Trendy, trendy, trendy… w zarządzaniu projektami. Co roku w różnych dziedzinach pojawiają się nowe trendy. Tak jak szybko przychodzą, tak szybko odchodzą, nawet nie mają szansy stać się prawdziwymi trendami. Dziś przyjrzymy się, co nowego w 2023 i co prawdziwego zostało z poprzednich trendów w zarządzaniu projektami. Czyli trendy fantastyczne, pewne i prawdopodobne! Zapraszam do lektury.
Postanowiłem zmierzyć się z tym co mówiłem rok wcześniej sprawdzając co z tego zostało. Jak wspomniałem na wstępie będzie o trendach fantastycznych, pewnych i prawdopodobnych. To co mnie osobiście wkurza to wymyślanie co rok jakiegoś trendu nie wiadomo skąd. Ktoś sobie wymyślił, że coś teraz sprzedaje i zrobi z tego trend… Po roku trend znika. To trendy fantastyczne. Trendy pewne ciągną się od wielu lat.
Poszperałem w magazynie Forbes, zobaczyłem co widać w mojej bańce zarządzania projektami, o czym się mówi bardziej o czym mniej.
Co mówiłem w 2022
Jedną z rzeczy o której wtedy mówiłem to były największe trendy w pracach naukowych. Były to – środowisko projektowe, żelazny trójkąt i zarządzanie ryzykiem. Przekładając to na praktyczny kierunek szukania badań to wydaje się, że jest to dobry kierunek. To kategoria trendów pewnych, istniejących od zawsze. Trzeba umieścić projekty w odpowiednim kontekście, trzeba dobrze rozumieć otoczenie, w którym działamy projektowo, pracować na fundamentach projektowych (czasie, zakresie i kosztach) i zarządzać ryzykiem. To się nie zmieni. Zrozumienie kontekstu, poukładanie dobrze projektu i radzenie sobie z zagrożeniami na to możecie stawiać w ciemno. Jeżeli chodzi o środowisko projektowe to wrzucam link do badania PM Cube™ . Jeżeli nie braliście jeszcze udziału to zapraszam. To badanie, dzięki któremu możecie ocenić jak wasz projekt ma się do innych projektów w otoczeniu. Z Magdą Robak zrobiliśmy świetną robotę pod kontem badania, oceny danych statystycznych, porównania ich pomiędzy poszczególnymi branżami, sprawdzenie czy tam są faktycznie statystyczne różnice. Warto wziąć udział.
Inne trendy sprzed 2022
Sztuczna inteligencja i automation o tym się mówiło. W końcówce roku, przynajmniej w moim bąblu informacyjnym to było zarzucanie dużą ilością tekstów i obrazów generowanych przez AI. Jak z każdego miejsca jesteś otaczany sztuczną inteligencją i widzisz przykłady jej działania to wydaje się, że jest ona już za progiem. Generalnie tak ten trend jest widoczny, nawet na poziomie podstawowym, co nie znaczy, że od jutra znikną nagle kierownicy projektów.
Hybrydowe zarządzanie projektami. Ten temat w końcu wypłynął. Od kilkunastu lat myślałem o tym, że fajnie byłoby Agile połączyć z podejściem Waterfallowym i alleluja nagle się okazuje, że marketingowo trend hybrydowy się pojawia.
Turkusowe zarządzanie. Z mojej perspektywy totalnie czerwona, ślepa uliczka rozwoju z różnych względów. Chcecie udowodnić mi, że jest inaczej proszę możemy podyskutować w komentarzach. Co zostało z tego trendu to skupienie się na ludziach w całym procesie wytwarzania. Jest interesujący i wartościowy. Wzięło się to z wszelakich firm, które miały kasę na to, żeby ludzi rozpieszczać, w dużej mierze IT. Ostatnie wydarzenia tego co się dzieje w Facebooku, co się dzieje w Tweeterze może zmienią trochę to podejście.
“Oczywiste” kierunki 2020
Zarządzanie kosztami. Jesteśmy w dobrym miejscu, inflacja, zarządzanie kosztami ma sens.
Zespoły wirtualne. Praca zdalna, hybrydowa to już wpada w kodeks pracy. Z mojego doświadczenia i tego co zrobiliśmy w firmie – praca zdalna bez biura jest ok, ale skuteczność pracy, budowania relacji kiedy spotykamy się i pracujemy razem jest całkiem inna. Świadoma praca na zespołach wirtualnych tak, ale nie na rympał, wywal wszystkich i pracuj zdalnie, to nie jest do końca dobre.
Skalowanie Agile. To wydawał się oczywisty trend. To co widzę po 20 latach pracy to mam wrażenie, że albo to nie wystartowało, albo Agile zdążył się skończyć zanim się wyskalował. Skalowanie Agile jest ślepą uliczką, dlatego, że nie da się zachować zwinności gimnastyka, gdy Twoja waga firmowa wchodzi na wagę zawodnika sumo. Inna perspektywa działania.
