Co to jest Diagram Sieciowy? - Leadership Center

Co to jest Diagram Sieciowy?

Diagram Sieciowy – Definicja


Jest to graf pokazujący zależności pomiędzy zadaniami w projekcie. Stanowi podstawę do stworzenia diagramu Gantt’a, harmonogramu.

 


 

Diagram Sieciowy Z polskiego na nasze

W projekcie możesz mieć bardzo dużo zadań, które zależą od siebie w różny sposób. Najczęstsza zależnośc jest taka, że jedno zadanie musi się zakończyć, żeby kolejne mogło się rozpocząć. Na przykład musisz przygotować materiały graficzne, a dopiero po tym możesz drukować ulotki.

Ponieważ w projekcie możesz mieć dziesiątki, albo setki aktywności to trudno połapać się na pierwszy rzut oka ile czasu będzie trwał projekt od jego rozpoczęcia do zakończenia. Wtedy na pomoc przychodzi diagram sieciowy.

Przed jego przygotowaniem musisz rozpisać sobie:

  • Co ma być wykonane w projekcie – zakres projektu (WBS)
  • Ile czasu będą trwać zadania – w tej samej jednostce czasu (godziny, dni). Uwaga! Uwzględniasz tutaj czas roboczy, a nie kalendarzowy!
  • Zależności pomiędzy zadaniami. Co zaczyna się po czym.

Teraz możesz układać diagram sieciowy.

Diagram Sieciowy – Przykład

W przykładzie poniżej możesz zobaczyć diagram sieciowy stworzony w programie do zarządzania projektami Project Libre. To oprogramowanie samodzielnie stosuję coś ,co nazywa się metoda ścieżki krytycznej i oblicza ścieżkę krytyczną pokazując ją na czerwono.

Diagram Sieciowy przykład

W przykładzie pokazano prosty projekt, stworzenia strony internetowej firmy.

W tabeli poniżej widzisz zadania (kolumna Name), czas trwania (Duration), dzień rozpoczęcia (Start) i zakończenia zadania (Finish). Zauważ, że Project Libre oblicza sam dni kalendarzowe na podstawie podanych dni roboczych. Przykładowo zadanie „Wybór dostawcy” trwa 10 dni roboczych, co przekłada się na 13 dni kalendarzowych (od 8-go do 21-go czerwca).Wreszcie ostatnia kolumna określa zadania poprzedzające (Predecessors). Na przykładzie „Uruchomienie strony internetowej” może rozpocząć się po zakończeniu zadań 4 i 5, czyli „Przygotowanie grafiki” i „Przygotowanie strony internetowej”.

Diagram Sieciowy Project Libre

Jak działa diagram sieciowy?

Każde zadanie w projekcie to prostokąt, a zależności pomiędzy zadaniami obrazują strzałki. Możliwe są 4 rodzaje zależności, ale najczęściej występującym jest relacja FS (Finish-Start), czyli dopiero po zakończeniu poprzedniego może zacząć się kolejne. Ilustracja pokazuje tę zależność.

diagram sieciowy zależność

Istnieją też 3 inne, rzadziej występujące w przyrodzie.

– Start-Finish

diagram sieciowy start finish

– Start-Start – Możemy zacząć odbierać telefony od klientów w momencie rozpoczęcia funkcjonowania linii telefoniczne

diagram sieciowy start

– Finish-Finish – Możemy zakończyć obsługę starego systemu wodociagów w momencie zakończenia przyłączy wszystkich do nowej sieci

diagram sieciowy finish

Po ustaleniu zależności oprogramowanie oblicza następujące wartości

ES – Early Start – Najwcześniejsze rozpoczęcie, czyli kiedy najwcześniej zadanie może się rozpocząć
LS – Late Start – Najpóźniejsze rozpoczęcie, czyli kiedy najpóźniej może się rozpocząć bez opóźniania projektu
EF – Early Finish – Najwcześniejsze zakończenie, czyli kiedy najwcześniej może się zakończyć
LF – Late Finish – Najpóźniejsze zakończenie, czyli kiedy najpóźniej może zakończyć się bez opóźniania projektu
Duration – Czas trwania zadania, czyli ile dane zadanie trwa w dniach roboczych

Float/Slack – Rezerwa, czyli ile zadanie może się opóźnić bez opóźniania projektu

Dzięki tym informacjom możesz rozłożyć sobie pracę nad projektem decydując, które zadania trzeba pilnować bardziej, bo są na ścieżce krytycznej i ich opóźnienie opóźnia automatycznie projekt, a które mogą mieć większy luz bo masz na nich rezerwę.

Jak policzyć sobie przykładowy diagram sieciowy od początku do końca? Zapraszam do obejrzenie tego filmu:

Mariusz Kapusta
Mariusz Kapusta
Ekspert zarządzania projektami z ponad 17 letnim doświadczeniem, trener i przedsiębiorca. Od prawie 9 lat jest też właścicielem firmy Leadership Center. Autor książki „Zarządzanie projektami krok po kroku” i twórca metody 12 pytań, które w bardzo prosty sposób uczą zarządzania projektami. Z pasją tworzy gry symulacyjne dla managerów. Triathlonista i maratończyk. Wielbiciel Rozwoju Osobistego, czemu daje wyraz na mariuszkapusta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *