. Jak tworzy się w różnych wariantach i jak później wykorzystuje się go w rzeczywistości. Jak błędy, które tworzone są na poziomie planowania przekładają się później na problemy w ramach realizacji. Specjalnie dla takich osób stworzyłem szkolenie Fort Brave
Jest to bardzo nietypowe szkolenie, bo w formie gry symulacyjnej. To 2 dni pełnego doświadczenia projektu, gdzie pierwszego dnia planujesz, tworzysz harmonogram, przydzielasz role, planujesz budżet, zarządzasz ryzykiem, rozdzielasz odpowiedzialność w zespole, Drugiego dnia wspólnie z zespołem realizujecie to, co zaplanowaliście. Jest szansa wtedy jak w soczewce zobaczyć jak błędy na poziomie planowania utrudniają realizację. Dodatkowo w czasie realizacji zobaczysz jak wykorzystać harmonogram do kontroli projektu, do radzenia sobie z problemami, do negocjacji ze sponsorem zwiększenia budżetu lub wydłużenia czasu. Generalnie zobaczysz całość. Jeżeli więc chcesz się nauczyć robić harmonogramy, które działają , nauczyć się kontrolować projekt w kryzysowej sytuacji, wyciągać wnioski i zobaczyć jak to naprawdę działa to Fort Brave jest szkoleniem, któremu naprawdę warto się przyjrzeć. Kliknij w link https://leadership-center.pl/fort-brave/ , zobacz jak wygląda szkolenie i zastanów się czy nie warto z zespołem przejść takiego doświadczenia, bo dzięki temu będziecie dużo, dużo lepsi w zarządzaniu projektami i efektywności. Mam nadzieję do zobaczenia ;)
Powodzenia w projektach!