Jak myślisz jaki procent ludzi nie pracuje w swoim zawodzie? Odpowiedz na to pytanie w komentarzu przed obejrzeniem przeczytaniem wpisu :) A dziś temat studiów podyplomowych. Czy warto na nie iść? W jaki sposób je wybrać? Czego od nich oczekiwać? Czy to nie będzie zmarnowany czas i pieniądze? Odpowiem na te pytania z dwóch perspektyw – uczestnika studiów i wykładowcy. Serdecznie zapraszam
Jest pewna ciekawostka. Sprawdziłem statystyki, żeby zobaczyć czy jest jakieś sensowne uzasadnienie dla robienia studiów podyplomowych. Okazuje się, że aż 53% osób nie pracuje w swoim zawodzie. Czyli mniej więcej co 2 osoba czego innego uczyła się na studiach, a coś innego. Tak więc temat zastanawiania się nad studiami podyplomowymi może dotyczyć 53% ludzi. Znam ludzi, którzy twierdzą, że nie ma sensu iść na studia, bo lepiej pracować i 5 lat spędzić np. na rozwoju biznesu. Według mnie na studia warto iść.
Dlaczego warto iść na studia? Moje powody
Zrozumienie pracy – studiowałem zarządzanie i marketing, później wyjechałem do Niemiec na studia na pół roku, tam pracowałem w Lufthansa Cargo, na lotnisku we Frankfurcie, jako wsparcie sprzedaży. Tam się zorientowałem, że interesują mnie systemy informatyczne. Zainteresowałem się IT i skończyło się tak, że wylądowałem w Procter & Gamble, w globalnym dziale IT, zarządzając projektami IT. Na studiach kończyłem zarządzanie i marketing, zacząłem drugi kierunek Metody ilościowe i systemy informacyjne, ale go nie skończyłem. Bo już nie było sensu kończyć, bo już pracowałem. Brakowało mi pewnych podstaw teoretycznych. Wykonywałem pracę praktycznie, ale nie do końca czułem, że wiem co robię. Uznałem, że to pierwszy powód do zrobienia studiów podyplomowych.
Potwierdzenie wiedzy – gdy pracowałem w korporacji, była taka sytuacja, gdzie w pewnym momencie uznali, że część działu IT zostanie sprzedana na zewnątrz. Ja się wtedy źle poczułem, jakby mną handlowano. Stwierdziłem, że sam chcę decydować gdzie chcę pójść. Postanowiłem, że warto wszystko co robię mieć potwierdzone certyfikatem, czy jakimś innym formalnym dokumentem. Jeżeli masz wiedzę warto potwierdzić to jakimś certyfikatem. Uważam, że jest to bardzo pomocne.
Pewność siebie – możesz być świetny w tym co robisz, ale zawsze zostaje element braku pewności, że może nie do końca coś rozumiesz. Pewne poczucie dyskomfortu, gdy brakuje wiedzy. Jak masz papier, to daje pewność w działaniu.
Rozwój – poszukanie czegoś nowego, rozwijanie się w nowych tematach.
Być może masz inne powody, które skłonią cię do myślenia o zrobieniu studiów podyplomowych. To były moje, zrobiłem na SGH kierunek systemy informacyjne zarządzania. Właśnie po to, żeby do mojej wiedzy o zarządzaniu i do mojej praktyki prowadzenia projektów informatycznych dodać coś co mi da dokument i bardzo dużo z tych studiów wyciągałem.
Studia podyplomowe – jak ja bym wybierał
Opinie – sprawdził bym opinie o studiach. To dla mnie numer jeden. Podpytać ludzi, którzy na nich byli. To jest naprawdę ważne. Warto spytać jakimi kryteriami się te osoby kierowały przy wyborze.
Kadra – warto sprawdzić kto będzie uczył. Najlepiej mieć dobry mix. Jeśli masz samych praktyków, to mają pewne ograniczone spektrum, w którym zdobywają doświadczenia. Bardzo dużo wiedzy trików, przykładów z życia itd to jest super, jest mega wartość. Natomiast jest też wartość teoretyków, którzy mogą dać wiedzę o pewnych rzeczach, które budują strukturę pojęciową. Mogą Ci pokazać systemy, które wydają się bez sensu, a potem okazuje się na jakimś etapie, że jednak gdzieś to można fajnie wykorzystać. Dlatego unikałbym całkiem teoretycznych studiów, ale całkowicie praktyczne też były by nie najlepsze.
