W jaki sposób zorganizowana jest firma, jak to wszystko działa, jak się odnaleźć, jak pracować ze swoim szefem i dlaczego często wydaje się, że prezes jest oderwany od rzeczywistości o tym w poniższym wpisie.
Struktura organizacyjna
Organizacje mogą być różne. Mniejsze, większe, poukładane, bardziej chaotyczne z różną kulturą. Natomiast pewne zasady są podobne wszędzie. Najczęściej na samej górze mamy prezesa, poziom niżej jest dyrektor, człowiek odpowiedzialny za większe zespoły, większe obszary funkcjonalne, marketing, finanse. Poziom niżej mamy managerów liniowych, funkcyjnych odpowiadających za małe zespoły kilku-kilkunastu osobowe i nadzorujących pracę bieżącą. Na dole mamy specjalistów, których jest najczęściej najwięcej i oni odpowiadają za wykonywanie pracy.
Wydaje się, że bardzo dużo rządzących, a mało do pracy. Ktoś kiedyś powiedział, że więcej wodzów niż Indian. W niektórych organizacjach faktycznie tak jest, że jest przerost biurokracji. Natomiast idea jest taka, że jeżeli masz bardzo dużo ludzi to zaczyna się rozjeżdżać współpraca, potrzebujesz kogoś, kto zbierze ludzi i poprowadzi na co dzień. To rola managera. Poziom wyżej masz dyrektorów do których raportuje kilku-kilkunastu managerów. Oni zajmują się dużo większym obszarem jak na przykład finansami, marketingiem, sprzedażą. Ich rolą jest myślenie w dłuższej perspektywie, niż managerowie. Na górze jest prezes, którego rolą jest dbanie o przetrwanie firmy w dłuższej perspektywie i zadbanie o rozwój.
Ludzie na różnych szczeblach mają różne cele i patrzą na świat z różnej perspektywy
Ludzie na dole, eksperci mają najczęściej mocne nastawienie na jakość. Na tyle znają swoją dziedzinę, że starają się zrobić swoją robotę jak najlepiej. Najczęściej myślą o swojej pracy w perspektywie dni.
Poziom wyżej masz inną wartość. Twoją wartością jest zadbanie o efektywność. Nie wystarczy, żeby praca była po prostu wykonywana. Podejście artystyczne powoduje, że w pewnym momencie musisz zamknąć firmę, bo w pewnym momencie okazuje się, że nie mieścisz się w budżecie, w czasie, firma zaczyna dokładać. Rolą managera jest myślenie o efektywności, a perspektywa myślenia jest dłuższa, w kategorii tygodni.
Dyrektor patrzy na kierunek. Kieruje większy zespół we właściwym kierunku zgodnym ze strategią firmy. Perspektywa myślenia znowu się wydłuża, Ci ludzie patrzą w kategorii miesięcy, roku.
Głównym celem prezesa jest sprawienie, że firma przetrwa w długim okresie. Musi przewidywać, myśleć o rozwoju, o tym co będzie działo się w przyszłości. Perspektywa czasu to lata.
Często się słyszy “mój manager nie ma zielonego pojęcia co ja robię”. To nie jest jego rola, żeby wiedział co robisz. Jego rolą jest efektywnie kierować, pilnować ograniczeń i upewnić się, że dostarczacie w ramach kryteriów, które powodują, że firma jest nadal rentowna i realizuje swoją strategię. Dyrektor też nie musi wiedzieć co robisz. Ty jesteś specem, ekspertem i za to Ci płacą.
Dostałem świetną radę od mentora jak zaczynałem pracę “jeżeli chcesz awansować myśl dwa poziomy wyżej”. Postaraj się zrozumieć nie tylko swojego szefa, ale pomyśl poziom wyżej – czego chce szef szefa. Dzięki temu dużo efektywniej będziesz działać.
Mam nadzieję, że dzięki temu wyjaśnieniu zrozumiesz lepiej jak to wszystko funkcjonuje, jak to się dzieje, jaka jest Twoja rola, jak się w tym wszystkim odnaleźć.
VIDEO