Zarządzanie ryzykiem. Zostaje na tym etapie w którym było.
Narzędzia do zarządzania. Był to oczywisty kierunek, nadal ma sens i jeszcze nabiera rozpędu. Widzę ból, który się dzieje jeśli tych narzędzi nie ma przy poziomie złożoności.
Wojna producentów oprogramowania nadchodzi. Kilku graczy pewnie podzieli rynek. Non stop pojawiają się nowe narzędzia, moja ulubiona Asana jest coraz lepsza. Wiele narzędzi wspieranych jest już przez sztuczną inteligencję. Perspektywa wycięcia zwykłych tabelek i nie umiejętność poruszania się w narzędziach wytnie wszystkich, którzy nie potrafią pracować zespołowo. Jeżeli połączymy zespoły wirtualne, nastawienie na efektywność to narzędzia będą się rozwijać.
Trendy Forbes
Digitalizacja i praca zdalna. Zdecydowanie. To co się zadziało po pandemii, chcemy pracować zdalnie, bez digitalizacji i narzędzi nie da się tego zrobić z sensem.
Zarządzanie projektami i zmianą. Bazujemy u podstaw, dla mnie każdy projekt to zmiana. Jeżeli myślę o pewnej specjalizacji, jak zarządzić zmianą w organizacji, żeby się zaadoptowała i zadziałała to dodatkowa dziedzina. Bez dobrego project managementu i zrozumienia jak działają mechanizmu tamto się nie wydarzy, ja to widzę bardziej komplementarnie. Dla mnie to nisza w niszy zarządzania projektami.
Podejście hybrydowe. Alleluja w końcu będziemy mogli korzystać bez wstydu z harmonogramu, a nie tylko z backloga. Cieszy mnie to bardzo. Będziemy mogli wyjść z podziemia, pokazywać Ganta i zależności itd. Fajnie, że dojrzewamy do tego, że można korzystać z różnych narzędzi.
Projekty i strategia. Któregoś dnia, może po tym jak sobie wymyślimy różne strategie, sposób działania w tej strategii postawimy liderów, ktoś stwierdzi, że excellence of execution to jest fajna rzecz. Mieć strategię, umieć ją wykonać byłoby super. Warto umieć się poruszać w projektach i umieć połączyć je ze strategią. Nie wystarczy dowozić roboty, ale wiedzieć też po co się dowozi.
Sztuczna inteligencja i automation. To zostaje. Przeglądałem sporo miejsc, żeby się temu przyjrzeć.
Umiejętności miękkie. Przez to, że mówimy o nich miękkie to zmiękczamy wartość dla biznesu. Na koniec stawiasz na tabelki… Jestem zadeklarowanym introwertykiem, ale element komunikacji z ludźmi jest kluczem do tego, żeby coś dowieźć. To jest trudne, każdy kto próbował to zrobić świadomie to wie.
Trendy z książki “Sztuczna inteligencja i zarządzanie projektami”
Wyciągnąłem trendy które według mnie są ciekawe. Nie podpisuje się pod nimi w 100% ale to ciekawy sposób myślenia o tym co się będzie działo.
Koniec opisów stanowisk, początek ról projektowych. To ciekawa opcja i mam nadzieję, że do tego dojdzie w którymś momencie. Project manager to nie stanowisko, to rola, kompetencja, umiejętność, którą możesz odpalić jeżeli tego potrzebujesz. To najczęściej tak działa, mamy projekt, więc jako project manager możesz zrobić to i to, nie dostając tego stanowiska, tylko mając tą kompetencję. Nie będzie project managerów, będą funkcyjne stanowiska z kompetencją project managementu. Co nie oznacza, że kierownicy projektów znikną.
Od kierowników projektów do profesjonalistów wdrażających strategię. Top elita kierowników projektów będzie pracować na strategicznych projektach. Jest strategia, przekładamy ją na portfele, na programy, realizujemy je projektowo, dowozimy. Fajny sposób myślenia.
Ani Agile ani Waterfall. To i to i o wiele więcej. Podejście hybrydowe. Potrzebujemy wszystkich narzędzi projektowych i nie tylko projektowych.
PMO – zmień się lub zgiń. W większości organizacji PMO, natomiast połączenie strategii, żeby się działa wydaje się właściwym kierunkiem. Jeżeli PMO nie będzie tego w stanie dostarczyć to nie mamy o czym rozmawiać.
Sztuczna inteligencja. 4 główne kategorie AI w PM, które się zadzieją w przyszłości: automatyzacja procesu zarządzania projektami, chat boty asystenta projektu, inteligencja projektu przez machine learning i autonomiczny project manager.
Jak myślimy o AI to warto postawić na te elementy, gdzie sztuczna inteligencja gorzej sobie radzi w pewnych kontekstach i połączeniach kontekstów, które nie są w jakiś sposób programowane. Umiejętność szerszego spojrzenia na rzeczywistość, zrozumienia biznesu może być bardzo pomocna.
VIDEO