Wdrażanie Scrum i Agile wymaga poznania kilku trików, które umożliwią ich łatwiejsze wdrożenie. Skąd brać takie triki? Z pewnością od praktyków. To wpis z serii, w której będziemy mierzyć się z pojęciem Scrum i Agile. Będzie książkowo i praktycznie. Zapraszam do lektury.
Jeśli nie wiesz jeszcze na czym polega zarządzanie projektami, na pewno warto odwiedzić artykuł – Zarządzanie Projektami – co to właściwie jest.
“SCRUM. Czyli jak robić dwa razy więcej dwa razy szybciej” Jeff Sutherland
To pierwsza książka do której się odwołam. Znalazłem w niej dwie historie. Pierwsza z nich długa szara linia jest o transparentności. To jedna z wartości wg. której działamy w SCRUM. Jeff Sutherland był absolwentem West Point (amerykańska uczelnia wojskowa). Kompania w której służył Jeff była najniżej pod kątem musztry. Jeff postanowił coś z tym zrobić, transparentnie wyłożyć wszystkie rzeczy, które działają nie tak i je poprawić. Najpierw zgłaszane były drobnostki, jak ludzie zobaczyli, że coś się faktycznie zmienia to zaczęli zgłaszać też grubsze tematy. Część tych tematów dotyczyła dowódcy oddziału. Dowódca się zirytował i przyszedł do Jeffa i go ochrzanił, dostał odpowiedź zwrotną, że ludzie się spięli i czy też jest w stanie się zmienić. Ważna rzecz odnośnie transparentności – jeżeli zaczynamy wyciągać na wierzch rzeczy, które nie działają to trzeba sobie zdawać sprawę, że będą one dotyczyć wszystkich, nie tylko szeregowych ludzi, mogą dotyczyć też Ciebie jako lidera. Oprócz tego, że ekipie Jeffa udało się podciągnąć to wydarzyło się coś jeszcze, ale o tym doczytajcie sami :)
Druga historia z tej książki to fajna rada – “Przestań nienawidzić zawodnika, znienawidź grę”. Mamy ciekawy mechanizm psychologiczny, zakładamy, że reagujemy stosownie do okoliczności. Prawda wygląda tak, że każdy z nas jest otoczony w systemie, który odpowiada za większość naszego zachowania. Nie do końca mamy na to wpływ jak będziesz umieszczony w systemie, gdzie promowana jest rywalizacja, to tak będziesz się zachowywał, ten który nastawia na rozwój sprawi, że się będziesz rozwijał itd. Jeżeli trafisz do złego systemu to nie ruszysz dalej.
“SCRUM w praktyce” Jeff Sutherland
Ciekawostka z tej książki dotyczy kłamstwa. Kłamstwo zmienia sposób działania twojego mózgu. Jeżeli zaczynasz kłamać i nie zostaniesz przyłapany, to mechanizm, który w mózgu odpowiada za wyrzuty sumienia zostaje złagodzony i w pewnym momencie możesz go wyłączyć. To prowadzi do tego, że w pewnym momencie część ludzi brnie w kłamstwo. Ten mechanizm przekładając na projekty np. ukrywając, że czegoś nie dowieźliśmy itp. to okazuje się, że wyrzuty sumienia się wyłączają i zaczynamy w chodzić w mgłę wojny i nie wiemy co się dzieje.
“Scrum 97 rzeczy, które powinieneś wiedzieć” Gunther Verheyen
97 tematów napisanych przez różnych autorów, krótkie felietony. Ciekawostka jaką znalazłem w tej książce to “Specjalizacja jest dobra dla owadów” i dotyczy interdyscyplinarnych zespołów. O co chodzi ze specjalizacją? Człowiek powinien umieć zmienić pieluchę, zaplanować inwazję, zaszlachtować świnię, kierować statkiem, zaprojektować budynek, poprowadzić księgowość, złożyć kość, pocieszyć przy umieraniu, rozwiązywać równania, programować komputer, specjalizacja jest dobra dla owadów. Chodzi o to, ze w SCRUM pracujesz w interdyscyplinarnych zespołach, co oznacza, że nie możesz powiedzieć, że to tylko Twój obszar, a reszta Cię nie interesuje. Trzeba wyjść poza swoją specjalizację i móc robić trochę więcej. Warto zrozumieć co robią inni, programiści, marketingowcy, sprzedawcy itd. Bardzo rozwojowe, nie musisz być mistrzem w każdej dziedzinie ale nie zamykaj się tylko w wąskiej specjalizacji
“Księga Scrum Sprawdzone wzorce” Jeff Sutherland
Fajna biblia, mocno narzędziowa. Co tu znalazłem? Hasło “Nie ma Kazein bez Hansei”. Kaizen czyli stopniowe poprawianie. Okazuje się, że w momencie kiedy się widzimy, że jest jakiś brak to Hansei oznacza wyrażenie żalu. Chodzi o pokorę i determinację, że chcemy być lepsi. Kaizen nie zadziała bez tego elementu brania na siebie odpowiedzialności i dążenia do bycia lepszym.
Kolejna rzecz, którą znalazłem w tej książce to Kaikaku. Chodzi o ekstremalny Kaizen. Czasem trzeba zrobić ogromną zmianę, żeby ruszyć. Bardzo bliskie dla mnie podejście, wiem, że Kaizen działa, ale czasami bez dużej zmiany nie ruszymy dalej.
“HR Business Partner Rola – Funkcje – perspektywy” red. Karina Popieluch
W tej książce mam swój wkład, jeden z rozdziałów jest mój ;) Ale wracając do tematu Agile jest też rozdział Agile HR napisany przez Małgorzatę Kusyk. Hasło, które wyłapałem z tego rozdziału to “Agile to po pierwsze być, a drugie to dopiero działać”. Chodzi o filozofię, sposób myślenia, działania.
VIDEO