Jak usprawnić zarządzanie projektami w budowlance? Czy to musi być podejście z harmonogramem? Czy zawsze musi być bałagan? A może da się to poukładać w taki sposób, żeby mieć kontrolę nad kosztami, nad budżetem i jednocześnie mieć zaangażowany zespół? W dzisiejszym artykule będzie case, który zrealizowałem u jednego z klientów. Sprawdźcie co można zrobić w projektach, w branży budowlanej zapraszam do lektury.
Zarządzanie projektami w budowlance – sytuacja
Audyt Zarządzania w firmie budowlanej – problemy na jakie natrafiliśmy
Zarządzanie projektami w firmie budowlanej – na czym się skupiliśmy
To oczywiście nie było tak, że firma była nieskuteczna. Była skuteczna, tylko rosła. Każda firma dociera do momentu, w którym dzisiejszy problem jest wczorajszym rozwiązaniem. Potrzebowaliśmy wybrać, na czym się skupimy. Bardzo ważną rzeczą jest sprawdzenie co robicie dobrze, co dobrze działa i tam przyłożyć dźwignię, bo to da najlepszy rezultat. Nie zmierzamy do poprawienia wszystkiego, trzeba wybrać.
Proces – ma przeogromne znaczenie, bo błąd na początku rozwala marżę na koniec. Ważne jest, że projekty wymyślono dla ludzi, a nie, żeby ludzi gnębić. Nie mówię więc o dokręcaniu śruby, tylko rozpisaniu tego w taki sposób, żebyśmy zawsze pamiętali o najważniejszych rzeczach, bo nie jesteśmy w stanie pamiętać o wszystkim zawsze.
Krok po kroku ułożenie etapów. Solidnie poukładany Waterfall daje wyniki. Szczególnie w takiej branży. Harmonogram projektu wykorzystaliśmy jako główne narzędzie. Pracowaliśmy z MS Projectem, żeby ułożyć go dobrze. Częstym błędem, jaki popełnia się w harmonogramach jest to, że nie zawierają one pełnego zakresu. Mamy zadania skupione na produkcie, ale znika nam coś takiego jak sprawdzenie projektu odpowiednio wcześnie, przypilnowanie zakupów w odpowiedniej procedurze, negocjacje itd.
Uzupełniliśmy harmonogram, o te rzeczy, o których często się zapomina. Takie jak ryzyko, współpraca, kluczowe punkty. Plus bardzo jasne rozpisanie, kiedy się kończy jeden z etapów, kto przenosi odpowiedzialność z działu sprzedaży. Kiedy przyjmuje to kierownik projektu, kiedy zaczyna pracować dalej. Plus jak będą ze sobą pracować kierownik projektu i kierownik budowy.
Wyjście z zakresem poza produkt było tym, co było potrzebne. Myślenie w czterech wymiarach, czyli o problemach tych wspomnianych wcześniej zamienników zacząć myśleć odpowiednio wcześniej, dać sobie na to czas. Z dyscypliną wewnętrzną pracować wcześniej. Jeśli wiemy, że zaczyna się projekt to mamy tyle czasu, żeby go rozpocząć. Nacisk, o którym wam mówiłem – często jest nacisk, że działamy pod presją, więc, żeby ten nacisk wytwarzać od wewnątrz, Na zasadzie chcemy robić ten proces dobrze, nie dlatego że ktoś nas naciska.
Przeniesienie ryzyka na początek. Na początku bardzo łatwo coś poprawić, później jest dużo trudniej. Jednocześnie przeniesienie ryzyka sprawia, że ty masz kontrole nad wszystkim.
Wprowadziliśmy regularne przeglądy. Kierownik projektu robi przegląd jak panuje nad projektem całościowo. Wprowadziliśmy to z kilku względów. Po pierwsze kierownik projektu potrzebuje takiego miejsca, w którym zorientuje się gdzie jest i skoordynuje się z kierownikiem budowy. Sprawdzenie kluczowych wskaźników, na które chcemy spojrzeć. Kolejny przegląd, to przegląd z zespołem, sprawdzenie gdzie jesteśmy. Dodatkowo przegląd ze sponsorem, sprawdzenia jakie są wyniki finansowe.
Zarządzanie projektami w firmie budowlanej – wyniki
Wyniki finansowe pod kontrolą i na plusie.
Szczelny i samodoskonalący się proces.
Zaangażowany zespół skoncentrowany na wynikach.
Ekipa skupiona na dostarczaniu wyników, transparentność i to jest jedna z rzeczy, gdzie wracając do Agile biznes jest bardzo mocno Waterfallowy. Ale podejście, które można wdrożyć w zespole może być mocno zwinne. Nastawione na ludzi, uruchomione są wszystkie oczekiwania kluczowych osób, masz kontrolę nad projektem od początku, problemy rozwiązujemy zanim się naprawdę pojawią, a to wszystko polane sosem zyskowności. Taki jest wynik pracy na projekcie.
Więc jeśli masz projekt, o jakim mówiłem, chcesz to poprawić i poukładać to podrzucam Ci link do audytu zarządzania projektami.
Przychodzę, sprawdzam, proponujemy podejście dla ciebie. Sprawdzamy to robisz dobrze, co wymaga poprawy i jak połączyć kropki, żeby wszystko sprawnie działało.