Program – jeżeli program studiów jest niezmieniany przez lata, ale masz sensowną kadrę to ona dostosuje go w trakcie. Warto zobaczyć co w tym programie jest ale ważniejsza jest kadra.
Renoma – czy uczelnia jest znana czy mniej. Dla mnie to czwarty element.
Czego oczekiwać po studiach podyplomowych?
Inspiracja – proponuję każdą rzecz, o której Ci opowiadają na tych studiach spróbować zastosować w praktyce. Nawet jeśli nie do końca u Ciebie zadziała, to próba przełożenia tego na praktykę pokaże Ci drugą warstwę, która kryje się pod spodem i kiedyś może się przydać. W ramach inspiracji szukaj tematów, które Cię interesują i wyciągania z tego jak najwięcej, wyszukiwanie modeli, książek itd.
Poszerzenie horyzontów – w różny sposób. W pracy z różnymi ludźmi, którzy będą wykładowcami, oraz z w pracy z innymi studentami. Warto wymienić doświadczenia, popatrzeć z innej perspektywy, jak coś działa w innym miejscu.
Praktyczne narzędzia i metody – tego bym na pewno oczekiwał. Jeżeli nie wyciągasz z tych studiów czegoś co Ci się przydaje w pracy tu i teraz, to albo źle coś robisz, albo ze studiami coś jest nie tak. Studia podyplomowe oprócz potwierdzenia tej praktyki to też przygotowanie trochę do zawodu.
Network – warto poznawać nowych ludzi, ich doświadczenia, punkt widzenia
A po studiach podyplomowych, wydaje ci się, że coś wiesz ;) Tak jak z każdą dziedziną to początek drogi, jeżeli zdecydujesz się na jakąś i będzie ciekawa, to nigdy się nie skończy. Tak jak dla mnie zarządzanie projektami ;) To co możesz wiedzieć po podyplomówce, to na pewno to, czy to jest temat dla Ciebie i czy chcesz go zgłębiać dalej. Warto to zrobić. Jeżeli zacząłeś pracę, nie miałeś przygotowania, zdobywasz wiedzę, to po studiach podyplomowych bardziej wiesz, w którą stronę podążać.
Totalnie praktyczna wskazówka – pogadaj z szefem o studiach. Zawsze można wykombinować jakieś dofinansowanie, czy opłacenie studiów przez firmę. Ja swoje studia miałem w większej części dofinansowanie. Zawsze warto o to powalczyć.
Na koniec dla zainteresowanych, co wykładam:
Standard PM BOK
Agile w praktyce
Zarządzanie Projektami HR
oraz gdzie możesz mnie spotkać:
⭕️ Politechnika Warszawska Zarządzanie projektami: metodyki, praktyka, techniki, narzędzia: https://www.zarzadzanie-projektami.org.pl/
⭕️ Politechnika Warszawska Zarządzanie zasobami IT: architektury, procesy, standardy, jakość : https://www.zarzadzanie-it.pl
⭕️ Akademia Leona Koźmińskiego Senior HR Business Partner: https://www.kozminski.edu.pl/pl/oferta-edukacyjna/studia-podyplomowe/senior-hr-business-partner
Mam nadzieję, że to było dla was pomocne, że będzie wam łatwiej zadecydować czy i w jakim kierunku iść :)
Bardzo ciekawy artykuł i dużo trafnych spostrzeżen. Szczególnie te o inspiracji i poszerzaniu horyzontów – zgadzam sie z tym w stu procentach, Studia podyplomowe powinny nas inspirować i dawać nowe możliwości. Długo szukałem swojej drogi i postawiłem właśnie na studia podyplomowe na WSKZ. Dzięki czemu zmieniłem pracę i poznałem nowych ludzi.
Podyplomówka to świetny sposób na poszerzenie wiedzy w danej dziedzinie i zdobycie nowych kompetencji. Wiadomo, że dziś trzeba się nieustannie dokształcać, by utrzymać się na rynku pracy, a podyplomówki znakomicie w tym pomagają. Sama robię podyplomówkę z integracji sensorycznej w WSBiNoZ i jestem mega zadowolona. Oferta studiów podyplomowych tej szkoły jest bardzo bogata, więc każdy znajdzie tu cos dla siebie.