Jak podejmować decyzje? Jak podejść do nich odważnie? Co to znaczy podejmowanie dobrych decyzji?
Trudna decyzja do podjęcia – dużo korzyści do zyskania, a jednocześnie stawka dosyć wysoka, jeśli decyzja nie będzie właściwa. Jak podejmować dobre decyzje? O tym będzie w dzisiejszym wpisie.
Strach to reakcja, odwaga to decyzja
Niektóre decyzje podejmuje się bardzo szybko, a nad niektórymi warto się zastanowić. Kiedyś specjalnie przetestowałem jak działa stres i czy stres, który mamy na co dzień w środowisku biznesowym jest podobnym do tego, gdy walczymy o życie. Wybrałem się, żeby skoczyć na bungee. Skok dla mnie generował bardzo dużo stresu, natomiast w swojej esencji ten strach był podobny do tego z czym można się mierzyć jeżeli podejmujesz decyzje biznesowe. Ktoś może powiedzieć, że przesadzam. Tak, aż tak bardzo na co dzień się nie boisz, ale znam sytuacje, w których ogromne pieniądze zależały od decyzji kogoś innego i wiem jak się czułem wtedy i wiem jak mogę porównać te uczucia. Rdzeń uczucia jest podobny.
Make Take Live with decision
Fajnie byłoby mieć jakiś model podejmowania decyzji. Ten model, który zaprezentuję jest modelem pomagającym w podejmowaniu decyzji, nie jest oczywiście jedyny ale całkiem nieźle może zadziałać.
Podzieliłem ten model na Make Take Live with decision. Czyli zrób sobie decyzję, podejmij decyzję i żyj ze skutkami tej decyzji. Samo podjęcie decyzji to jest punkt w czasie, podejmuję pewne zobowiązanie. Zrobienie decyzji jest kluczem, bo to, że się boisz albo wręcz przeciwnie wiesz, że coś jest super nie oznacza, że to będzie najlepsza decyzja.
Patrząc na model. Pierwsza część to make, czyli robienie sobie decyzji. Identyfikujemy, że mamy decyzję do podjęcia, zbieramy informacje, określamy alternatywy, rozważamy fakty i wybieramy alternatywy. Model prosty. W tej oczywistości jest schowana głębsza prawda. Zdanie sobie sprawy, że dana decyzja jest trudna, nie mogę jej podjąć na już powoduje, że się możesz nad nią zastanowić.
Zebranie informacji jest bardzo ważne. W głowie mąci się duża masa tematów, z jednej strony fajne pieniądze, ale daleki dojazd, albo wielka szansa a z drugiej strony wielkie ryzyko jak nie wyjdzie. Jak w głowie obracasz tymi informacjami i nie wyrzucisz ich w jedno miejsce to jest mętlik. Im dłużej myślisz tym trudniej podjąć decyzję.
Później kwestia określenia alternatyw, zawsze są przynajmniej trzy opcje. Jeżeli myślisz w kategorii albo A albo B to znaczy, że nie rozważyłeś wszystkiego. Brakuje jakiegoś wymiaru, który zmienia zasady gry. Jeżeli masz tylko dwie opcje to myśl o trzeciej, która może być totalnie odjechana, bo to powoduje, że poszerza się pole gry i można sprawniej podjąć decyzję. Przykład – dawno temu, gdy pracowałem w korpo mój zespół był przepracowany i mieliśmy opcje albo robić projektu albo nie robić. Zastanawiałem się co robić i wpadłem na myśl, że to nie jest tak, że nie będziemy robić tego projektu, tylko zatrzymamy go na jakiś czas i zrobimy w lepszej wersji później. Było to dużo lepszym rozwiązaniem niż jedno zło i drugie zło. Bardzo często ta trzecia opcja pozwala znaleźć rozwiązanie.
Teraz moment w którym możesz podjąć działanie czyli wziąć decyzję i zacząć z nią żyć później. Jeżeli coś zrobisz to będą tego jakieś konsekwencje, które bierzesz na siebie. Przegląd decyzji i konsekwencji – jak podejmiesz decyzję to już na ślepo tylko i wyłącznie realizujesz. Możesz reagować na rzeczywistość im bardziej ryzykowana decyzja tym większa szansa, że decyzję będziesz zmieniać.
To jest taki model, który chcę Wam zaproponować.
Jak podejmować “trudne” decyzje
Trudne zrobiłem w cudzysłowie. Bo trudna decyzja może być dla każdego inna. Najczęściej jako trudne nazywamy to coś co przekracza Twój poziom komfortu pod kątem ryzyka. Jeżeli coś pójdzie nie tak to będzie bolało. W korpo w którym pracowałem był główny cel, główna wizja, wartości i zasady. Ja w to mocno wierzę. W momencie, gdy trafiam na trudną decyzję np. ktoś proponuje mi, że w zamian za odpalenie kasy załatwi dużo szkoleń do zrealizowania. Na szali jest duża kasa i ciężko przejść obok tego obojętnie. Natomiast mówiłem nie, bo jest to wbrew mojej wartości merytorycznemu wejścia w tematy. Albo kupujesz bo to co dowozimy jest wartościowe i przyniesie Ci korzyść, albo jest przekupstwo i w to nie wchodzę. Może jestem naiwny, ale z dłuższej perspektywy mi to działa. Zawsze wracam do swoich wartości i mi to pomaga.
Jak podejmować “dobre” decyzje
Z dobrymi decyzjami jest trochę większy problem, bo jak je określić? Pewnie mają jakiś pozytywny wpływ na Ciebie, tylko czy w krótkim czy długim okresie? To co chcesz, to co Ci się wydaje? Tych wymiarów może być sporo. Natomiast to co działa jako zasada to kwestia świadomego podejmowania decyzji nauczy Cię więcej nawet, gdy w jakiś sposób te decyzje będą “niedobre”. Jeżeli oceniasz dlaczego to jest ważne, jakie alternatywy, to nawet jak wynik nie będzie taki jak oczekiwałeś to każdy taki proces podejmowania decyzji spowoduje, że Twoje parametry podejmowania dobrych decyzji będzie lepszy. Ostatnio uruchamialiśmy projekt na poszerzenie zasięgów, określiłem proces, natomiast okazało się, że nie o to mi chodziło. Był jeden parametr na którym mi zależało, żeby mieć pełną swobodę Twórczą, a proces, który ustawiłem był efektywny, produktywny ale wycinał radość twórczą.
Podejmowanie decyzji w grupie jest lepsze, ale…
Generalnie badania pokazują, że podejmowanie decyzji w grupie jest lepsze, ale w zależności od stawki ryzyka to zmienia się model podejmowania decyzji. Jak decyzje są w strefie komfortu zespołu to podejście turkusowe jest ok. Jak stawka zaczyna rosnąć, to ludzie się boją podjąć decyzje i działa partycypacja. Pytasz o oczekiwania, pomysły, ale decyzje podejmujesz ty. Na koniec kiedy stawka jest bardzo wysoka wchodzi hierarchiczne podejście – ty podejmujesz decyzje. To nie znaczy, żeby odcinać się od wiedzy ludzi, ale tak to działa.
Najlepsi managerowie nie podejmują procentowo więcej dobrych decyzji
Bardzo ważna rzecz do zapamiętania. Oni po prostu podejmują je częściej. Im częściej coś robisz tym lepiej się tego uczysz. Warto sobie przeanalizować proste decyzje do podjęcia, takie ćwiczenia pozwalają się uczyć i pracować na modelu. Najlepsi managerowie mają skuteczniejsze decyzje, bo korygują kurs.
Dajcie znać co myślicie o tym modelu. Jeżeli interesują Was takie tematy, albo inne, bo prowadzę webinary dla firm nie tylko na temat decyzji to zapraszam do kontaktu.
VIDEO